Június 13-án az európai parlamenti választáson a külképviseleteken leadott szavazatokat nem helyben számlálják össze, hanem azokat Magyarországra szállítják, és az Országos Választási Bizottságban összesítik majd – ez a lényege a törvényjavaslatnak. Ezzel a megoldással néhány napot késik a százszázalékos eredmény kihirdetése, de olyan csekély számú (2500) szavazatról van szó, amely érdemben nem befolyásolja a végeredményt.
Rogán Antal (Fidesz) hangsúlyozta: a kormánypártok felrúgták a decemberi négypárti megállapodást, s így gyakorlatilag lehetetlenné tették a külképviseleteken történő szavazást. Ismeretes, hogy a koalíciós pártok ezt a lépésüket azzal indokolták, hogy 300 millió forintos kiadást jelentene az egyes külképviseleti szavazatszámláló bizottságok felállítása. Ezért az elektronikus voksolást javasolták, amely viszont a Fidesz szerint több mint kétszer annyiba került volna. Rogán úgy látja, a helyzetet meg kellett oldani, ezért a Fidesz hozzájárult a házszabálytól való eltéréshez, és nem fogja megakadályozni a kormányjavaslat elfogadását. Kérdésünkre, hogy ezzel a megoldással biztosított-e a választás tisztasága, úgy fogalmazott: ez csupán egy alkalomra szól, a külföldön leadott voksok száma pedig nem befolyásolja érdemben az eredményt.
Lendvai Ildikó (MSZP) sikerként könyvelte el a megállapodást, de sajnálatát fejezte ki, hogy a Fidesz nem támogatja a javaslatot. Elmondta: a korábbi egyezséget azért rúgták fel, mert kiderült, hogy a vártnál kevesebben jelentkeztek szavazásra külföldön, pénzkidobás lett volna felállítani mindenhol a bizottságokat. Herényi Károly (MDF) kijelentette: a kormányjavaslat gyakorlatilag megegyezik az általuk benyújtott indítvánnyal.
A múlt héten előbb az MDF és az MSZP, majd a Fidesz is visszavonta a külképviseleti szavazóbizottságokba küldendő jelöltjeit (az SZDSZ nem is akart megbízottakat küldeni), ami gyors törvénymódosítás nélkül az egész választás törvényességét fenyegette volna.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel