Világítótornyok keleten

A német újraegyesítés óta több mint ötvenmilliárd eurót fordítottak a keleti tartományok fellendítésére. A hegyek vajúdásának eredménye azonban csak egér lett. A horribilis méretű injekció sem volt elegendő ahhoz, hogy a volt NDK felzárkózhasson a nyugati országrészhez. Rövid két hónappal az EU-bővítés előtt Berlint inkább saját nehézségei foglalkoztatják, mint az új tagok problémái.

Stefan Lázár
2004. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Majd tizenöt esztendő elteltével végleg szertefoszlottak az illúziók. Az egyesítés kancellárjának ígéretét – hamarosan virágzó táj lesz keleten – a kiábrándító valóság váltotta fel. Helmut Kohl elhamarkodott jóslatának helyébe a meztelen felismerés ténye lépett: rengeteg pénz folyik az öt új tartományba, visszafelé viszont alig csurran-csöppen valami. A húszszázalékos munkanélküliség kétszerese a nyugati átlagnak; a gazdasági erő viszont csak az egyharmada az állandó „szolidáris segélyről” gondoskodó országrésznek; több mint háromezer kis- és középvállalkozó hiányzik; tart a fiatalok és a szakemberek elvándorlása. Mecklenburg-Előpomeránia, Brandenburg és Szászország-Anhalt máris olyan gyéren lakott, hogy fejlődési kilátásaikat a legjobb jóindulattal sem lehet biztatónak nevezni. Mindössze hét nagyváros – Lipcse, Drezda, Halle, Erfurt, Jena Chemnitz és Berlin – tekinthet bizakodóan a jövőbe. A pártok végre belátják, hogy a felelősség mindezért a politika képviselőit terheli, akik az elmaradott vidékek felfejlesztését a legegyszerűbb módon akarták elérni, az úgynevezett öntözőkanna-rendszerrel, amely nagyvonalúan locsolta szét az anyagiakat, mindenkinek juttatva holmi életelixírt.
Levonva a tanulságokat Georg Milbrandt, Szászország miniszterelnöke ironikusan jegyezte meg: „A legközelebbi újraegyesítés alkalmával majd jobban csináljuk.” Az átalakítandó módszer új fogalommal gazdagítja a német politikusok szókincsét: világítótornyok lesznek hivatottak arra, hogy végre fényt vigyenek az általános keleti szürkeségbe. A definíció lényege: csak kiválasztott fénycsóvaprojekteket támogatni, búcsút venni az eddigi pénzlocsolástól. Tizenhárom tagú szakértői bizottság fáradozik a követendő út kialakításán. Meglátásuk elsődlegesen nem is annyira a pénz szétosztására vonatkozik, mint inkább a gazdasági fejlődést negatívan befolyásoló törvények, szabályok, előírások átalakítására a helyi követelményeknek megfelelően: a bürokrácia leépítése, nagyvonalúbb mozgásszabadság a vállalkozóknak mind adókedvezményekkel, mind a szakszervezetekkel kötött tarifaszerződések fellazításával. A keleti felépítés ugyanis azért nem halad előre, mert az új tartományokra 1990-ben rákényszerítették azt a szabályrendszert, amely az NSZK-ban negyven esztendő alatt kialakult, és amely új felségterületén megfojtotta a regionális fellendülést.
Késői és alkotmányos nehézségekbe ütköző felismerés ez. A köztársaság alaptörvénye ugyanis előírja az „életkörülmények egyformaságát”, és nem nyújt lehetőséget arra, hogy keleten kedvezményesebb adóterheket vagy csökkentett szociális biztosítási járulékokat szabjanak ki. Így a visszamaradt területek polgárai nem kapnak lehetőséget arra, hogy kijátsszák legbiztatóbb esélyüket: az olcsó munkaerőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.