Fogak és csukák

k ö n y v e s h á z

Kákonyi Péter
2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A diktatúrában „burzsoá áltudománynak” minősített címertan (heraldika) lassan újra méltó helyére kerül. Ma már a történetkutatás segédtudományaként tartják számon. A legismertebb hazai címertanász, Bertényi Iván könyve előszavában arra is kitér, hogy korábbi nagy sikerű munkáját, a Kis magyar címertant – amelynek ez a mű a „teljes változata” – milyen keservesen, fájó kompromisszumokkal sikerült csak átverekednie annak idején a cenzúrán. Ezután rátér a címer kialakulásának bemutatására. Elmondja, hogy a németek szerint a Rajna mentén, az angol és a francia kutatók szerint viszont francia földön használtak először címereket a középkorban. Az viszont minden kétségen felül álló tény, hogy a címer eredete a lovagi pajzsra és sisakra vezethető vissza. Pajzs nélkül nincsen címer. Az alkalmazható színeket is szigorú heraldikai szabályok rögzítik.
A címerhasználat hamar általánossá vált, nem kötődött rigorózusan a nemes lovagokhoz. Asszonyok, papok, városok meg polgárok, céhek és családok is alkalmazták. A szerző azt is vizsgálja, miért volt olyan általános az oroszlánnak mint „nemes, királyi és nagylelkű” állatnak a használata címeralakként. Ebben az egyiptomi Physiologus (Természetbúvár) „a vétkes”, akinek könyve Európa-szerte megfellebbezhetetlen tekintélynek örvendett. Ugyanakkor arra is kitér Bertényi, hogy nálunk sem volt ritka olyan, manapság „ellenszenvesnek” tartott állatfigurák szerepeltetése, mint amilyen például a kígyó meg a rák. Zsigmond királyunk főszakácsának, Eresztvényi Ferencnek a nemesi címerpajzsán nyárson sülő csuka szerepel, Dabi Mihály zágrábi fogorvosén három kihúzott fog, a Szenthelyi famíliáén eke, Bebek István orszábíróén sisak.
Manapság, mint a szerző elmondja, újra kedveltek a címerek. Minden város és falu igyekszik megteremteni a magáét. Szerencsés esetben régi címerükhöz nyúlnak vissza, esetleg azt kipótolják valami „modern” motívummal. A baj csak az, emlékeztet rá Bertényi, hogy ma nem kötelező szakemberhez fordulni egy-egy címer hitelesítéséhez. Így aztán néha torzszülemények jönnek létre, amelyek fittyet hánynak a heraldika legelemibb szabályaira is. A lényeg pedig csak ennyi volna: legyen a címer szakszerű, egyszerű, és az a közösség, amely használja, a magáénak érezze.
(Bertényi Iván: Magyar címertan. Osiris Kiadó, Budapest, 2003. Ára: 4200 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.