Megnőtt az osztrák keleti tartományban vásárló magyarok száma; a nyugati határszélen és a szomszédos Ausztriában élők közül sokan úgy látják, az elmúlt napokban. Az ok: kevesebb mint tíz nap van hátra hazánk uniós csatlakozásáig, s a dátum egyben a végét jelenti az EU-tagállamokból származó termékek utáni adó-viszszaigénylési lehetőségnek. Ugyanakkor a magánforgalomban behozott árucikkek után nem kell majd leróni a vámterhet (vám + áfa). Jelenleg 31 ezer forintig lehet behozni vámmentesen árucikket, s a kedvezmény még családon belül sem vonható össze. A közösség bővítése után csupán az áfán lehet majd „nyerészkedni”, ha a terméket olyan tagállamban vásároljuk meg, ahol alacsonyabb az adónem kulcsa. A nem uniós tagállamokból származó termékeket pedig a csatlakozás után 175 euró értékig lehet vámmentesen behozni.
A vámszolgálat májustól levonul az uniós belső határokról, ám mobil egységei ezen szakaszok mellett úgynevezett mélységi ellenőrzéseket végeznek az illegális termékek felkutatása érdekében. Különös figyelem kíséri majd továbbra is a jövedéki termékeket, amelyek esetében a korlátlan árumozgás elve nem érvényesül, s szigorú szabályok határozzák meg a behozható áruféleségek mennyiségét. A majdani belső határokon a határőrség – minden bizonnyal – 2006. december 31-ig ott marad, s kérheti okmányunkat. Ezzel kapcsolatban azonban ma még számos kérdés tisztázatlan. Májustól ugyan személyi igazolvánnyal is el lehet hagyni Magyarországot azoknak a magyar állampolgároknak, akik a közösség valamelyik tagállamába, továbbá Lichtensteinbe, Izlandra vagy Norvégiába utaznak. És bizonyos feltételek teljesülése mellett Horvátországba és Svájcba. Ugyanakkor bizonytalan, hogy a többi tagállam határőrei megismerik és elfogadják-e majd ezen okmányokat, netán továbbra is ragaszkodnak a korábban megismert útlevélhez.
Orodán Sándor, a határőrség szóvivője ezért célszerűnek tartaná, ha a külföldre utazók a személyi igazolványuk mellett útlevelüket is magukkal vinnék. Komoly problémát jelenthet az is, hogy a bűncselekmény elkövetésével vádolt személyek, akiknek útlevelét az ország elhagyásának megakadályozása érdekében a hatóságok bevonták, gond nélkül távozhatnak Magyarországról. A jövőben ugyanis a bevont útlevél ellenére személyi igazolvánnyal ezt megtehetik, s ezzel utat és időt nyerhetnek a számonkérés és a felelősségre vonás alól. Egyébként az unió tagállamaiban általában 90 napot lehet turistaként tartózkodni. Mivel azonban a személyi igazolványba a külföldi határőr nem tudja a belépés idejét rögzíteni, így honfitársaink akár hónapokat is eltölthetnek a közösség más országában úgy, hogy közben ehhez engedélyt nem kértek az adott tagállam hatóságától.
Májustól az is elképzelhető, hogy megnő az unióban „csellengő” fiatalkorú magyarok száma. A tizennegyedik életévüket betöltöttek személyi igazolványukkal könnyen átléphetik a magyar határt. Orodán Sándor aláhúzta: ez esetben a határőr nem tagadhatja meg a határátlépést, kivéve, ha gyanítható, hogy az ifjú kalandvágyból vagy elszökés miatt akarja elhagyni Magyarországot. Egyébként ez nem határrendészeti, hanem nevelési kérdés – tette hozzá a szóvivő.
Visszatérítés még három évig. Hazánk uniós csatlakozása után három évig visszatéríti a jelenlegi EU-s tagállamokban április 30-ig vásárolt termékek után az adót a Hegyeshalmon tevékenykedő AMA Kft. Az osztrák és a magyar autóklub közös cégénél aláhúzták: ehhez csupán szabályos tax free igazolás szükséges.