Egy fél várost leromboltak az izraeli buldózerek

Heves harcok törtek ki a Gázai övezet déli részén, amikor izraeli buldózerek jelentek meg, hogy az egyiptomi határvonalon fekvő biztonsági sávot kiszélesítsék. Szemtanúk szerint a munkagépek legalább húszat leromboltak az úgynevezett Philadelphia folyosót körülvevő épületekből.

2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az izraeli Háárec tudósítása szerint a rafahi menekülttábor lakosai kimenekültek a házaikból, és fehér zászlókat lengettek a támadók felé. A helyszínen tartózkodó Móse Jaalon izraeli vezérkari főnök szerint a hadsereg további épületeket, „akár házak tucatjait vagy százait kényszerül lerombolni”.
A kilenc kilométer széles biztonsági övezet kialakítása Joszi Szárid izraeli ellenzéki képviselő szerint azt fogja eredményezni, hogy a határ másik oldalára átnyúló Rafah városának mintegy felét lerombolják. Az ENSZ kollektív büntetésnek nevezte a lépést, a palesztin miniszterelnök, Ahmed Korei pedig kijelentette, bízik George Bush amerikai elnökben, hogy meg fogja állítani a rombolást.
Adjátok vissza a csontokat, amelyek engem illetnek! – kiáltotta Haim Deri, az egyik Gázában meghalt katona apja a miniszterelnök, Ariel Saron háza előtt. A temető felé vezető úton megálló menet támadta Saron politikáját, s azt, hogy vissza akarja adni a Gázai övezetet a palesztinoknak. Azt a földterületet, ahol jelenleg is katonák keresik bajtársaik akár legapróbb maradványait.
Izrael tizenegy katonát veszített az elmúlt hét során a Gázai övezetben. Hatan Gáza város Zejtún negyedében haltak meg, amikor felrobbantották terepjárójukat, öten másfél nappal később az egyiptomi–izraeli határon kaptak találatot. A két területet most katonák vizsgálják át szisztematikus gondossággal. Céljuk ugyanis, hogy teljesíthessék Haim Deri kívánságát, s minden csontszilánkot, hajszálat, húsdarabot eltemethessenek.
A zsidó vallás előírásai ugyanis igen szigorúak a holttestekkel kapcsolatban. Máig nem nézik jó szemmel, ha felboncolnak egy halottat. Ha mégis elkerülhetetlen, a boncolóorvosnak rendkívüli körültekintéssel kell dolgoznia. A halott testének csak a legszükségesebb részeit „áldozhatja fel” a tudomány oltárán. Ugyanis a test minden porcikája szent, az embert még holtában is tiszteli a zsidó vallás. Az izraeli hadsereg főrabbija, Jiszrael Vejsz döntött: bár a palesztinok visszaadták a náluk levő maradványokat Izraelnek, a katonák tovább kutatnak, hátha találnak még emberi részeket a robbantás helyszínén. Különös tekintettel a déli merényletben meghalt öt katonára, akiket a magukkal szállított nagy mennyiségű robbanószer szinte cafatokra szaggatott. Hármukat már azonosította Vejsz rabbi, kettejüknél azonban még gyűlnek a bizonyítékok. A palesztin fél hasonlóképp tiszteli a halottak testét. Talán innen ered az a híresztelés, miszerint Izrael halott katonáinak testrészeiért öngyilkos merénylők holttestével fizetett.
Az as-Sark al-Auszat arab lap egy cikkében azt írta, Libanonban meglelték Ron Arad, az 1986-ban az északi szomszéd felett lelőtt izraeli repülős sírját. A navigátor katapultált lelőtt gépéből, azóta semmi hír felőle. A cikk szerint a Hezbollah libanoni fegyveres csoport az utóbbi hetekben intenzív keresésbe kezdett Bejrút környékén, s egy Aradnak tulajdonított csontot át is adtak Ernst Uhrlau német közvetítőnek. Ha a vizsgálatok kiderítik, hogy valóban a lelőtt repülős csontjait rejti a Bejrút melletti földdarab, a hazájában népi hősként tisztelt Aradot Saron azonnal kicserélné. A csontokért cserébe a Hezbollah azt a Samír al-Kontart kéri, aki 1979 óta izraeli börtönben sínylődik. Őt viszont Libanonban tartják hősnek, miután 14 évesen megölt három izraelit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.