Az Országgyűlés a szavazással kinyilvánította határozatképtelenségét – jelentette be Harrach Péter, a T. Ház alelnöke, levezető elnök tegnap, miután a kormánypártoknak nem sikerült biztosítaniuk a határozathozatalhoz szükséges többséget a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) felügyeleti tanácsa elnökjelöltjének, Farkas Istvánnak a megválasztásához. A jelöltre 189-en szavaztak igennel, egy fideszes képviselő, Vincze László nemmel, Gusztos Péter (SZDSZ) pedig tartózkodott. A Fidesz és az MDF nem nyomott gombot, így összesen 191 fő szavazott, míg a határozatképességhez 194 fő kellett volna. Harrach Péter rövid szünet után a parlament következő ülésére halasztotta a döntést.
A Fidesz azért nem vett részt a szavazáson, mert a PSZÁF elnökének, Szász Károlynak az elmozdítását és az ezzel összefüggő törvénymódosítást politikai eljárásnak tekintik – közölte lapunkkal Varga Mihály. Herényi Károly MDF-frakcióvezető közölte: a demokrata fórum a teljes eljárással – amely magában foglalja a vonatkozó törvény módosítását is – nem ért egyet, ezért nem nyomott gombot a képviselőcsoport.
A parlament tegnap nem függesztette fel Kékesi Tibor szocialista képviselő mentelmi jogát. Annak ellenére, hogy az illetékes bizottság ezt javasolta, és az MSZP-frakció is lelkiismereti szavazást engedélyezett az ügyben. A mentelmi jog felfüggesztésére 152-en szavaztak igennel, 124-en nemmel, 44-en pedig tartózkodtak. Ismert: Kékesi tavaly azzal vált ismertté, hogy a vád szerint bántalmazta szomszédasszonyát egy parkolóhely körül kialakult vitában. A T. Ház elutasította Wekler Ferenc (SZDSZ) mentelmi jogának felfüggesztését is.
*
Kinek és mekkora haszna származott az An–26-os szállító repülőgép megvásárlásából? – tette fel a kérdést interpellációjában Csampa Zsolt (MDF). Miért volt szükség arra, hogy a Specimpex Kft., az ukrán szállító kizárólagos magyarországi képviselője mellett az ügyletbe egy ciprusi off-shore céget is bevonjanak? – kérdezte, megjegyezve: most őszinte választ vár a kormánytól. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter pontos számokat most sem említett, csak azt mondta el: jó repülőgépet, jó áron, tisztességes körülmények között vásárolt a tárca.
Arnóth Sándor (Fidesz) azzal kapcsolatban interpellált, hogy amint arról lapunk hírt adott, László Csaba volt pénzügyminiszter közeli munkatársai – Fenyővári Noémi kabinetfőnök és Máté Dániel, a PM sajtóosztályának vezetője – másfél év munkaviszony után rendkívül nagy végkielégítéssel távoztak a tárcától. – Láthatjuk, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány hogyan értelmezi a megszorításokat: csak az átlagpolgárokra vonatkozik, önmagukra sohasem – hangsúlyozta. Draskovics Tibor pénzügyminiszter a képviselő kérdésére sem árulta el a pontos összeget. Elmondta viszont, hogy a volt miniszter jelentős összegű jutalomban részesítette szintén távozó munkatársait. – Ezt én nem tartom helyesnek, s a jövőben nem kívánom alkalmazni – tette hozzá.
Szijjártó Péter (Fidesz) hosszan sorolta azon cégek neveit, amelyek a kormányváltás óta elköltöztek Magyarországról, vagy jelentős létszámcsökkentést hajtottak végre. Medgyessy Péter miniszterelnök négyszázezer új munkahelyre vonatkozó kijelentése „egy volt a sok lassan mondott, majd gyorsan megszegett ígéretből” – mondta. A legfrissebb adatok szerint a munkanélküliségi ráta 6,1 százalékra emelkedett, a foglalkoztatottak száma alapján pedig az EU-hoz csatlakozók között az utolsó előtti helyen vagyunk. Burány Sándor munkaügyi miniszter válaszában elmondta: azzal számolnak, hogy 2006-ra 200 ezerrel nő a foglalkoztatottak száma. Szerinte ehhez kell a 300-400 ezer új munkahely, mert közben meg is szűnnek állások. Pokorni Zoltán (Fidesz) napirend előtt a kormány kampányígéreteit kérte számon. Mint mondta, a magyar gazdák ezekben a napokban szorulnak ki a belföldi piacokról, a nyugdíjasok riadtan figyelik az élelmiszerárak alakulását, az ötven év felettiek pedig keserűen hallgatják a szivárványos szónoklatokat. Eközben – folytatta Pokorni – a fiatal baloldal a nemzeti petíció aláíróiban igyekszik félelmet kelteni, míg a Werber–Tóbiás kettős lefasisztázza azokat, akik nem a szocialista táborral rokonszenveznek. Szólt még az Orbán Viktor Fidesz-elnököt és Schmitt Pál Fidesz-alelnököt érő támadásokról is. – Lehet-e bízni abban a miniszterelnökben, aki ugyan lassan mondta, hogy nem lesz gázáremelés, de most már látjuk, hogy negyven százalékkal nőttek az árak – kérdezte Pokorni, hozzátéve, hogy a gyógyszerügyben tett ígéreteket és a pedagógusok béremelésére vonatkozó vállalásokat sem váltotta be a kabinet. Válaszában Kovács László külügyminiszter hangsúlyozta, olyan ígéreteket kérnek számon rajtuk két év múltával, amelyek négy évre szóltak. Állítása szerint készült egy öszszegzés, amely bizonyítja, messze az időarányosan túl teljesítették a választási ígéretei nagy részét.
Miként lehetséges, hogy a kulturális miniszter tanácsadója, Berzsán Ferenc férfi manökenként ajánlja magát egy internetes honlapon? – tette fel a kérdést Halász János (Fidesz). A politikus utalt arra, hogy Berzsán a Vörös Csilla Polgári Kör tagjaként utcai botránykeltésben vett részt. Halász azt is kifogásolta, hogy a tanácsadó adófizetők pénzéből szerkeszti Hiller István személyes honlapját. A miniszter válaszában kijelentette: kulturális stratégiában sokkal határozottabbak és sikeresebbek, mint az előző kormány. Hiller tagadta, hogy közpénzből készítené Berzsán az internetes honlapját.

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó