Még nem kezdte meg az uniós felkészülést a magyar vállalkozások 42 százaléka. Legtöbbjük építőipari, valamint kis- és nagykereskedelmi cég – derül ki az Eurochambres CAPE programja keretében, a csatlakozó országokban februárban lezárt felmérésből. A jelentés szerint a magyar cégek mindennek ellenére jól állnak a tízek között. A hazai cégek leginkább a versenytől tartanak.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke kifejtette: a honi vállalkozók 83 százaléka gondolja úgy, hogy az ország érdekében szükség lenne brüsszeli lobbitevékenységre, 56 százalékuk pedig erre megfelelőnek tartaná az MKIK-t. Parragh szerint kár, hogy a döntéshozókkal ezt az összefüggést nem tudják megértetni. Bár a törvény szavatolja, mégsem, vagy csak nagyon lassan zajlik a feladatok átadása. Van olyan minisztérium, amely csupán a kamarai költségvetés meghúzásával reagált a változásra. A szűkös források nem biztosítják, hogy az MKIK brüsszeli képviseletet tartson fenn. Holott az osztrák kamara már az ország belépését megelőző 18 évvel, a szlovének pedig négy évvel korábban létrehozták képviseletüket Európa fővárosában.
Dobrev Klára, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) elnökhelyettese ismertette: eddig a gazdasági versenyképesség operatív programra (GVOP) 2300 pályázat érkezett. Még e héten vagy a következőn kihirdetik az 500-600 győztest. Arra a kérdésre, mi lesz a hibásan, hiányosan beadott pályázatok sorsa, az alábbiakat felelte: például a nem nyertes SAPARD- pályázatok beadói kis változtatással indulhatnak a strukturális alap által biztosított támogatások megszerzéséért. Parragh hangsúlyozta, hogy a kereskedők és a szolgáltatók számára kevés pályázatot írtak ki.
Slágerszakmának számít az uniós pályázatírás. Vállalkozók mind gyakrabban arról számolnak be, hogy ezzel foglalkozó cégek naponta zaklatják őket. A képet tovább rontja, hogy vannak köztük szélhámosok, akik például akkor is elkészítik a pályázatot, ha már előre tudják, az ügyfél – mivel cége veszteséges volt az előző évben – nem kaphat támogatást. Rendkívül sok kiírásra nagy számban érkeznek alaki hibás vagy hiányos pályázatok. A dokumentumkészítők teljesítményét nehéz mérni, ezért az Európai Uniós Pályázati Szakértők Szövetsége nemrég elkészítette a tevékenység minőségbiztosítási rendszerét.

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó