Az Európai Unió legújabb költségvetési javaslata a Közös Agrárpolitika átalakítására készül, ami többek között a területalapú támogatásokat is drasztikusan csökkentené már 90 hektártól. A javaslat egész Európában kiverte a biztosítékot a gazdák körében, így Brüsszelben is az utcára vonultak a gazdák szerdán - írta a Világgazdaság.

Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP
Az érdekvédelmi vezető szerint a támogatások 20-30 százalékát vonnák el egy olyan időszakban, amikor a gazdák óriási aszállyal és más kihívásokkal néznek szembe. Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) főtitkára szerint az csak kommunikáció, hogy a területalapú támogatásokat jövedelemalapúvá szerveznék át,
valójában az történne, hogy elvonnák a támogatások egy részét már a kisebb családi gazdaságoktól is, hiszen már kilencven hektár fölött csökkennének a kifizetések.
Az átalakítás oka pedig elsősorban az, hogy az Európai Bizottság új célokat határozott meg, mint a védelem erősítése, Ukrajna csatlakozása vagy épp az uniós hitelek kamatainak kifizetése, amihez pénzre van szükség. Márpedig Cseh Tibor András szerint a Közös Agrárpolitika az uniós költségvetés harmadát teszi ki, ezért és nem szakmai okokból nyúltak az agrártámogatásokhoz.
A bizottsági tervek ellen szerdán nemcsak Brüsszelben, de Budapesten is tiltakoztak a gazdák, ahol Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke azt mondta, hogy az Európai Bizottság kiszivárgott tervezete, amely a 2027 utáni közös agrárpolitikáról szól, elvonja a forrásokat, ezzel tönkreteszi a vidéket, odaadja piacainkat és veszélyezteti a családjainkat kétséges eredetű élelmiszerekkel.
Az európai gazdák körében a legnagyobb felháborodást az váltotta ki, hogy a bizottság egy egységesített, úgynevezett „egyablakos” alapba terelné össze a jelenleg két pilléren (közvetlen támogatások és vidékfejlesztés) nyugvó KAP-forrásokat. Az agrárszereplők, különösen a Copa-Cogeca nevű ágazati ernyőszervezet, ezt a lépést veszélyes politikai hibának tartják. Szerintük ezzel a megközelítéssel az agrárpolitika lényege – a stabil élelmiszer-ellátás, a fenntarthatóság, valamint a vidéki gazdaságok jövője – kerülne veszélybe.
A Magosz főtitkára azt is elmondta, hogy
nincsenek jó tapasztalatai az európai politikusokkal való tárgyalások terén,
hiszen ők már régóta igyekeznek meghallgatásra találni, a szerdai tüntetés előtt is a tárgyalóasztalnál igyekeztek érvényt szerezni érdekeiknek, ám hiába. Ezért
ősszel várhatóan újabb traktoros tüntetések várhatók a belga fővárosban.