Etikai kódex a kampány félidejében

Egy hónappal a júniusi európai parlamenti megméretés előtt hozták tető alá a parlamenti pártok az európai parlamenti választásokra vonatkozó etikai kódexüket.

Tábori Gabriella
2004. 05. 14. 20:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tóbiás József (MSZP), Horn Gábor (SZDSZ), Nyitrai Zsolt (Fidesz) és Szőke László (MDF) által tegnap aláírt dokumentum rögzíti: „A választási kampány nem háború, a pártok nem egymás ellenségei, hanem politikai ellenfelei, az európai választás a magyar nemzet uniós képviseletéről szól. A kampány célja, hogy a pártok és a jelöltek programjukat, politikai céljaikat ismertessék és értelmezzék, ne legyen céljuk egymás lejáratása.” Az etikai kódex megsértése nem jár szankcióval, a pártok szerint ugyanis ennek kivitelezése lehetetlen volna egy konszenzussal, önként vállalt szabályozással kapcsolatban.
Tóbiás József az aláírás után azt hangoztatta, hogy a szakértői egyeztetéseken, konszenzussal elkészült nyilatkozattal „véget ért a démonizálás, a másként gondolkodók megbélyegzése”. Horn Gábor – aki az egyik kezdeményezője volt a kódex létrejöttének – örömmel nyugtázta, hogy a pártok „eljutottak idáig”, Nyitrai Zsolt pedig arról beszélt, mennyire fontos, hogy a választási kampányok ne zavarják meg az emberek nyugalmát. Szőke László ugyanakkor azt emelte ki: bár az MDF képviseletében aláírta a nyilatkozatot, sérelmezik, hogy a másik három párt elutasította indítványukat, és így nem törvényben rendezik a választási eljárást.
A pártok képviselői tegnap egy politikai szándéknyilatkozatot is aláírtak, amely szerint a következő parlamenti ülésszak elején ismét egyeztetnek a választási eljárásról szóló törvény módosításáról annak reményében, hogy az év végéig kidolgozzák – az országgyűlési, az önkormányzati és az európai parlamenti választással összefüggő – javaslatukat.

Nyilvántartásba vette az SZDSZ és a MIÉP európai parlamenti választási listáját csütörtöki ülésén az Országos Választási Bizottság. Az SZDSZ több mint 41 ezer, a MIÉP mintegy 30 ezer ajánlószelvényt adott le az Országos Választási Irodának, ebből a belügyi központi hivatal a szabad demokraták esetében több mint 40 ezer, a MIÉP-nél 28 ezer szelvényt talált érvényesnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.