Természetes személyek 2004. május 1-je után főszabályként a termék vásárlási helye szerinti adómértéket fizetik meg, utána a termék szabadon mozoghat a tagállamok határai között, további adó- és vámteher nélkül.
A pénzügyi tárca ismertetése szerint az unión kívüli területről érkező importra, oda irányuló exportra, valamint az utasforgalomra a jelenlegi szabályok lényegében változatlan formában maradnak fenn.
A regisztrációs adó bevezetésén túl speciális szabályok vonatkoznak a személygépkocsik közösség területéről történő beszerzésére is. Május 1-jétől eltérően kezelendő az új közlekedési eszköz és a használt közlekedési eszköz beszerzése.
Személygépkocsi esetében új közlekedési eszköznek minősül az a jármű, amely a vevő által történt megszerzésének időpontjáig legfeljebb hatezer kilométert futott, vagy amelynek első külföldi forgalomba helyezésétől számítva a megszerzés időpontjáig legfeljebb hat hónap telt el. Ez esetben nem a termék vásárlásának helye szerinti adómértéket, hanem mindig a hazai adómértéket kell megfizetni a vevőnek. A gépjármű forgalomba helyezéséhez szükséges adóigazolást tehát csak akkor kapja meg a tulajdonos magánszemély, ha a regisztrációs adón túl a vámhatóság által kivetett áfát is megfizeti. Használt autók esetében a vásárlás helye szerinti áfával kell számolni.
A PM közleménye szerint a csatlakozást követően megszűnik a tagországokban lakóhellyel rendelkező külföldi utasok részére nyújtható áfa-visszatérítés is. Ennek értelmében ezután nincs lehetőség arra, hogy a magyar állampolgár visszakapja az unió más tagállamában vásárolt termék után megfizetett áfát. Mivel a jogszabály csak a csatlakozást követően beszerzett termékek adó-visszatérítését szünteti meg, a visszatérítés lehetősége fennáll a 2004. április 30-ig más tagállamban vásárolt, s onnan április 30-ig kivitt termékekre. A nem uniós tagállamok állampolgárai számára a hazai vásárlások utáni áfa-visszatérítés hatályban marad.

Ez lesz az idei anyák napja sztárvirága