Ha az Európai Unió a szomszédunkba költözik, előbb vagy utóbb nekünk is jó lesz – vélekednek az erdélyi magyarok az anyaország uniós csatlakozásáról. A többségi románokhoz hasonlóan a magyarok is azzal a reménnyel tekintenek Magyarország integrációja elé, hogy ezt néhány éven belül – Bukarest várakozásai szerint 2007-ben – Románia csatlakozása követi. Erdélyben sokan úgy tekintik, hogy Magyarország európai uniós tagként gazdaságilag és politikailag is többet segíthet majd a magyar közösségen, mint eddig. Egyelőre azonban a román állampolgárok számára Magyarország csatlakozása több hátránnyal jár, mint haszonnal. A schengeni függönynek a román–magyar határon történő leeresztése révén május elsejétől nem 250, hanem 500 eurót kell felmutatniuk a határátkelőhelyeknél, ha nyugatra kívánnak utazni. Ez az összeg öt romániai átlagbérnek felel meg, ráadásul szinte duplájára drágult a járművek kötelező biztosítása is, amelyet a romániai biztosítótársaságok már április 1-jétől alkalmaznak. Egy tavaly októberi román–magyar kormányközi megállapodás szerint ugyanakkor a két állam polgárai fél év alatt már csak 90 napot tartózkodhatnak a másik ország területén vízum nélkül. Emellett az erdélyi magyarok azzal is tisztában vannak, hogy májustól szigorúbb, immár az EU-előírásoknak megfelelően vállalhatnak majd munkát Magyarországon.
A szerbia-montenegrói polgárok – tehát a vajdasági magyarok is – beutazási engedéllyel lépik át a magyar határt. A vízumkényszer annak idején éppen Magyarország EU-csatlakozása miatt lépett életbe. E tekintetben csupán a beléptetés ellenőrzésének szigorítását hozhatja május elseje. Azt már közölték, hogy külön sávon kelnek majd át a határon az EU-s polgárok, egy másikon pedig a többiek, ezek között a „páriák” lesznek a vízummal anyaországukba igyekvő magyarok is, akik – be kell vallani – egy kevésbé kiközösítő beléptetési rezsimet reméltek. A délvidéki magyarok együtt ünneplik az anyaországiakkal Magyarország – a magyarok – csatlakozását az Európai Unióhoz. Ez a nemzetrész a kárpátaljaiakkal együtt talán utolsóként kerül olyan helyzetbe, hogy ne legyen határral, mégpedig nehezen átjárható határral elválasztva a nemzet többi részétől. Mindazonáltal úgy érzi, hogy az egész nemzet ért történelmi fordulóponthoz. De akár pragmatikusan is tekinthet az eseményre: Magyarország tekintélyének, nemzetközi helyzetének erősödése a vajdasági magyar nemzeti közösséget is erősíti.
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke, Brenzovics László szerint az öröm és büszkeség az, amely a kárpátaljai magyarok hangulatát meghatározza. Ugyanakkor érezhető az a feszültség és várakozás is, amellyel ezt a feltétlenül óriási pozitív történést figyelik. Egyelőre ugyan ingyenes a vízum, ám az ukrán útlevél díjszabása és az anyaország területére belépő gépkocsi-biztosítás költségei máris jelentősen megemelkedtek. És egyelőre nem tudni azt sem, hogy milyen következményei lesznek majd annak, ha Magyarország csatlakozik a schengeni rendszerhez.

Fontos bejelentést tett a miniszterelnök az aszályról – videó