Harisnya

Hajnal Géza
2004. 05. 30. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toporczy Ádám 1900-ban született Debrecenben. Mint abban az időben sok más nemesi család sarja, előbb kijárta a Hunyadi Mátyás katonai alreáliskolát, majd a pécsi főreált, s a trianoni békeszerződés évében kezdte meg tanulmányait a Ludovikán. Szorgalmasan tanult, a lányokra csak hébe-hóba maradt ideje. No meg bátorsága. Hiába volt évfolyamelső, a szerelemben az utolsók között kullogott. Nem volt önbizalma a civilek között, fehérnépek közeledtével folyvást elvörösödött, amúgy pörgő nyelve össze-összeakadt, mondhatni: dadogott. Pedig nem volt rosszképű Toporczy, egyetlen kis testi hibája, hogy húsz fölött kopaszodni kezdett, csak a bajusza volt tömött szövésű. A rohamosan gyérülő frizura egyáltalán nem zavarta az ifjú hajadonokat, részint mert nem vették észre, hisz nem láttak rá Toporczy feje tetejére, részint meg, ha mégis észrevették, kifejezetten imponáló volt számukra kopaszodása, mely mintegy komolyságot sugallt. Könnyű fruskáktól nagy hozományú baronesse-ekig versengtek hősünk kegyeiért, amúgy is nagy hiány volt abban az időben a partiképes férfiú.
Toporczy 1926-ban, már a híres pesti kaszinó tagjaként, vezérkari tisztként Gömrő Évába lett először szerelmes. A baj csak az volt, hogy a lány már jegyben járt egy jól menő belvárosi ügyvéddel. S a katona bármennyire vágyott is az imádott nő kezére, a gyűrűt neveltetése és úri becsülete szerint felsőbbrendű védőbástyaként értelmezte, mely ellen nem illik rohamot vezényelni. Pedig lett volna rá alkalom. Például amikor egy pilisi majálison kettesben maradtak, maguk sem értették, hogyan. Sétálgattak egy tisztáson, Ádám tartotta Éva napernyőjét, s tudta, hogy ezt a leányt az Isten is neki teremtette. Nem pirongott és nem dadogott, de megérinteni nem merte a kisasszonyt. Ha megérinti, párbaj lesz a vége, ami ugyan tiltva volt tisztek számára, főleg civilek ellenében, de a szokás erősebb volt mindenféle jognál. Érintés, párbaj, biztos győzelem, Éva keze – ez lett volna élete vonala az ifjú vitéznek, ha megtántorodik.
Nem tette, s ezt egész életében bánta.
Évát elvette az ügyvéd, kit az asszony négy szép gyermekkel ajándékozott meg. Már a legkisebb is második elemista volt, mikor megszületett a második bécsi döntés, s Ádám kapitányként vonulhatott be a Felvidékre. Fülek várában rendezkedett be a hadosztályával, onnan jártak át szórakozni a szomszédos Losoncra. Rendre a nagyszállóban mulattak a környékre rendelt tisztek, tették a szépet a helybéli asszonyoknak, lányoknak. Több lányos anya is kinézte gyermekének a délceg Toporczy Ádámot, aki egyik teadélutánról a másikra sietett, uzsonnáról vacsorára rohant. Unta ezeket az alkalmakat, csak kezdetben szórakoztatta a népszerűség. Nem elég, hogy egyik lány sem volt a kedvére való, de az a sok hajbókolás, amit az édesanyjuknak kellett előadni, az a temérdek virágcsokor és bonbon…
Ádámnak ekkor alakult ki az a furcsa szokása, hogy ajándékvásárlás alkalmával be-betért a női fehérneműket árusító kereskedőhöz is. A rövid és hoszszú bugyogók, fűzők és derékkötők mellett egyre divatosabbá váltak akkoriban a harisnyák, amelyek közül mindig vásárolt néhányat. Mintha ajándékba venné. A szatócs tudta jól, hogy harisnyát ajándékozni egy hajadonnak nagyobb intimitást feltételez, mint gyűrűt húzni az ujjára. Márpedig ha ebben a városban a szatócs tudott valamiről, akkor azt előbb-utóbb mindenki megtudta. Az asszonyok találgattak, a férfiak fantáziáltak, előbbiek a boldog ara személyéről, utóbbiak a hosszú combokról, melyeket körülölel majd a könynyed és rugalmas ruhadarab. Ha nem is tört ki a szexuális forradalom, Toporczy gyermeki tette alaposan átformálta a losonci közerkölcsöt.
Aztán a nyugodt békeévek után megint kitört a háború. Toporczy negyvenötben angol fogságba esett, rá két évre jutott haza Budapestre, ahol még egy darabig mundérban maradhatott, Toporci néven. Az ötvenes években Csepelre került segédmunkásnak. A szabadságharcból alaposan kivette a részét, megtanította a munkásokat fegyverrel bánni. Kis csoportja lőtte ki a legtöbb tankot, és egy orosz repülőgép leszedését is az ő számlájára írták.
November tizedikén holtan találták szoba-konyhás lakásában.
Megfojtotta magát egy női harisnyával.
Az ajtót rátörő ávósok átkutatták a huszonhét négyzetméteres lakást. Az egyik fiókban több mint hetven darab harisnyát és egy füzetet találtak. Toporci naplóját. Egy 1939-es bejegyzés egy külföldi lapból idézett: e szerint egy brit konzervatív politikus legkedvesebb perverziójává vált, hogy a tükör előtt női harisnyával fojtogatta magát. E különös aktust mindig idejében be tudta fejezni, 1939. november tizedikét kivéve. Ekkor belehalt szórakozásába. A legnagyobb állami pompa mellett temették el.
Tizenhét évvel később így ment el egy magyar katona is. Nő és család nélkül, harisnyával a nyakán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.