Az állítólag a fél világ számára életveszélyt jelentő tömegpusztító fegyvereknek gyakorlatilag nyomát sem lelték, igaz, Nyugaton jó néhány fej hullott már a korábbi hazugságok leleplezése során. S lám, itt a következő pofon: a világsajtó képei arról tanúskodnak, hogy az Irakban munkálkodó fáradt megszállók finoman szólva gúzsba kötik a korábban fennen hirdetett „iraki szabadságot”.
Egy fogoly vallomása
A hírek most arról szólnak, hogy az amerikai, sőt talán a brit katonák is, hónapok óta hihetetlen kínzásoknak teszik ki a foglyul ejtett irakiakat, akik szerint a megszállók módszerei alkalmasint kegyetlenebbek, mint egykor Szaddám Huszein pribékjeié.
Dija al-Sveiri például többször is megjárta a régi rezsim korántsem barátságos vallatószobáit, ma mégis azt mondja, korábban sosem alázták meg úgy, mint az amerikaak nemrégiben. Mint nyilatkozta, az amerikaiak meg akarták törni az irakiakat a megalázó bánásmóddal, ezért is bántalmazták, s vetkőztették meztelenre őket. „Az rendben lett volna, ha megütnek, a verés nem fáj, de ők a férfiasságunkat akarták megkérdőjelezni” – állította a férfi, aki nemrégiben lépett be a síita vezér, Moktada asz-Szádr magánhadseregébe. Mások még ennél is durvább, beteges lelkületet tükröző esetekről számolnak be. A megszállók a jelek szerint nem foglalkoztak a jelképekkel, pontosabban a hely szellemével sem, hiszen fájdalmas és megalázó módszereiket éppen annak az Abu Garib börtönnek a falai között al-kalmazták, ahol Huszein alatt sok-sok szerencsétlen ember vére folyt.
A történtekről ma már egyetlen sajtóorgánum sem hallgat, a botrány kirobbantásában azonban Dan Rather műsorának, a CBS-en futó 60 percnek volt igazán nagy szerepe. Emlékezetes, a magazinnak Szaddám Huszein a Sivatagi Vihar előtt, majd több mint egy évtized után, a tavaly márciusban indult háborút megelőzően is interjút adott. A tengerentúli tévétársaság által bemutatott felvételek azóta a fél világot sokkolják. Egy fényképen például meztelen foglyok láthatók egymás hegyén-hátán. Az azóta több újságba is bekerült felvételen jól látszik, hogy mellettük mosolygó amerikai katonák és katonanők pózolnak, s láthatóan nagyon élvezik pillanatnyi túlerejüket. Egy másik fotó tanúsága szerint két irakit szexuálisan is megaláztak, míg egy harmadik képen egy csuklyás iraki egy dobozon áll. A kezéhez vezetékeket csatoltak, és közölték vele, hogy ha leesik a dobozról, akkor az áram agyoncsapja. Aki valamenynyire is ismeri az arab emberek mentalitását, az tudja, hogy nagyon sok fizikai fájdalmat is képesek eltűrni, a megaláztatást azonban nem viselik el.
Bush büntetést ígér
A tettüket állítólag viccnek szánó katonák éppen a foglyok kiszolgáltatott helyzetét használták ki, még ha nem is fogták fel, hogy az irakiak számára nagyobb szenvedés egy órán át meztelenül állni a rajtuk kacagó katonanők előtt, mint elviselni Szaddám Huszein brutalitását.
A fegyveres beavatkozás mellett a mai napig lelkesen kiálló George Bush amerikai elnök formálisan persze rögvest elítélte az eseményeket, s az elkövetők megbüntetését ígérte. A katonai vezetők többsége mégis úgy nyilatkozik, hogy mindössze egy néhány embert érintő, elszigetelt esetről van szó, megfeledkezve a már korábban napvilágot látott visszásságokról, vagy például arról, hogy feltételezhetően a britek is követtek el hasonló kegyetlenségeket. Sőt, vannak olyan, a Fehér Ház kezére játszó lapok, amelyek egész egyszerűen semmiségnek nevezték a történteket, kiemelve, hogy a sértettek mind „börtöntöltelékek” voltak. Több szakértő és emberi jogi aktivista visszatérő elemeket vél felismerni a fényképeken. Állításukat alátámasztja az amerikai hadseregnek az iraki fogolykínzásokról készült jelentése is, amely a bántalmazások „szisztematikus jellegéről” számolt be.
Védte a mundér becsületét a börtön immáron felfüggesztett parancsnoka, Janis Karpinski is, aki szerint a fegyintézet közvetlenül a katonai hírszerzés tisztjeinek a fennhatósága alá tartozott, és ők lehettek azok, akik a visszaélésekre rávették a katonai rendőröket.
Londoni vizsgálat
A tartalékos tábornoknő úgy vélte, hogy a katonai hierarchia azzal próbálja védeni a katonai hírszerzést, hogy rájuk hárítja a felelősséget. Érdekes párhuzam, hogy a The New Yorker magazin már meg is szellőztette azt az 53 oldalas, „titkos és nem külföldi terjesztésre” felirattal ellátott jelentést, amely szerint a bántalmazások a katonai hírszerzés bátorítására történtek. A kiszivárgott információkat sem a katonai vezetés, sem a Fehér Ház nem tudta vagy nem akarta kommentálni, hét tisztet mindenesetre már felfüggesztettek. Kérdés azonban, hogy kapnak-e ennél súlyosabb büntetést is.
A londoni védelmi minisztérium a napokban vizsgálatot rendelt el a bántalmazások hátterének kivizsgálására. Az ügy előzménye, hogy a Daily Mirror olyan – sokak által vitatott hitelű – fényképeket közölt, amelyek brit katonákról készültek egy iraki őrizetes kínzása közben. A lap közlése szerint egy tolvajlással gyanúsított férfi szerepel a képeken, amelyeket állítólag a társaik brutalitásán felháborodott katonák adtak át a szerkesztőségnek. A brit katonai vezetők sincsenek meggyőződve a képek valódiságáról, azonban, mint fogalmaznak, az esetleges kínzások végrehajtói „nem méltók a királynő szolgálatára”. Mindez azonban nem csak a bántalmazások elszenvedőinek olcsó vigasz, hanem azoknak is, akik eddig hittek valamiféle morális többletben.

Rétvári Bence: Az idén 11 milliárd forintnyi teljesítményjuttatást kapnak a rendvédelmi dolgozók