Óvatos, 25 bázispontos kamatmérséklést hajtott végre tegnap a monetáris tanács, így a mai naptól 12 százalékos a jegybanki alapkamat mértéke. A csökkentés ellenére a térségben továbbra is kiugrónak számít a befektetői bizalom visszanyerésére szolgáló magas kamatszint. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint az elmúlt hónapokban javult a forintbefektetések kockázati megítélése, így az elvárt felár is mérséklődött. A jelenlegi gazdasági folyamatok azonban még sérülékenyek, így a kamat meghatározásánál indokolt a fokozatosság – áll a monetáris tanács közleményében. Járai Zsigmond elnök az MNB tegnapi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a magyar állampapírok iránti kereslet az utóbbi hónapokban megnőtt, ugyanakkor az óvatos kamatmérséklés mellett szól az, hogy a külföldi befektetők többsége még csak a rövid lejáratú kötvények iránt érdeklődött.
A jegybank immár másodszor úgy ítélte meg, hogy kedvező irányban haladnak a hazai gazdasági folyamatok – hangsúlyozta Draskovics Tibor pénzügyminiszter a jegybanki döntést követően az MTI-nek és a Reutersnek adott nyilatkozatában. „Bízom benne, hogy az év további részében úgy megerősödnek a magyar gazdaságban a folyamatok, amelyek alapján az MNB az eddiginél nagyobb lépést tehet” – fogalmazott.
Elemzők óvatosnak ítélik meg a monetáris tanács döntését, és arra figyelmeztetnek, hogy a külföldi befektetők továbbra is csak magas kamat mellett hajlandók finanszírozni a magyar költségvetés kiadásait. A szakemberek szerint egy nagyobb mértékű kamatcsökkentés hitelvesztéssel járt volna, hiszen az idei év közepéig várhatóan tovább gyorsul az infláció, és a költségvetéssel kapcsolatban sem jelentek meg még meggyőző pozitív adatok. A gazdaságkutatók többsége júniusig további fél százalékpontos csökkenést, év végére pedig átlagosan tízszázalékos alapkamatot prognosztizál.
Callum Henderson, a Bank of America piaci konzultánsa az MTI-nek kifejtette: a magyar gazdaság folyamatait tekintve nem indokolt a pénzügy-politikai enyhítés, hiszen az infláció változatlanul gyorsul, és továbbra is nagy gond a költségvetési hiány. Nyeste Orsolya, a Postabank vezető elemzője a kamatcsökkentésről lapunknak elmondta: a gazdaság jelenlegi állapota miatt indokolt volt a monetáris tanács óvatossága. Az elemző szerint a szerény mérséklést elsősorban a költségvetési hiány mértéke, valamint a gyorsuló infláció magyarázza.

Vége a nyárias időnek: Mutatjuk hol számíthatnak zivatarra és jégesőre