Cáfolatsortűz alatt a nettó befizetés

Cáfolatok sorával reagált a kormányzat tegnapi cikkünkre, amelyben egy kormányjelentésre hivatkozva azt írtuk, hogy Magyarország nettó befizetője lesz 2004-ben az Európai Uniónak. A Pénzügyminisztérium kifejezetten azt állítja, hogy a legrosszabb esetben is pozitív lesz az uniós egyenleg.

Hommer Tibor
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a Pénzügyminisztérium képviselői tartották magukat tegnap ahhoz a kormányzati intézkedéshez, amely szerint semminemű tájékoztatás nem adható ki arról, hogy Magyarország 2004-ben nettó befizetője lehet az Európai Uniónak. Közleményben cáfolták ez irányú információnkat, hangoztatva, hogy a legrosszabb esetben is pozitív szaldóval zárjuk a 2004-es évet.
A Nemzeti Fejlesztési Hivatalt (NFH) vezető államtitkár, Baráth Etele ugyanakkor eltért a kormányzati kommunikációs direktívától, s a közszolgálati rádiónak nyilatkozva megemlítette: fennállhat annak a veszélye, hogy hazánk nettó befizetője lesz idén az uniónak, hozzátéve azt is, hogy ennek elkerülése érdekében minden óvintézkedést megtettek, például számos embert alkalmaztak az uniós pénzek koordinálásáért felelős Nemzeti Fejlesztési Hivatalban.
A Pénzügyminisztérium politikai államtitkára, Veres János ugyancsak megerősítette, hogy Magyarország nem lesz az Európai Unió nettó befizetője, viszont arra nem tért ki, hogy milyen mértékű többletbevételre számíthatunk. Szerinte ezt csak a beadott pályázatok értékelése nyomán lehet megállapítani.
Közleményében a pénzügyi tárca kitért arra, hogy az általunk ismertetett kormányjelentés három lehetséges forgatókönyvet tartalmaz az uniós kifizetésekről, amely számolt a nettó befizetői pozíció eshetőségével is, s azzal, hogy mi csak ezt a negatív forgatókönyvet ismertettük, a tárca szerint meghamisítottuk a tényeket. Ezzel együtt a pénzügyi tárca szavahihetősége kérdőjelezhető meg, hiszen az említett kormányjelentésről semminemű információt nem óhajt a nyilvánosság tudomására hozni.
Megemlíti a minisztérium, hogy nem vettük figyelembe az unió által juttatott támogatások között azt a 80 milliárd forintot, amelyet a gazdáknak juttat Brüszszel. Ezt az összeget azért nem említettük, mert leghamarabb 2005-ben utalja az unió, és nem kapcsolódik a központi költségvetéshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.