Az Európa-zár

Keleti és déli határaink 2006–2007-re az egyesült Európa „végváraivá” válnak, ahol határőreinkre hárul az a feladat, hogy szigorúan ellenőrizzék az Európa-erődbe való bejutást. Az utóbbi két-három évben az uniós csatlakozásra való felkészülés jegyében csúcstechnológiához jutottak a magyar határőrizeti szervek. Bérfejlesztésre és az új technika működtetésére azonban nem mindig futja, ami egyelőre repedést jelent a méregdrága pajzson.

Balavány György
2004. 05. 30. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

tt mennek a dűlőúton! – a rádióban recseg a hőkamerát figyelő járőr hangja; közli a koordinációs pontokat a központtal, erősítést kér. Jól kivehető a nyolc – nem, kilenc – bizonytalanul mozgó, közeledő emberi alak.
Aki elöl halad, az a vezetőjük, súgja Katus Imre őrnagy, a magyar–szerb határon lévő kelebiai határőrbázis egyik vezetője, miközben egy embercsempészekről készült éjszakai videofelvételt nézünk a parancsnokságon.
Kígyóvonalban haladnak; cserjék közt húzódó vadcsapást követhetnek. Ezekért a pillanatokért érdemes határőrnek lenni. Még néhány perc, s az egész csoport csapdába sétál. Az elöl haladó férfi azonban hirtelen megáll, kezét felemeli. Aztán elindul visszafelé, hadonászva magyaráz valamit a többieknek, akik szintén megfordulnak.
– Visszamennek! – a járőr izgalmában szinte kiabál a felvételen. – Elindultak a jugoszláv mélység irányába!
Néhány perc, és az ember alakú foltok felszívódnak a bokrok, fák között.
– Na, ebből nem lett elfogás – mondja az őrnagy, és kikapcsolja a videokészüléket. Az irodában ülünk, a falon festmény, magyar őrtornyot ábrázol a zöldhatáron.
Az elöl haladó embercsempész valamilyen jelzést, valószínűleg telefonhívást kapott. Csak a határőrök közül – talán a központból, talán az erősítéssel úton levők közül – hívhatta valaki. A kelebiai határálláson is vannak kémek, mint minden határőrizeti szervnél.
Igaz, a felvételnél alapos környezettanulmányt végeznek, de annak alapján nem lehet kiszűrni a megvesztegethetőket. Az alacsony bérezés és a „szegény ember vízzel főz” alapú felvételi rendszer egyenes út a korrupcióhoz. Néhány járőrről már tudják, hogy a csempészek beépített emberei, de nincs elég bizonyíték ellenük. Így egyelőre szemmel tartják őket, s várnak, hogy rajtakaphassák a megtévedteket. A már lebukottak mondták el: átlagosan ötven dollárt kaptak minden átcsempészett emberért. Ha viszont lelepleződnek, éveket ülhetnek. Katus őrnagy szerint előbb-utóbb kézre kerülnek.
Az eset jól mutatja a határőrség felemás helyzetét: az uniós csatlakozás okán az utóbbi években soha nem látott technikai fejlesztést hajtottak végre a szervezetnél, miközben a modernizáció nemigen érintette a bérezést, sőt a jelenlegi gazdasági nehézségek meglehetősen szűkre szabják az új eszközök működtetésére fordítható kereteket is. A csúcstechnológia tehát adott, kérdés viszont, lesz-e elég pénz ahhoz, hogy Magyarország helytálljon Európa végvárain. Ám kudarcot vallanunk nem szabad, mert a tervek szerint 2006-ban vagy 2007-ben megszűnik a határellenőrzés Magyarország uniós országokkal közös határain, ehhez azonban az szükséges, hogy az immár az Európai Unió külső határait jelentő ukrán, román, szerb és horvát szakaszokon tökéletesen működjön a védőzár.
A határok technikai megerősítésének nagy része és a hatékonyságot növelő jogi háttér megteremtése lezajlott az előző kormányciklusban.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Ukrajnával határos részein – némileg túlzóan – az a mondás járta, hogy amikor az ember kikerül az iskolapadból, eldöntheti, hogy embercsempész vagy határőr lesz. Mára divatjamúlttá vált a mondás, mert az embercsempészés rendkívül kockázatos vállalkozás lett, hiszen a határőrség fejlesztése következtében egyre több embercsempész-hálózatot sikerül felszámolni Magyarországon. Nagy érvágás például a hálózat számára, hogy nemrég börtönbe került az a tarpai férfi, aki közvetlenül ugyan nem vett részt a szállításokban, de „keresztapaként” minden egyes átcsempészett migráns után 100 dollár ütötte a markát. Elrettentő ítélet született a bíróságon egy záhonyi embercsempészügyben is: a vádlott hét év végrehajtandó szabadságvesztést kapott.
Az ukrán határszakaszon kérdésünkre a határőrök és a szomszédos települések rendőrei egyöntetűen arról számoltak be, hogy az embercsempészet visszaesésének elsődleges oka a törvényi szigorítás.
– Míg korábban száz ember csempészésében való részvételért meg lehetett úszni másfél év felfüggesztett szabadságvesztéssel, ma már egy ember zöldhatáron történő átjuttatásáért akár hét év is járhat – magyarázzák a büntető törvénykönyv 2002 áprilisában hatályba lépett módosításának kézzelfogható következményét.
Kétségtelen, hogy a törvénymódosítás EU-konformmá tette az embercsempészet és -kereskedelem megítélését és szankcionálását. Csakúgy, mint a határőrök által használt technikát: az illegális migráció elleni harc részeként az Európai Unióban is alkalmazott mérőműszereket, a gépkocsik rejtekeinek felderítésére alkalmas ipari üregvizsgálókat, a zöldhatár megerősítésére pedig éjjellátó eszközöket, mobil hőkamerás felderítőrendszert, bűnügyi és technikai eszközöket, járőrfelszereléseket szereztek be a jelenleg 12 ezer fős magyar határőrség számára. Az ukrán és a román határszakasznál már csaknem három éve használják azt a két hőkamerát – darabja nyolcvanmillió forint –, amellyel nyolc–tíz kilométer távolságot lehet körbepásztázni, és már számos migránscsoportot lelepleztek a világszínvonalú készülékek segítségével.
A szerbiai határszakaszt vigyázó kelebiai határőrség épülete impozáns, új és modern, belülről űrállomásra hasonlít. A parancsnokság tizenhét kilométeres határszakaszt ellenőriz négy–hat pár járőrrel, akik nappal távcsővel, kutyával, éjszaka hőkamerával, a mozgásérzékelők jelzéseit fogva cirkálnak a zöldhatáron. A központi helyiségben körben számítógépes monitorokat figyelnek az alkalmazottak. A déli határvidékért felelős Kiskunhalasi Határőr Igazgatóság jelentése szerint az utóbbi években – 2001-től – jelentős technikai fejlesztések történtek annak érdekében, hogy a csatlakozás időpontjától a magyar–szerb határ mint uniós mezsgye működhessen.
Kimegyünk a határra, a Niva közeledtére a kiserdőből bukkan fel egy járőrpáros.
– Figyelés, portyázás – mondja az egyik terepszínű ruhás fiatalember, mikor a feladatairól kérdezem. – Ha elrejtőzöm a fák alá, belátok arra az útra, ni, észlelem a gépjárműveket és a személyeket. Ha átülök a másik oldalra, a tisztást látom. Portyázáskor a homokban található nyomokat, elejtett tárgyakat figyeljük.
A határőrök mondhatni örülnek a határsértőknek, mert az elfogás kalandja – amellett, hogy elismeréssel jár – megtöri a szolgálat egyhangúságát. Az elfogottak többsége szánalomra méltó ember, aki családjával menekül egy szebb jövő felé. Magyarul nem tudnak. Némelyikük meg van győződve róla, a fegyveresek azért fogták el, hogy kivégezzék.
– Az egyiket fél óráig kellett nyugtatni, szűkölt, reszketett; igaz, előzőleg egy fáról szedtük le.
A határsértők általában engedelmesek az elfogás után, nagyon ritka, hogy kényszerítő eszközt kell alkalmazni velük szemben. Akik arra számítanak, hogy elfogásuk után menekülttáborba kerülnek, még örülnek is a határőröknek. Akik nagyobb távlatokban gondolkoznak, általában megpróbálnak elfutni; a közhiedelemmel ellentétben a határőr nem lőhet utánuk, futva kell beérnie őket, ami az erdős, bokros terepen – főleg, mivel általában szétspriccel a migránscsoport – nagyon nehéz. Megesett, hogy a járőrök egész éjszaka kerestek két embert, és csak másnap délelőtt találták meg őket, amikor kijöttek a bozótosból.
A nappali szolgálat tizenkét óra a gyalogos járőröknek, amelyet – a rövid pihenőidőktől eltekintve – terepen kell tölteniük akár mínusz húsz fok alatti hidegben is. Azt mondják, ilyenkor azért nem fagy le a lábujjuk, mert mikor már nagyon szenvednek a hidegtől, gyalogolnak vagy ugrálnak.
*
– Volt, amikor azt mondtam: nem bírom tovább. Aztán valahogy mégicsak összeszedtem magamat – mondja egyikük.
Később teszi hozzá Katus Imre őrnagy:
– Szegény járőr sokszor nem is tudja, miért küldik napok óta ugyanarra a helyre. Hát azért, mert az előzetes jelzések alapján onnan várunk határsértőket.
– Miért nem mondják ezt meg nekik?
A kérdésre csak később, a meghiúsult fogásról szóló videofilm levetítésével kapjuk meg a választ…
A határőrök, vélhetnénk, bátor emberek. Az állomány azonban vegyes e téren. Az egyik zászlós meséli: akad kollégája, akitől éjszaka húsz lépésre sem távolodhat el a váltótársa, annyira fél. Nők is vannak az állományban, az őrnagy szerint némelyik talpraesettebb, mint férfi kollégái.
Árok mentén haladunk; az árkot autófogónak építették, de hát homok itt a talaj, fél óra alatt fel lehet tölteni annyira, hogy átkelhessen rajta a lopott autó. Az árok túloldalán, a határvonalat jelző számozott fehér kövek közt szerb határőrök ácsorognak, a magyarok integetnek nekik. A közvetlen munkakapcsolat, amely a magyar és az osztrák, szlovák vagy szlovén határőrök között fennáll, itt még nem jellemző, viták is előfordulnak.
A túloldalon van néhány jó tíz méteres őrtorony. A magyar oldalon már rég lebontották őket, mondván, nem korszerűek. Pedig a gyakorlott járőrök szerint az őrtornyokkal, amelyekből egyszerre nagy területet lehet belátni távcsővel vagy hőkamerával, többre mennének, mint az összes mozgásérzékelővel és lokátorkocsival együttvéve. A tornyok újjáépítésére azonban nincs fedezet.
Katus őrnagy szerint az esetleg átsikló határsértőket a mélységben (ez határőr-szóhasználatban az adott ország belsejét jelenti) általában elfogják a rendészeti szervek. Az ország mélye felé igyekvő migránsok sokszor a határtól néhány kilométerre buknak le, mikor céltalanul ődöngenek csomagjaikkal, vagy megpróbálnak stoppolni. Előfordult, hogy az út szélén integető határsértőt hazafelé igyekvő civil ruhás határőr vette fel.
A központi épület egyik helyiségében az éjjellátó kamerákat állítják össze. A hőkamerához videokészülék csatlakozik, az elfogásokról mindig felvételt készítenek. A készülékek elemmel működnek, csak az a baj, hogy az elemek gyakran kimerülnek, a pótlásuk pedig drága, panaszkodnak a határőrök. A 2002-es jelentés, amely még nem számolt megszorító intézkedésekkel, évi másfél milliárd forintban határozta meg a határőrizeti technika fenntartásához szükséges pénzügyi fedezetet. A terepjárók, szeizmikus és infrasugaras mozgásérzékelők, lokátorkocsik üzemeltetése viszont most nagy gondot jelent a megszorítások miatt. Az autók például mindössze háromévesek, de az állandó használattól tíznek látszanak.
Ennél is égetőbb a munkaerő kérdése. Ennyi ember a megerősített technikai segédlet ellenére sem tudja átlátni a teljes területet. Bár Dél-Magyarországon kevés a munkalehetőség, ide, mivel a kemény munkáért viszonylag alacsony jövedelmet remélhetnek, a szükségesnél kevesebben jelentkeznek. Katus őrnagy épp ezért úgy látja, nem leszerelni kellene az osztrák határnál dolgozó kollégákat, hanem áthelyezni őket délre.
A határőrök átlagosan hatvanöt–hetvenezer forintot visznek haza havonként, ez az uniós határokon szolgálatot teljesítő kollégáik fizetésének mintegy tíz százaléka. Az elvárás és a felelősség azonban egyre nő. Ha a határőr „kiemelkedő elfogást” hajt végre, az éppen felhasználható keret függvényében jutalomra (tíz–tizenötezer forintra) számíthat, ha viszont elmulasztja, büntetés vár rá. A fizetés nem a váll-laptól függ – mindössze kétszáz forint a különbség csillagonként –, hanem a beosztástól. Egy vezetői fizetés a pótlékokkal együtt nem több százharmincezer forintnál…
– Kilencvenháromban – meséli az egyik járőr –, amikor kezdtem a határőrködést, az átlagbérezés kétszeresét kaptuk. Sokan jöttek át a mezőgazdaságból, volt, aki a vállalkozását hagyta ott a határőrségért. Ma már örülünk, ha a családunkat üggyel-bajjal fenn tudjuk tartani.
A szocialista tábor országai közül Magyarország, mondhatni történelmi okokból, viszonylag hamar szemben találta magát a migráció problémájával: az 1980-as évek vége felé a romániai belpolitikai helyzet miatt egyre több erdélyi magyar menekült érkezett hazánkba. Néhány évvel később Románián keresztül érkeztek ide a törökországi kurdok, majd az ukrán–román határszakasz felől az afgánok, irakiak, pakisztániak, indiaiak, Srí Lanka-iak, Sierra Leone-iek, szomáliaiak. A délszláv háború ugyancsak migrációs hullámot indított el, s az embercsempészet jól jövedelmező üzletággá vált. Korábban három–öt fős csoportokat vezettek át a határon az embercsempészek, aztán nem volt ritka a hatvan–hetven fős csapat sem. A balkáni ág – Törökország, Bulgária, Románia vonala – nem volt olyan erős, mint az Oroszország, Ukrajna felőli. A tendenciára jellemző, hogy míg 1995-ben csupán 151 embert fogtak el a magyar–ukrán határszakaszon, 2001-ben már 1992 főt. Igaz, a határőrség eszközeinek korszerűsítésével az utóbbi két-három évben ezek a számok jelentősen csökkentek: az illegális migrációhoz kapcsolódó cselekmények tavaly jelentősen, majdnem huszonöt százalékkal csökkentek a külső határokon, és alig haladták meg az időközben belső határokká változott szakaszon felderített esetek számát. A magyar–román határon tavaly csaknem ötven százalékkal kevesebb tiltott határátlépést regisztráltak, mint egy évvel korábban. Ez azt jelzi, hogy a zöldhatáron való átgyalogolás túl kockázatossá vált a korszerű felderítőberendezések miatt, ezért más módszerek után néznek az útlevél nélküli „turisták”: az Afganisztán–Irán–Irak–Törökország–Bulgária–Románia embercsempész-útvonalat némileg módosították, Szerbiára és Horvátországra cserélve az utóbbi két országot. Néhány napja arra is van mód külső határainkon, hogy ne csak a határsértők, hanem a határőrök mozgását is figyeljék: Kiszombornál és Nagylakon átadták azt a műholdas navigációs rendszert, amely méterre pontosan meg tudja határozni a járőrök helyét. Persze csak akkor, ha lesz pénz a technika működtetésére, mert a határőrség filléres gondokkal küzd, ezért – csakúgy, mint Kelebiánál – itt sem tudnak mindig elemet venni a modern berendezésekbe.
Az illegális migráció mellett sok bonyodalmat okozhatnak a legális dokumentumokkal érkező beutazók is. Az embercsempészek új módszerek után néztek: a koldulni vitt kiskorúak kényelmes mikrobuszban, szülői engedéllyel, érvényes útlevéllel, ötszáz eurót lobogtatva lépik át a román–magyar határt, így nem lehet őket jogszerűen visszafordítani. A hölgyeket nem létező munkahely ígéretével vagy csalárd házassági ajánlattal csalják ki, és előfordul az is, hogy egyszerűen megvásárolják a gyerekeket a szülőktől (a romániai Ziua napilap szerint a fiúcsecsemő tizenötezer, a lánygyermek hétezer eurót ér). Mindenesetre az új technika most bizonyíthat(na): a csökkenő illegális személyforgalom mellett a román statisztikák szerint az év első három hónapjában felívelt a drogok és a lopott autók csempészete, és többen próbálták meg átlépni a magyar–román határt a megengedett mennyiségen felüli nemesfémmel vagy műkinccsel. Sokakat csábítanak ugyanis a rosszul vagy sehogy sem őrzött templomokban fellelhető, könnyen megszerezhető műkincsek, amelyeket már megrendelésre is szállítanak a nyugati piacokra. Hacsak schengeni határainkon nem sikerül majd elcsípni őket…

A riport elkészítésében részt vett Lukács Csaba és Varga Attila

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.