Uniós csatlakozásunk segít abban, hogy a trianoni trauma után végre újra otthon érezhessük magunkat. Integrációnk már csak ezért is egészen új távlatokat nyit a magyarság számára – fejtette ki tegnap németországi magyarok előtt felszólalva Mádl Ferenc Stuttgartban. Az elnöki út többszörösen is szimbolikus, hiszen nemcsak a hagyományos, számtalan gazdasági és kulturális szálon összefonódó magyar–német kapcsolatokat erősíti, hanem egyben az első államfői vizit külföldön uniós csatlakozásunk óta. Emlékezetes: az utolsó államfő, aki belépésünk előtt hazánkba látogatott, Johannes Rau német államfő volt.
Mádl Ferenc Erwin Teufel baden-würtembergi miniszterelnök meghívására érkezett a sokezres magyar közösségnek otthont adó városba. Mint az államfő a magyar főkonzulátuson tartott beszédében elmondta, a Kánaán nem következik be az unióba való belépésünkkel, a ma tapasztalható félelmek azonban még inkább csak a várakozás aggályai, amelyeken erőfeszítések árán túl tudunk jutni. „A NATO-hoz, majd most az EU-hoz történt csatlakozásunk egyfajta véglegességet jelent, és kimondhatjuk, hogy a kompország révbe ért” – tette hozzá Mádl Ferenc.
A magyar államfő az esti órákban a Stuttgarti beszéd Európáról című rendezvényén tartott előadást hazánk uniós szerepvállalásáról. A baden-würtembergi miniszterelnök jelenlétében az államfő kifejtette, meg kell köszönnünk, hogy olyan sok magyar találhatott otthont Németországban. A kint élő magyarokat pedig elismerés illeti, hogy vállalták sorsukat, s az évek során is meg tudták őrizni identitásukat.
A találkozóval egy időben Stuttgartban megnyílt a Vasfüggönytől az Európai Unióig című kiállítás, amely az elmúlt fél évszázad eseményeit mutatja be magyar szemmel a látogatóknak. Mint Riester Árpád,
a rendezvény fő szervezője, egyben a „Napvirág” magyar egyesület vezetője elmondta: a németek nagy érdeklődéssel fogadják a magyarsággal kapcsolatos eseményeket. S valóban, a kiállításon különleges látványt nyújt a szemlélődő németek döbbent tekintete, noha a szétszakítottságról ők is sokat tudnának mesélni. Az elnyomó rendszer „relikviáit” látva mégis elcsodálkoznak. Kérdéseikre pontos válaszokat valószínűleg a stuttgarti rendezvénysorozat sem adhat, a kiállítás mégis hitelesen idézi fel egy kegyetlen kor szellemét.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
