Bukhat a törvény a gyűlöletbeszédről

A köztársasági elnök két beadványáról dönt ma az Alkotmánybíróság; Mádl Ferenc szerint a gyűlöletbeszéd elleni jogszabály és az agrártörvény nem állja ki az alkotmányosság próbáját. Szakértők nem csodálkoznának, ha a testület osztaná az államfő aggályait.

Szakács Árpád
2004. 05. 24. 19:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvános határozathirdetésen két köztársasági elnöki beadványról szóló döntést ismertet ma az Alkotmánybíróság (Ab). Mádl Ferenc szerint a gyűlöletbeszéd elleni törvény és az agrártörvény nem állja ki az alkotmányosság próbáját. Így az államfő nem írta alá a parlament által elfogadott jogszabályokat, hanem előzetes normakontrollt kért.
A gyűlöletbeszéd büntethetőségéről szóló Btk.-módosítást tavaly decemberben fogadta el a parlament. Az Országgyűlésben és a közbeszédben is heves vitát kiváltó, csekély parlamenti szavazattöbbséggel elfogadott törvény előzménye volt, hogy a Fővárosi Ítélőtábla közösség elleni izgatás vádja alól felmentette ifjabb Hegedűs Loránt egykori MIÉP-es képviselőt.
Az elfogadott törvény szerint a jövőben három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék azt, aki nagy nyilvánosság előtt nemzeti, etnikai, faji, vallási csoport vagy a lakosság egyes csoportjai elleni gyűlöletre izgat, vagy erőszakos cselekményre hív föl. Egy másik rendelkezés arról szól, hogy aki nyilvánosság előtt az emberi méltóságot azáltal sérti, hogy mást vagy másokat a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási hovatartozás miatt becsmérel vagy megaláz, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Mádl Ferenc álláspontja szerint a Btk.-módosítás alkalmatlan a céljára, és komoly alkotmányossági aggályokat vet fel, mivel az Ab által korábban kijelölt mértéknél is nagyobb arányban korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát. Bárándy Péter igazságügy-miniszter szerint megfelel az alkotmányossági követelményeknek a javaslat. Az igazságügyi tárca által beterjesztett elképzelés alkotmányellenességére hívta fel a figyelmet egy szakmai írásban Sólyom László volt Ab-elnök és Kis János filozófus. Hasonlóan vélekedett Kolláth György alkotmányjogász is. Szerinte az Ab kiáll a korábbi következetes, az európai trendnek megfelelő határozatai mellett, és megsemmisíti a szólásszabadságot korlátozó rendelkezéseket.
Szakértők hivatkoznak a strasbourgi emberi jogi bíróság gyakorlatára is, amely szerint az állam csak akkor tilthatja be az erőszakra felhívó közbeszédet, ha az közvetlen, azonnali veszélyt jelent. A közvéleményt felkavaró szélsőséges megnyilvánulásokat Nyugat-Európában a polgári jog eszközeivel, nagy összegű kártérítési perekkel igyekeznek megfékezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.