Csalók

Kő András
2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A metró Kőbánya-Kispest felé tart. Késő délelőtt van. Az utasok egykedvűen bámulnak maguk elé. A Klinikák megállóhely után sűrűn ismétlődő kopogás hívja fel a figyelmet egy sötét szemüveges, vak férfira, aki fehér botjával ütögeti a kocsi padlóját. „Adakozzanak egy világtalannak!” – erősíti meg a szándékát, de a hangja kissé bátortalan. Öltözéke slampos; egy elhasznált futócipőben s egy kifakult ballonkabátban folyamodik a közönséghez. Hatvan év körüli lehet. Bal vállát egy nála jóval magasabb fiatalember fogja, aki lépéseit is irányítja. A Népligetnél átbotorkálnak a szomszédos kocsiba, s kezdődik minden elölről. „Adakozzanak…”
Melléjük szegődöm, és követem őket a végállomásig. Az utasok már nem törődnek velük, és ők sem az utasokkal. Lassan felbotorkálnak a lépcsőkön, s ekkor észreveszem, hogy a vak férfi milyen magabiztos. Az utolsó lépcsőfokokat már anélkül teszi meg, hogy társa a vállán tartaná a kezét. S amint felérnek, irány a legközelebb eső, a Pipitér nevű borozó, söröző, a koszos bevásárlócentrum kínálkozó lehetőségei közül. S bár azt olvasom a bejáratnál, hogy ,,légkondicionált üzlet”, ami rangosabb vendéglátóegységet feltételez, igazi kocsmahangulattal találkozom. Merthogy – őket követendő – magam is oda tartok. A bejárati ajtónál két felváltva villogó, negyvenes égő csábítja az arra járót, és az üvegre felfestették a ,,Kavalkád” szót. Belül játékautomaták fényei, a magas asztaloknál könyöklő vendégek. A pulton hat elmosatlan, féldecis pohár. A sarokban valaki szunyókál. A Pipitérben üvegből isszák a sört, ebben a kocsmában így dukál.
– Két Arany Ászok! – mondja a vak férfi, majd a zsebébe nyúl, előveszi a pénzt és – fizet. Közben azonban leveszi a sötét szemüvegét, és a ballonkabátja zsebébe süllyeszti. Már nem vak, már átvedlett látó emberré.
Melléjük telepedem, és néhány keresetlen szó után nekik szegezem a kérdést:
– Mennyi jött össze eddig?
Előbb rám néznek, majd egymásra, mint akik nem értik a kérdést.
– Hát a metrón? – mondom és kacsintok hozzá.
Tagadnak, nem vallják be. Miért vallanák be? Még védekeznek. De úgy teszek, mint aki védi őket.
– Valahogy csak meg kell élni – mondom. – Az élelmesebbnek több jut, a bárgyúnak kevesebb. – Nevetnek. Ez jó jel. A következő ,,kört” én rendelem.
– Mi a maga foglalkozása? – kérdezem a ,,vak” férfitól később.
– Szakács voltam egy vendéglőben – mondja –, de a restaurant tönkrement, állás meg nuku… Hol itt alszom, hol ott… Ő – mutat a fiatalabbra – az alkalmi barátom. Segít pénzt keresni.
Az alkalmi barát issza a sörét, és vigyorog. Én pedig arra gondolok: miért van, hogy a szélhámos és az ostoba csatájában az ember mindig a szélhámosnak drukkol?
– Több hajléktalan árul újságot… – provokálom.
– Csináltam én is – ugrik rá a ,,vak” –, de nincs benne pénz. A metró kifizetődőbb.
– Sötét szemüveggel – mondom –, mint a vak is láthatja.
Vigyorognak mind a ketten.
– Nem félnek, hogy lelepleződnek?
– A metrórendőrségre vigyázni kell – állítja a „főnök” –, de van közöttük sok rendes gyerek. Meg aztán mi nem bántunk senkit. Mi csak kérünk… S az embereket meghatja a sötét szemüveg.
Minden percben születik egy balek – olvastam valahol.
– Mi a legjobb időpont a koldulásra?
– Ha nincs csúcsforgalom – kapom a választ. – Nekünk ugyanis tér kell, ahol látnak minket.
– Hol szerezte a fehér botot?
– Eltulajdonítottam… – mondja megbánóan.
– Ez nem volt szép dolog! – jegyzem meg, mint aki bocsánatos bűnnek tartja.
– Kulcsár bankvezér tettéhez képest semmi – feleli, és nem vár választ.
Megkockáztatom újra a kérdést:
– Mennyi jött össze eddig?
– Meg tudjuk hívni egy ,,körre”, ha elfogadja… Naponta három-négyezer megvan…
A szegény emberektől kicsalt pénzből akar meghívni ez a nyomorult? – fogalmazom magamban. No, ezt már nem! Kisiskolás koromban is bajban voltam, amikor a ministrálás után a vonatpénzt – merthogy a szomszédos településen kellett kisegíteni – a hívektől összeszedett fillérekből akarta a plébános kifizetni. Az Istennek járó pénzből? – véltem akkor. A plébános úr pedig nem értette, miért nem akarom a pénzt elfogadni.
Már újra a metrón ültem, amikor arra gondoltam: csak egy dologban vagyok teljesen biztos – hogy csak nagyon kevés dologban lehet teljesen biztos az ember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.