A Tripoliban 1999 februárjában őrizetbe vett egészségügyi dolgozókat bűnösnek találták abban, hogy a tengerparti Bengázi város kórházában 426 líbiai gyermeket a halálos AIDS-betegség kórokozójával fertőztek meg vérkészítmények révén. A megfertőzött gyermekek közül azóta állítólag 23, más források szerint 40 vesztette életét. A bírósági eljárás alatt Moammer el-Kadhafi líbiai vezető egy ízben azt állította, hogy az egészségügyi dolgozók a CIA és a Moszad, az izraeli titkosszolgálat megbízásából hajtották végre a fertőzést – később azonban módosított álláspontján. Az öt nővér és a két orvos mindvégig ártatlannak vallotta magát, és közölték azt is, hogy fogvatartóik többször bántalmazták őket.
A korábbi hírekkel ellentétben egyébként a hat bolgár egészségügyi dolgozó közül ötöt ítélt halálra a líbiai bíróság. Hatodik társuk, Zdravko Georgiev orvos nem halálos ítéletet kapott, hanem illegális pénzváltásért négy év börtönre ítélték. Mint a bolgár kormány sajtóhivatala közölte: a líbiai hatóságok a nap folyamán el is engedték az orvosnak az említett börtönbüntetést, mivel azt a csaknem öt évig tartó vizsgálati fogság miatt letöltöttnek minősítették.
Nyugati diplomaták úgy vélik: a líbiai hatóságoknak egész egyszerűen szükségük volt valakire, akit felelőssé tehetnek a tragédiáért, amely nagy felháborodást keltett az észak-afrikai országban. A per során a védőügyvédek is azt állították, hogy a fertőzés valószínűleg a rossz higiéniai körülményekre vezethető vissza. Ezt a feltételezést támaszthatja alá Luc Montagnier francia orvos korábbi kijelentése is, miszerint a fertőzés már 1997-ben, tehát egy évvel a bolgár egészségügyisek megérkezése előtt felütötte a fejét a kórházban. A fertőzött gyerekek hozzátartozói Tripoliban mindazonáltal örömmel fogadták az ítéletet: Ramdane Ali Mohamed, akinek a testvére AIDS-ben halt meg, a Reuters hírügynökségnek kijelentette, hogy az ítéletet igazságosnak tartja. A bolgár kormány ugyanakkor tegnap bejelentette, hogy az ítélet elfogadhatatlan és abszurd, ezért fellebbezést nyújtanak be ellene.
Az ítélet miatt tegnap tiltakozását fejezte ki az EU és Washington is. Brüsszel megdöbbenésének adott hangot, és az ítélet megváltoztatására szólította fel Tripolit. Az amerikai külügyminisztérium ugyancsak elfogadhatatlannak nevezte a döntést. A bolgár egészségügyi dolgozók pere egyébként már korábban, Kadhafi múlt heti brüsszeli látogatásán is napirendre került. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke akkor reményét fejezte ki, hogy az ügyben sikerül gyors és tisztességes megoldást találni.

Steve Bannon: „Vagy van országod, vagy nincs országod”