Nem sok konkrétum derült ki a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón az egészségügyi reform tervezetéről. Kökény Mihály egészségügyi miniszter és Radnai György, a reform kormánybiztosa elmondták, hogy az anyagot első olvasatban elfogadta a kabinet. Kökény hangsúlyozta: ki kell használni a magánszektort a forrásbevonásra, és kiderült az is, hogy a tulajdonosokat szolgáltatásszervezőknek neveznék. Elmondta: bizonyos, a menedzsmenttel kapcsolatos és orvosszakmai követelmények érvényesítésével széles körből kerülhetnek ki a tulajdonosok. Ezt Radnai kiegészítette azzal: a javaslat szerint az egészségügyi intézmények nem lehetnének szolgáltatásszervezők. segítség az adósoknak. A lakáshitel-tartozásokat, illetve a közüzemidíj-hátralékokat érintő, a lakosság eladósodását mérséklő intézkedéseket is elfogadott tegnap a kabinet – mondta el az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter. Ez négyéves program lenne, amelynek első intézkedései a jövő évtől lépnének életbe. A lakáshitel-tartozások esetében az 1988. december 31. előtt felvett hitelek egy meghatározott körérénél lehetővé tennék a fizetési kötelezettség felfüggesztését. Ez jövőre azt a tízezer főt érintené, akinek 100 ezer forint alatt van a tőketartozása. A felfüggesztés esetén bizonyos esetekben az önkormányzat tulajdonába kerülhetne át az ingatlan, ahol bérlakásként működne tovább. Más lehetőségek, mint például a hitel feltételeinek újratárgyalása, nyitottak lennének azok számára is, akik 1988 és 1992 között vettek fel lakáshitelt.
Félreértett rendelet. Egy uniós rendelkezés félreértelmezése okozta azt, hogy május 1-jével eltűnt a határátkelőhelyekről a nemzeti lobogó és a címer – mondta a kormányszóvivő. Draskovics Tibor pénzügy- és Csillag István gazdasági miniszter megtette a szükséges intézkedéseket, hogy a nemzeti jelképek visszakerüljenek a helyükre.
Juhász őrhelyet vált. Tegnap elbúcsúztatta a kormány Juhász Endre volt európai integrációért felelős tárca nélküli minisztert, aki az Európai Bíróság bírája lesz. Ismert: Juhász megbízatása az uniós csatlakozásig tartott. Gál J. Zoltán nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy kineveznek-e új embert erre a posztra. Mint arról már korábban hírt adtunk: információink szerint nem lesz utóda Juhász Endrének.
„Halál jár a döntés nyomában.” A reformot tartalmazó törvényjavaslat szerint a bank- és pénzvilág szereplői veszik át az irányítást az egészségügy modernizációjában – jelentette ki Mikola István, a Fidesz egészségügyi egyeztető fórumának elnöke. Úgy vélekedett: ha a javaslat jelenlegi formájában válik jogszabállyá, akkor annak nyomában a halál, a gyógyulás esélyének elvesztése jár majd. Csáky András (MDF) pedig azt közölte, pártja az adatvédelmi biztoshoz fordult a témában, a jogszabály végrehajtásával ugyanis lehetővé válik, hogy külföldi gazdasági társaságok hozzájussanak a magyar állampolgárok legbizalmasabb adataihoz. Az MDF szerint a tervezet több ponton sérti az alkotmányt, torzítja a betegek jogát, jelentős mértékben rontja az esélyegyenlőséget az egészségügyön belül. Nemzetközi kritika is érte az egészségügyi rendszer tervezett változtatását. Otmar Kloiber, a Német Orvosi Kamara nemzetközi osztályának vezetője elmondta, az ellátásszervezésről szóló javaslat magában hordja annak a veszélyét, hogy a befektető a profit érdekében csökkenti a betegek által igényelhető szolgáltatásokat. Az ellátásszervezés modellje rosszabb, mint a jelenlegi magyar rendszer, és teret adhat a korrupciónak.