Eljárás Hollandia ellen

Több európai uniós ország is figyelmeztetésben részesült a túl nagy államháztartási hiánya miatt, de Németország és Franciaország ellen továbbra is folyik eljárás. A legfrissebb adatok szerint Brüsszel Hollandia ellen is eljárást kezdeményez.

MTI - ECO
2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő héten az Európai Bizottság Hollandia ellen is kezdeményezni fogja a túl nagy államháztartási hiány miatti eljárás megindítását – közölte pénteken az intézmény egyik illetékese. Romano Prodi bizottsági elnök szóvivőjének tájékoztatása szerint a testület javasolni fogja a miniszterek tanácsának, hogy hozza meg az alapszerződés vonatkozó rendelkezésén alapuló döntést a holland államháztartás helyzetéről. A szóban forgó cikk szerint, ha a tanács úgy dönt, hogy túlzott költségvetési hiány áll fenn, ajánlásokat intézhet az érintett tagállamhoz ennek adott határidőre történő megszüntetése érdekében. A holland államháztartás hiánya tavaly a hazai össztermék (GDP) 3,2 százalékára nőtt, s ezzel Hollandia is megsértette a stabilitási és növekedési paktumnak azt az előírását, amely szerint a hiány nem haladhatja meg a GDP három százalékát. A bizottság tavaszi gazdasági előrejelzései alapján a holland deficit az idén is meg fogja haladni az engedélyezett mértéket.
Hollandia ezzel csatlakozhat Németországhoz és Franciaországhoz, amelyek ellen már hosszabb ideje folyik a túl nagy hiány miatti eljárás. Velük ellentétben azonban azon tagállamok közé tartozik, amelyek mindig is a paktum szigorú betartatásának hívei voltak. A hiány csökkentése érdekében Hollandia már eddig is hozott egy sor megszorító intézkedést. A paktum megsértőinek bővülő csoportjához hamarosan csatlakozhat Görögország is, amelynek hiánya tavaly ugyancsak meghaladta a GDP három százalékát. A Hollandiával kapcsolatos javaslatok megtételével egyidejűleg ezért a bizottság jelentést fogad el a görög államháztartás helyzetéről is, ami előrevetíti a túl nagy deficit miatti eljárás megindításának lehetőségét. Hasonló veszély fenyegeti Olaszországot is, amelynek hiánya várhatóan az idén fogja túllépni a GDP három százalékát. Mindeközben Németország és Franciaország az idén már a harmadik egymást követő évben lépi túl a megengedett határt, s Németország esetében az adatok azt jelzik, hogy jövőre is ez lesz a helyzet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.