Huszonhat tétel

Ferch Magda
2004. 05. 30. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bensőséges ünnepségen adta át magángyűjteményének jelentős részét ajándékként a kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetnek Fasang János, a duisburgi filharmonikusok szólófagottistája. Az értékes anyagok kivétel nélkül szerepelnek az 1800-as évek előtt megjelentetett nyomtatott kották nemzetközi repertóriumában (RISM). Minden darab bibliofil ritkaság.
Elvétve fordul elő manapság, hogy valaki megszállott gyűjtő létére a köz javára válik meg attól, amit évek hosszú során sikerült megszereznie. Fasang János főiskolás kora óta gyűjtötte azokat a becses kottákat, zenei szakkönyveket, ének- és hangszeres iskolákat (zongora, hegedű, cselló és fuvola) ismertető kiadványokat, amelyeket a Kodály-intézetnek adományozott. Kodály Zoltánhoz ezer szállal kötődött és kötődik ma is családja és ő maga. Édesapja, a néhány éve elhunyt Fasang Árpád karnagy-zenepedagógus, a hazai kórusművészet hivatott ápolója valamikor Kodály köreihez tartozott, tanítványa, barátja volt. Mindkét fia muzsikus lett. A zongoraművész Árpád hazánkat képviselte a legutóbbi időkig Párizsban UNESCO-nagykövetként, János 1971 óta aktív szólistaként járja a világot. (Magyar útlevéllel, amint mondja, merthogy ő soha nem disszidált. Nem mintha azt szégyellni kellene, csak a pontosság kedvéért hangsúlyozza.) Fasang János a világ jó néhány országában koncertezett, és az elmúlt évtizedekben mindenütt azt tapasztalta, rendkívüli szakmai előnyt jelent számára, hogy a Kodály-módszeren nőtt föl. „Nagyon hálás vagyok ezért – mondja, amikor az ünnepség előtt beszélgettünk –, úgy éreztem, illik ezt valahogyan kifejezésre juttatnom. Mi másra gondolhattam volna, amikor elhatároztam, hogy felajánlom a gyűjteményemet az egész világon elismert kecskeméti Kodály-intézetnek? És persze édesapám emlékének is adóztam ezzel a gesztussal.”
Európai nagyvárosok antikváriumaiban, bolhapiacokon vásárolt, gyűjtőtársakkal csereberélt, így állt össze lassan az anyag. Mind a huszonhat elajándékozott darabnak megvan a maga története, amelyet nyomon lehet követni a világ legteljesebb zenei katalógusában, a RISM-ben (Répertoire international des sources musicales). A huszonhat tétel mindegyike abszolút ritkaság, többségükből Magyarországon nincs egyetlen példány sem, és Európában is csak kevés lelhető fel belőlük. Ami van, az is általában közgyűjteményben található. Bárdos-, Kodály-kották mellett olyan forrásértékű kortörténeti dokumentumok vannak a gyűjteményben, mint Johann Georg Albrechtsberger (orgonista, zeneszerző, Beethoven tanára, Mozart utóda a bécsi Stephansdomban mint karnagy) 1790-es lipcsei kiadású zeneszerzéstankönyve, amely a maga nemében az első a világon. Megtudjuk belőle, milyenek voltak a korabeli hangszerek, hogyan kellett megszólaltani őket. Mindebből az akkori zenekarok hangzásvilágára lehet következtetni. A gyűjtemény része Anton Bernhard Fürstenau 1825-ben ugyancsak Lipcsében kiadott első fuvolaiskolája; Louis Spohr hegedűiskolájának első kiadása (Bécs, 1833), a szerző rézkarcportréjával; Bernhard Viguerie L’art de toucher le Piano-Forte című művének első kiadása (Párizs, 1789) vagy Johann Ludwig Adam könyve, a Méthode pour le Forte-Piano (Párizs, 1793). Az éppen akkor megalakult párizsi konzervatórium ezt az utóbbi módszert adaptálta a zongoraoktatásra. Érdemes megemlíteni, hogy több kötet szép borítóval jelent meg, amelyet a kor jeles művészei készítettek.
Minden egyes darab megszerzése nagy örömet szerzett a gyűjtőnek, miközben szomorúan figyelte, milyen csodálatos művészeti kollekciók találhatók Európa-szerte, nemcsak nagyvárosokban, hanem például Überlingenben vagy Münsterben. Ezeket látva mindig az jutott eszébe, mennyi mindent prédáltak el felelőtlenül Magyarországon. A maga szerény lehetőségeihez mérten ezt akarta, amint mondja, legalább némileg orvosolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.