Trükköznek a hűtők energiacímkéjével a kereskedők

A háztartási készülékeket energiacímkékkel kell ellátni, hogy a vásárló tudja, melyik energiaosztályba tartozik a termék. A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) 2025. évi ellenőrzései kapcsán az derült ki, hogy minden harmadik esetben jogsértés történt, a hűtőkészülékek negyede nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, nem volt megfelelő az energiacímke. Leginkább a webshopok felejtik el a szabályok betartását.

2025. 07. 23. 9:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió energiacímkézési rendszere 2021. március 1-jétől tért vissza az A-tól G-ig terjedő energiaosztály-skálához, amely a fogyasztók tájékozottabb döntéshozatalát, valamint a gyártók hatékonyabb termékfejlesztését hivatott elősegíteni. A szabályozás a mosogatógépekre, a mosógépekre, a mosó-szárítógépekre, a hűtőkre, a fényforrásokra és a televíziókra, monitorokra terjed ki – írja közleményében a NKFH.

energiacímke
Az energiacímke elhagyása miatt sok kereskedő elbukott a fogyasztóvédelem ellenőrzésén. Fotó: Joa Souza/Northfoto


Pontosan kell feltüntetni az energiacímke adatait

Kiemelték: 2025. július 1-jétől pedig már a háztartási szárítógépek is kizárólag az új típusú energiacímkével kerülhetnek forgalomba. Ezzel párhuzamosan az ökodizájn-szabályozás is szigorodott: ettől az időponttól kezdve kizárólag energiahatékony, hőszivattyús szárítógépek hozhatók forgalomba. A háztartási szárítógépek új címkéjén szerepel többek között:

  •  a márkanév, 
  • a modellazonosító, 
  • az energiahatékonysági osztály (A–G), 
  • a 100 szárítási ciklusra vonatkozó energiafogyasztás (kWh),
  • a kondenzációhatékonysági osztály, 
  • a zajkibocsátási szint, 
  • az eco program kapacitása és időtartama, 
  • valamint a jogszabályi hivatkozás. 

Újdonság a QR-kód, amely az Európai Energiacímkézési Terméknyilvántartásban, az úgynevezett EPREL-adatbázisban elérhető részletes termékadatlaphoz vezet.
 

Hűtők, borhűtők, fagyasztók energiacímkéit figyelték

Az NKFH szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok folyamatosan ellenőrzik az energiacímkézési szabályok betartását. Idén tavasszal a hűtők, a fagyasztók és a bortárolók átfogó ellenőrzésére került sor. 

A kormányhivatalok országosan összesen 172 ellenőrzést folytattak le, jogszabálysértést 56 esetben állapítottak meg, ami az összes ellenőrzés egyharmadát tette ki. A webáruházakban 63 százalékos volt a kifogásolási arány, míg a hagyományos boltokban jóval kedvezőbb tapasztalatokat szerzett a hatóság.

A vizsgálat során 2025 különböző fajtájú termék került ellenőrzés alá, ezek negyedénél merült fel valamilyen jogsértés. A hagyományos üzletekben szinte minden termék rendelkezett energiacímkével, ezzel szemben az online áruházak esetében a címkék 15 százalékánál hiányzott a megjelenítés. Kedvezőtlenebb adat, hogy a termékismertető adatlapok az online platformokon 41 százalékban nem voltak elérhetők. A hatóság megállapította, hogy bár a szállítók biztosítják a szükséges dokumentumokat, azok feltöltése és megjelenítése sok esetben elmarad a webáruházak részéről. A hivatal felhívja a forgalmazók figyelmét, hogy az energiacímkézési és termékinformációs nemcsak a bolti forgalmazásra, hanem az online kereskedelemre, valamint minden reklámfelületre kiterjednek. A jogsértések megelőzése érdekében a hatóság folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci szereplők tevékenységét, és minden szükséges intézkedést megtesz a jogszabályok betartatása érdekében.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.