Bölcső és kard

k ö n y v e s h á z

Pósa Tibor
2004. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kemal Atatürkről, a modern török állam megteremtőjéről, első elnökéről, valamint a XX. század első felének politikai viszonyairól írt könyvet Flesch István újságíró, a Magyar Távirati Iroda munkatársa, törökországi tudósítója. A mű nem csupán Atatürk élénk színekkel megörökített életrajza: a szerző elénk tárja a korabeli török–magyar kapcsolatok összefüggéseit is.
A könyv „főhőse” az 1881-ben, Musztafa Kemalként született férfi, aki az 1920–30-as években korábban soha nem látott reformokkal hozta közelebb Törökországot Európához. Apja Musztafa bölcsője fölé függesztette a kardját, ezzel is jelezve, hogy fiát katonai szolgálatra szánja. Musztafa nevelése modern, világi iskolában kezdődött. Flesch István Atatürk életéből korántsem nehezen emészthető tudományos munkát kerekített, megmaradt a jó újságírói hagyományok mellett, párbeszédekkel, érdekes személyes történetekkel, anekdotákkal, pikáns részletekkel színezi az életpályát. Atatürk katonai pályájának egyik csúcsa az 1915–16-os győzelem a Gallipoli-félszigetnél. Musztafa Kemal volt az egyetlen olyan török tábornok, aki a keleti fronton diadalt aratott az oroszok fölött. 1919. május 19-én partra szállt Samsun fekete-tengeri kikötőjében. Amikor életrajzírói egyszer születése napjáról kérdezték, ő ezt a dátumot említette meg. Sok töröknek ez egyben a modern Törökország születésének napja, ugyanis ettől a pillanattól kezdődött el a hosszas, kemény harcokkal kísért függetlenedés, amelynek végén, 1922. október 29-én Musztafa Kemal vezetésével kikiáltották a Török Köztársaságot.
Kemal életútja ezt követően példátlan reformok sora, célja, hogy országát Európába vezesse: az egyházi iskolák és bíróságok megszüntetése, az arab helyett a latin ábécé bevezetése, a nyugati típusú családnevek átvétele, még az öltözködési szokások megváltoztatása árán is. A szerző megemlíti azt a lelkesedést, amellyel Atatürk a török nyelv megújításával próbálkozva mindenhol török rokonságot vélt fölfedezni. 1934-ben a nők megkapták a választói és választhatósági jogot, eltörölték a többnejűséget, a házasság és a válás polgári jogi aktus lett. A monográfia nem rejti véka alá Atatürk kicsapongó életmódját, az ánizspálinka szeretetét, ami májzsugort okozott nála – s 1938 novemberében a törökök nemzeti hőse meghalt. Flesch István érdekfeszítő stílusban megírt könyve emléket állít a „legnagyobb töröknek”, és segít eligazodni a korban, amelyben élt.
(Flesch István: Atatürk és kora – Musztafa Kemal Atatürk függetlenségi háborúja és kormányzása. Corvina Kiadó, Budapest, 2004. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.