Lendvai Ildikó, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) alelnöke a közelmúltban úgy nyilatkozott: az MSZP privatizációpárti, de a magánosításnak csak akkor van értelme, ha veszteséges vállalkozásokról van szó, illetve ha a munkahelyek megtartása csak így érhető el. Ezzel az okfejtéssel csak az a probléma – hívta fel a figyelmet Papcsák –, hogy a most piacra dobott agrárcégek, egy-két kivételtől eltekintve, máig nyereségesek.
A privatizáció szükségességét a jelenlegi kormány azzal indokolta, hogy az EU-ban nem kaphatnak támogatást az állami tulajdonban lévő vállalatok. Ezzel szemben Juhász Endre európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter írásos válaszában azt közölte: mindez nem fedi a valóságot. Papcsák úgy fogalmazott: kíváncsi lenne arra a vagyonértékelésre, amit az ÁPV Rt. végzett az összes értékesítendő cégnél. Hiszen például a Bólyi Mezőgazdasági Rt.-nek saját malma, dunai kikötője van, s ezek vagyonértéke messze meghaladja a tízmilliárd forintot. Egy nyereséges céget magánosítani pedig felelőtlenség, s az állami vagyon elkótyavetyélését jelenti. Nem véletlenül maradtak ezek a cégek állami tulajdonban – mondta. Az igazi kérdés szerinte az: a kormány valójában kit kíván megjutalmazni.
A képviselő aggodalmát fejezte ki a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. sorsa miatt is. Közölte: félő, hogy a Diósgyőri Acélművek sorsára jut a vasmű, amelynek vagyonára épp a napokban írtak ki újabb pályázatot.
A képviselő a Nemzeti Tankönyvkiadó eladását botrányosnak tartja, mert úgy véli: nem lehet egy közfeladatot ellátó, nyereséges céget csak azért értékesíteni, hogy az eladásából befolyó pénz ideig-óráig javítson a magyar gazdaság helyzetén. Az a három-négy milliárd forint, amennyiért a Nemzeti Tankönyvkiadó elkelhet, csepp a tengerben.
Döbbenetes volt, ahogyan az év elején értékesítették a Mol-részvényeket – hangoztatta Papcsák, aki szerint az első, sikertelen értékesítéskor még volt remény arra, hogy az állam megtartsa befolyásoló részesedését a Mol Rt.-ben. Ez a cég mára ugyanis bekerült a világ ezer legnagyobb vállalkozása közé, továbbá a Mol Közép-Európa egyik legnagyobb olajipari cége. A részvényeket végül is puccsszerűen, a nyilvánosságot kizárva értékesítették – hangsúlyozta Papcsák Ferenc, aki kíváncsi arra is: vajon ki vásárolhatta meg ezt az értékes csomagot. Félő, hogy ugyanerre a sorsra jut a Richter gyógyszeripari cégben meglévő állami tulajdoni rész. Az értékesítést felelőtlen döntésnek tartja.
Szavai szerint zavaros a kormány magánosítással kapcsolatos minden eddigi megnyilatkozása, hiszen a privatizációpárti kabinet az M5-ös autópálya esetében is tulajdonrészt vásárolt egy cégben. Úgy tűnik – hangoztatta Papcsák –, hogy ezek szerint a kormány sem tartja ördögtől valónak az állam szerepvállalását egyes cégekben.
Az utóbbi időben nyilvánvalóvá vált – húzta alá –, hogy a közúti személyszállításban érdekelt Volán-társaságokat is utoléri a magánosítás. A törvény parlamenti vitája során az ellenzék megfogalmazta aggályait, s elmondták: a Volán-cégek közfeladatot látnak el, ami nem minden esetben termel profitot a szolgáltatást nyújtó cégeknek, viszont az ország legtávolabbi településeit is bekapcsolja az ország vérkeringésébe. Jól látható, hogy a Medgyessy-kormány nem vállal felelősséget a kistelepüléseken élőkért, mert a posta-, az iskola- és óvodabezárásokat követően – veszteség esetén – egy profitorientált magáncég sem fog bemenni ezekre a kistelepülésekre. Mindezt több példa is igazolja: így járt Nógrád megye 50 települése és a Baranya megyei Sósvertike – mondta Papcsák, aki közölte: ezek a cégek értékes ingatlanokkal rendelkeznek, s éppen ezért magánosításuk mögött ingatlanspekulációs elképzelések is állhatnak. A Volán-társaságoknál dolgozó érdekvédelmi szervezetekkel folynak az egyeztetések, s ezek a szervezetek aggodalommal figyelik a privatizáció előkészületeit.
A képviselő kijelentette: a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség aggodalommal figyeli azoknak a cégeknek a sorsát, amelyekben az államnak aranyrészvényesi előjoga van. Nem tartják ugyanis szerencsésnek, ha olyan cégekben, mint a Zsolnay Porcelángyár, a Hungexpo Rt., a Pick szalámigyár vagy az OTP Rt., megszűnik az állami szerepvállalás.
Végezetül Papcsák Ferenc elmondta, hogy meglehetősen ambiciózusnak tartja az ÁPV Rt. 2004. évi üzleti tervét, s ez alapján úgy véli: ideje lenne végre a kormánynak nemcsak a privatizációval foglalkoznia, hanem be kellene rendezkednie végre a tartós vagyonkezelésre is. A privatizációt le kell állítani. Az ugyanis, amit a kormány most tesz, nem más, mint az ország jövőjének felélése.

A Hell közleményben reagált az energiaitalok korlátozására