Szóban dotált befektetésösztönzés

A kormány döntése értelmében a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési (ITDH) Kht.-tól idén 646,7 millió forintot vonnak el, amely Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter szerint maximum öt-hat iroda bezárásával jár. Ezzel szemben a szakértők azt állítják: mivel az ITDH hozzávetőleg 1,1 milliárd forintból gazdálkodott tavaly, az említett összeg elvonása 15–20 képviselet működését veszélyezteti.

Dénes Zoltán
2004. 04. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzati kommunikáció és a valóság között tátongó ellentétre világít rá a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht., az ITDH esete. Év eleji évértékelésén Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter kiemelte, hogy a beruházásösztönzési célelőirányzat működtetési stratégiája a hangsúlyt a gazdaság fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges tőkebevonásra, a működőtőke-befektetésekre, illetve a zöldmezős beruházásokra helyezi. Hozzátette: a kormányprogram kiemelt súlyt helyez a működőtőke-befektetések ösztönzésére. Az elvonásokkal kapcsolatos kérdéseinkre a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) lapzártáig nem válaszolt.
Az ITDH befektetésösztönzési és kereskedelemfejlesztési funkciókat lát el, s jelenleg 33 külföldi és 16 magyarországi irodát működtet – tájékoztatta lapunkat Brezina Kinga, a szervezet sajtófőnöke. Ez – mivel a szervezet honlapján még az szerepel, hogy 37 külképviseleti irodát működtettek 31 országban – azt jelenti, hogy az utóbbi időben négy külföldi iroda zárt be. A feladataihoz mérten eddig is forráshiánnyal küzdő ITDH tevékenységét tovább nehezíti, hogy nemcsak egy, hanem két állami szervezettől – a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól, valamint a Külügyminisztériumtól – függ. Az ITDH közreműködésével egyébként 2003-ban 51 projekt esetében született pozitív beruházói döntés, s ezzel 733 millió euró tervezett értékű (többfázisú) beruházás valósul meg Magyarországon, közel 11 400 fő tervezett foglalkoztatásával.
Az európai uniós csatlakozásunk küszöbén, amikor különösen fontos a szervezett keretek között működő befektetésösztönzés, kimondottan hátrányos hazánkra nézve az ITDH esetleges visszafejlesztése. Az OECD-országokban működő szervezetek kétharmada működtet regionális hálózatot. A külföldi irodahálózat nagysága erős szóródást mutat, de a külképviseleti irodák számát leginkább a befektetésösztönzés fontosságának tulajdonított kormányzati megítélés határozza meg. Ennek megfelelően Romániában például egy nemrég hozott kormánydöntés értelmében ötvenezer eurót fordítanak csak arra, hogy reklámkampányban hívják fel az esetleges befektetők figyelmét az országra.
Tavaly egyébként rekordöszszegű – 1,3 milliárd eurónyi – külföldi tőke érkezett Romániába, az idén pedig az első két hónapban 266 százalékkal növekedtek a külföldi tőkebefektetések az előző év hasonló időszakához képest. Szlovákia, amely e téren az egyik legnagyobb ellenfelünkké nőtte ki magát – bár két éve még azt mondhattuk, hogy „kullog” utánunk –, újabb húsz képviseleti iroda megnyitását tervezi, s 2002-ben tőkevonzás tekintetében lehagyta hazánkat. A szlovákok 46 országban, ötvenhat tanácsossal vannak jelen. A lengyel kormány 2004. március 23-i ülésén fogadta el a befektetés- és exportfejlesztési ügynökség státusáról és feladatköréről szóló törvény tervezetét, valamint a jelenlegi beruházás ösztönzési rendszer hatékonyságának javítását célzó javaslatokat tartalmazó jelentést. Ennek köszönhetően az eddigi kereskedelemfejlesztési ügynökséget felváltja a Lengyel Gazdasági Promóciós Ügynökség, amely együttműködik többek között az államigazgatási szervekkel, a speciális gazdasági zónák kezelőivel, a felsőbb iskolákkal és K+F intézményekkel, valamint a gazdasági önkormányzattal, és sokkal nagyobb költségvetéssel működhet. Csehország önálló intézményt alakított ki a befektetésösztönzés céljára, s az ügynökség „egyablakos rendszerben” intézi a beruházással kapcsolatban felmerülő szinte összes tennivalót, és a meglévő harminc mellett újabb tíz külföldi irodát tervez idén megnyitni.
A fentiek tükrében tehát a befektetésösztönzés és kereskedelemfejlesztés érdekében tevékenykedő ITDH megcsonkításáról akkor döntött a kormány, amikor a többi EU-ba lépő és a belépésben reménykedő ország elkezdte erősíteni és fejleszteni befektetés- és kereskedelem-ösztönzéssel foglalkozó külképviseleti tevékenységét, ráadásul, amikor romlott a hazai tőkevonzó képesség, s egyre több cég telepedik le Magyarország közelében, s a magyar beruházási helyszínek az utolsó pillanatban veszítenek a projektekért zajló versenyben.
***
Dől a pénz Romániába.
Az év első két hónapjában 479,31 millió dollár külföldi tőke érkezett Romániába, ami az előző év hasonló időszakához képest 266 százalékos növekedést jelent. Január–februárban 1239 külföldi tulajdonú céget hoztak létre keleti szomszédunknál. Dél-Korea öt cég alapításával s mintegy 6,2 millió dollárral a legnagyobb befektető, a magyar beruházók 35 új céget alapítottak, s több mint 309 ezer dollárt fektettek be a kimutatások alapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.