Csökkenő gabonajegyzések

Nagy Ottó
2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel az északi féltekén kedvező időjárás segítette a növényzet fejlődését, s pozitív hatást gyakorolt a kukorica vetési munkálataira is, csökkentek a nemzetközi piacokon mértékadó chicagói tőzsdén a gabonajegyzések a 19. héten. A búzajegyzések a júliusi lejáratot alapul véve 143,3 dollárról 142,5 dollárra csökkentek. Az USDA (amerikai mezőgazdasági minisztérium) jelentése szerint a jó és kiváló minősítésbe eső termény aránya 48 százalékra emelkedett.
A takarmánykukorica jegyzései szintén visszaestek a tizenkilencedik héten, a júliusi lejárat jelentősen, 124 dollárról 116,2 dollárra csökkent. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon szűk sávban mozgó árak várhatók, s ha folytatódik a kedvező időjárás, az árak a jelenlegi szint körül stabilizálódhatnak.
Ellentétben a két fő gabonatermékkel, a szójadarajegyzések stabilak voltak a tizenkilencedik héten, s várhatóan azok is maradnak a közeljövőben. A hét elejei kisebb viszszalépést a hétvégére ismét emelkedés követte, mert a piac nagyon ideges és bizonytalan volt az USA feszített belső készlethelyzete miatt, s a hangulatot nem javította az sem, hogy korábban jelezték, kiesett a várható dél-amerikai termés több mint tíz százaléka. Mindez azt valószínűsíti, hogy az új termésig vélhetően elfogynak a jelenlegi készletek, s az USA is importra szorulhat szójadarából és szójaolajból.
A hallisztpiacon – mivel megindult a halászat – a jó fogás reményében, illetve reményének arányában szelídültek az árak. Ennek ellenére, mivel még a szezon kezdetén tartott a piac, sok volt a bizonytalanság.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 19. héten annyira visszafogottan indult az első uniós hét, hogy a kezdő napon nem is jött létre üzlet. A bizonytalanság azonban nem tartott sokáig, a következő napokban visszazökkent a kereskedés üteme a megszokott szintre, bár a teljes heti forgalmon érezhető volt az első napi tartózkodás. Így összesen 268 kontraktusnyi üzlet született 856 millió forint értékben. Az egységes búzapiacon a kedvező májusi időjárás folyamatosan gyengítette az árakat, s a forgalom hasonló volt az előző héten tapasztalthoz. Amenynyiben nem állandósul az eső, de mégis elég csapadék lesz, a most még jól fejlődő növényzet kedvező terméssel hálálja meg az ideális időjárást. Néhány termelő azonban már jelezte, hogy a sok csapadék gyomosodást és egyéb fertőzést okozhat, s ennek jelei már mutatkoztak a vetéseken. A takarmánykukorica piacán a változékony időjárás lassította a vetést, de a már kikelt táblák kedvező képet mutattak.
Az elmúlt (20.) héten a búza árai azzal kezdték a kereskedést, hogy egyetlen lejáratra sem változtak, az augusztusi ár maradt 26 600 forint, a szeptemberi pedig 26 500. Kedden már megmozdultak az árak: az augusztusi jegyzés 400 forinttal
27 000 forintra drágult, szeptemberre és decemberre pedig 760 és 800 forinttal emelkedett a kenyérgabona ára. A hét közepén megtorpant az emelkedés, a búza augusztusra 200 forinttal 26 800 forintra esett, szeptemberre és decemberre pedig 330 és 390 forinttal csökkent az ára. Ezt követően az augusztusi jegyzés nem változott, eltekintve egy csütörtöki 190 forintos csökkenéstől, amit egy pénteki hasonló mérvű drágulás követett. Az utolsó kereskedési napon a szeptemberi 220 forinttal 27 500 forintra emelkedett.
Eltérő irányba kezdte a múlt heti kereskedést a tengeri, amely mindkét irányba tett kisebb-nagyobb kilengéseket. Kedden már egységesebb volt a piac, ahol a jegyzések jövő márciusig 100–350 forinttal nőttek, s az idei júliusi határidő 350 forintos emelkedéssel 38 050 forinton zárt. A szerdát ár szempontjából ki is lehetett volna iktatni a heti kereskedésből, mert nem változtak a jegyzések, nem úgy csütörtökön, amikor a júliusi termin 400 forinttal 38 500 forintra nőtt. A többi határidőnél ellenben nem módosultak a jegyzések. A lejáratok most június kivételével pénteken is ragaszkodtak korábban elért pozícióikhoz, a hatodik hónapra viszont 370 forintos áremelkedést könyvelhetett el a takarmánykukorica, amely így
38 870 forinton zárt. Az utolsó kereskedési napon augusztusra a takarmánybúza 25 300, a takarmányárpa 23 500 forintot ért, az olajnapraforgó októberi jegyzése 60 000 forint volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.