Vérfürdő Bászrában is

Hatvannyolc ember – közöttük tizenhat gyermek és kilenc rendőr – vesztette életét tegnap reggel három bászrai rendőrőrs és a zubeiri rendőr-akadémia ellen elkövetett robbantásos merényletekben. A terrortámadásban kétszázan sebesültek meg, közöttük 36 rendőr; mintegy 170 sebesült állapota súlyos. Bászra Szaudia nevű negyedében négy gépkocsi robbant fel és pusztított el két iskolabuszt.

Hírösszefoglaló
2004. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A robbanás megrongálta a rendőrség épületét is, és két méter mély, három méter széles lyukat vágott az úttestbe. A két iskolabusz egyike óvodásokat, a másik középiskolás lányokat szállított. Az áldozatok a felismerhetetlenségig összeégtek. Szamir Saker Mahmúd al-Szumajdai belügyminiszter szerint egyelőre nem tudni, öngyilkos merénylők robbantották-e fel a gépkocsiba rejtett pokolgépeket.
Semmi esetre sem növeljük Irakban szolgáló katonáink létszámát – jelentette ki Varsóban Leszek Miller lengyel miniszterelnök. Hozzátette, hogy Lengyelország nem csukhatja be a szemét Spanyolország iraki kivonulása fölött, de semmilyen kalandorságot nem követhet el. Miller közölte, a lengyel fél erről is tárgyal az amerikaiakkal, olyan jelzéseket küldve nekik, hogy a katonai helyett a politikai tényezőnek tulajdonítsanak nagyobb jelentőséget. Az lenne a legjobb – tette hozzá –, ha a konfliktust politikai eszközökkel oldanák meg az ENSZ égisze alatt.
*
A brit kormányfő szerint a bászrai bombamerényletek után sem szükséges brit csapaterősítést küldeni a Nagy-Britannia által ellenőrzött dél-iraki térségbe. Tony Blair a londoni alsóházban kijelentette, a kormány úgy tartja, hogy elégséges a Bászrában állomásozó brit erők létszáma, és nincsenek tervek újabb egységek odavezénylésére. London folyamatos megfigyelés alatt tartja a helyzetet, de jelenleg úgy ítéli meg, hogy a brit hadsereg „nagyszerűen helytáll” a térségben – mondta a miniszterelnök.
Korábbi álláspontját megváltoztatva a Dominikai Köztársaság úgy döntött, hogy kivonja kontingensét Irakból, mégpedig a lehető legrövidebb időn belül. José Miguel Jiménez Soto tábornok, védelmi miniszter elmondta, hogy a háromszáz fős egység kivonását már a jövő héten megkezdik. A dominikai kontingens spanyol parancsnokság alatt a feszült helyzetű, közép-iraki Nedzsef körzetében állomásozik, és a döntés azután született, hogy Madrid bejelentette az iraki spanyol jelenlét felszámolását. A dominikai vezetés e hét elején még úgy nyilatkozott, hogy a kontingens kitölti júliusig szóló megbízatását. Az álláspontváltozás előtt jelentette be az ugyanabban a kötelékben érdekelt Honduras, hogy haladéktalanul kivonja 368 katonáját Irakból.
Az oroszországi látogatáson tartózkodó Silvio Berlusconi leszögezte, hogy a jelenlegi iraki helyzetben szükségszerű és egyben kötelező is Irakban maradni. Megerősítette, hogy az olasz katonákat azt követően sem rendelik haza, hogy az Egyesült Államok tervei szerint június 30-án átadják a hatalmat az iraki polgári vezetésnek az országban.
Amerikai katonák és iraki felkelők a tűzszünet ellenére ismét tűzpárbajt vívtak tegnap reggel Fallúdzsában. Az újabb harcok alig néhány órával azt követően törtek ki, hogy Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter kijelentette, a fallúdzsai tűzszünet nem tart a végtelenségig.
Megalakult Irakban az a törvényszék, amely Szaddám Huszein elűzött diktátor és hívei ügyében ítélkezik majd – jelentette be a síita Iraki Nemzeti Kongresszus (INC) párt szóvivője. Az iraki vezetők döntése alapján létrehozott testület vezetője az Egyesült Államokban jogot végzett Szálem Csalabi, az INC vezetőjének unokatestvére lett. A törvényszéket egyelőre összesen hét bíró és négy ügyész alkotja.
Irakhoz kapcsolódik az a hír is, amely szerint példátlan támadást intézett a brit kormány politikája ellen az anglikán világegyház vallási vezetője, aki szerint a kormányzati stílus folyamatosan aláássa az ország „politikai egészségét”, és ez akár polgári engedetlenséghez is vezethet. Rowan Williams – Irak említése nélkül, de egyértelműen az iraki fegyveres beavatkozásra utalva – azt mondta: a brit kormány „szokásává vált a bírálat elfojtása, a sajtó manipulálása, a szakértői tanácsok figyelmen kívül hagyása”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.