Én nem tudom...

Kristóf Attila
2004. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy a kommunisták miért tartanak mindig anynyira az egyházaktól, a papoktól és a hittől. A Vatikán például aligha számítható ősellenségüknek, hiszen Szent Péter trónja már akkor is állt, amikor a kommunisták és a szocialisták még valahol a nirvánában tanyáztak, és sem Kovács, sem Kósáné nem ismerte még Marx, Engels tanait.
Na, persze! Az őskommunizmus. Azok voltak ám a daliás idők. Se NATO, se Európa-terv, se Vatikán.
A papok Sztálinnak és legkedvesebb (magyar) tanítványának, népünk szeretett vezérének, Rákosinak is útban voltak. Részben megritkították, részben domesztikálták őket. Természetesen nem nekik jutott először eszükbe, hogy a vallás (legyen bármiféle) gátolja a haladást, az emberiség fejlődését. Általában a világi hatalom vonakodott osztozni az egyházakkal a testeken és a lelkeken. Még a halottak temetéséről is eltértek a vélemények.
Igaz, volt olyan időszak Európa történetében, amikor a császárok és egyéb uralkodók bizonyos mértékig függtek a pápától, s ezt nyűgnek érezték, sőt elképzelhetőnek tűnt, hogy az egyház hatalma a világi térségekre is kiterjed, bár Jézus azt mondta: Az én országom nem e világból való. A történelem során Nyugaton kialakult valamiféle rend, amelyben a különböző vallások helyükre kerültek a társadalomban, nagyrészt elkülönültek az államtól, másfelől támaszai lettek annak. Befolyásuk hol nőtt, hol csökkent, hely és idő szerint. A XX. századra többé-kevésbé stabilizálódott helyzetet Hitler és Sztálin rúgta fel, bár a pápaság és különböző intézményeinek szerepe a kelet–nyugati egyházszakadással, a reformációval, Anglia kiválásával, Amerika hitéletének sokszínűségével a világban erősen csökkent.
Kies kis hazánkban nemcsak a hatalom, de a befolyás és a lelki beépülés kérdése teljes mértékben megszűnni látszott a negyvenes évek végétől kezdve a kádári kiegyezésig. A pápát az egyházügyi hivatal a legkitűnőbben helyettesítette, a parlamentben ült néhány békepap, maga Kádár pedig sikerrel alakította át a jézusi mondást, teszem azt így: aki nincs ellenünk, az velünk van. A szerzetesrendek eltűntek, a helyi párttitkár, ha úgy hozta kedve, be-benézett a sekrestyébe, hogy a klerikális reakció a maga kis zugában nem forral-e valamit. Nem forralt.
Templom helyett a dolgozó nép Foxi Maxira járt, mindenki tisztába jött vele, hogy a lét határozza meg a tudatot, nem pedig a tudat a létet. A tanácstitkár ugyanolyan jól temetett, mint a pap, a csecsemők egy részét nem öntötték le hideg vízzel, a menyaszszonyt és a vőlegényt nem kötelezte a pap előtt tett holtomiglan-holtodiglan ígéret.
Ebbe rondított bele a rendszerváltozás. Olyannyira, hogy az első (szabadon választott) évek az ideológiai harc jegyében teltek el, amikor is a kissé megtöppedt szocik helyett a szabad demokraták vitték a prímet, karöltve a szabad magyar sajtóval, amelyből minden egyházi intézmény vissza- és létrejöttekor az iszonyat kiáltása tört fel. Aztán egészen furcsa idők jöttek: egyházi rendezvényeken tűnt fel néhány SZDSZ-es és szocialista személyiség, többen közülük kezet nyújtottak a Szent Jobbnak, mivel tűrhetetlennek tetszett, hogy a jobboldal kisajátítsa magának a hazát és az Istent.
A szög azonban bent volt a zsákban.
Közben a pápaság intézménye (a kősziklán) alapvetően nem változott, legfeljebb annyi történt, hogy a pápa személyes varázsával számos kétkedőt meghódított a világban. Továbbra sem tudunk olyan európai államokról, ahol papok kormányoznának, vagy netán befolyásuk annyira megnőtt volna, hogy kisajátítanak bizonyos hatalmi szerepköröket. Mondjuk ki nyugodtan: a Vatikán nem veszélyezteti a világot vagy Európát.
Mégsem meglepő, hogy a szög, Kósáné Kovács Magda magyar szocialista politikus szöge kibújt a zsákból. Ez a szög akkora, mint egy ácskapocs. Kósáné bevonja a magyar belpolitikai küzdelembe Isten földi helytartóját. Ez viccnek is rossz. Szögnek pedig hegyes.
Hogy kit szúr meg igazán, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.