Felcímkézik az áramot

A Közép-európai Egyetem (CEU) kutatói azon dolgoznak, hogy elkészítsék a különböző forrásokból származó áram teljes életciklus-vizsgálatát. Az energiahordozóra „ragasztott címke” lehetővé teszi a környezetvédelmi szempontú választást.

Erdősi Csaba
2004. 05. 11. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három év múlva teljesen nyitottá válik a hazai árampiac. Ez azt jelenti, hogy a nagyfogyasztók és a nem lakossági felhasználók után 2007 nyarától elvileg bárki szabadon választhat magának áramszolgáltatót és -termelőt. A választáshoz való alapvető jog azonban csak akkor érvényesülhet, ha a fogyasztó elegendő információhoz jut; egyéb szempontok mellett mérlegelheti például azt is, hogy egy bizonyos termelő egységnyi áramot mekkora környezetterhelés mellett képes előállítani.
A CEU-ban folyó vizsgálat három alapvető szempontot követ. Felmérik az áram előállításával járó szén-dioxid-kibocsátás mértékét, a felhasznált erőforrások nagyságát és az áram előállítása közben keletkező hulladék menynyiségét, illetve minőségét.
Az egyetem célja az, hogy megismerjük az áram teljes életciklusát – foglalta össze érdeklődésünkre a projektet Illés Zoltán, a CEU professzora. – Ilyen jellegű kutatás egyébként a világ több országában is zajlik. Az áramot környezetvédelmi szempontból kategorizáljuk. A címkézésnél figyelembe vesszük, hogy a szénerőművek termelése mennyi szén-dioxid-kibocsátással jár, hogy a kőolajjal és földgázzal működő erőművek alapanyag-problémákkal küzdhetnek, hogy az atomenergia felhasználásával olyan hulladék keletkezik, amelynek elhelyezése nem megoldott megnyugtatóan – nyilatkozta.
Az energiainfo.hu szakmai portál szerint a fogyasztók megtartásáért küzdő szolgáltatók megpróbálják majd kielégíteni a környezetbarát áramot kérő fogyasztóik igényeit, ezért, hasonlóképpen mondjuk a mobilszolgáltatókhoz, különféle csomagokat állítanak majd össze. A csomagoknak megfelelően eltérők lesznek a csúcsidőszakok, a fizetendő tarifák, illetve a különböző forrásból származó áram aránya.
Információink szerint a felcímkézett áram a legtöbb EU-tagállamban 2007-ben, hazánkban egy évvel később jelenik majd meg a piacon.



Drágulást hoz a nyitás? A kormány szerint a villanypiac liberalizációja nyomán meginduló verseny a fogyasztói árak csökkenését eredményezi majd, az európai tapasztalatok azonban ezt nem igazolják egyértelműen. Egyes szakemberek úgy látják, hogy az elmúlt években folyamatosan emelkedő árak a hazai energiaszektor termelő és szolgáltató szektorának privatizációjára vezethetők vissza. Felhívják rá a figyelmet, hogy a magánerőművek és a szolgáltatók 2002-ben 12, illetve 22 százalékos profitra tettek szert a drágulás következményeként. Egy lapunkhoz eljuttatott szakértői számítás szerint tavaly a lakosság csaknem 15 milliárd forinttal fizetett többet az áramért, mint egy évvel korábban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.