Időkerekek

S Z A B A D E U R Ó P A

Csontos János
2004. 05. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idő kerekét nem lehet visszaforgatni – tartja a közkeletű mondás, ez azonban legkevésbé sem jelenti azt, hogy az időt tényleg valamiféle keréken gördülő szerkezetként kellene elképzelnünk. A digitális korszakban már az órajárás irányát sem érti feltétlenül mindenki; így hát, amikor a levakarhatatlan performance-művészek időkereket álmodtak a Városliget szélére, amelyet az uniós csatlakozásunk pillanatában indítanak el, nem kifejezetten a korszerűség kívánalmai lebegtek a szemük előtt.
Ráadásul az időkerék szimbolikus gesztusa is hamar afféle megszokott magyar történetté silányult. Haladéktalanul megindult a szabadalmi vita, vajon ellopták-e az ötletet, vagy sem: az egyszer már ki is állított pályázati makett-e a mérvadó, vagy hogy a végül befutott vetélytárs valóban ezzel az ötlettel házalt-e már a nyolcvanas évek derekán, a tanácsrendszer zavaros viszonyai között. Mindebből számunkra az tűnik ki: bárki találta is fel a megvalósult időkereket (amely egyébként mégiscsak sima homokóra-utánérzés), eredetileg bizonyosan esze ágába sem jutott az Európai Unió. (A nyolcvanas években ez több mint utópia lett volna, ráadásul kellett a hely a május elsejei dísztribünnek. Szerintem már Rákosinak is ezért szúrta a szemét a Regnum Marianum temploma.) Miközben pedig folyik a szerzői jogi purparlé, mintha el is feledkeztünk volna a Janáky-féle, valóban grandiózus időkerék tervéről: az nem egy helyben állt volna, hanem csúfondáros idézetként szépen végiggördült volna a hajdani felvonulások útvonalán. Ha jól emlékszem, ötven év alatt tette volna meg az utat a Műcsarnoktól az Ajtósi Dürer sorig, újabb ötven év alatt meg viszsza. S évszázadokat mért volna, nem porlékony államszövetségi alakulatok felezőidejét. (Rövidebb emlékezetű memóriák felfrissítésére: Demszky Budapestje épp azért akadályozta meg Orbán Magyarországának, hogy a Városliget szélére építse a nemzet színházát, mert útjában lett volna ennek a vándorló időkeréknek – ami persze épp úgy nem valósult meg, mint bármilyen más eredeti ötlet Demszky Budapestjén.)
Medgyessy időkereke mindenesetre annyiban jelképes, hogy épp úgy egy helyben mozog, mint a kormányzás. Aggasztó, hogy még az éves költségeit sem tudták kiszámolni, s körülbelül csak a működtetésének felét biztosítja a turisztikai alap – így már könynyebben érthető az is, miért nem tud a kormány tisztességes költségvetést készíteni. Medgyessy persze azt gondolhatja: eső után köpönyeg, a politikai hasznot besöpörtem, benne voltam pár villanás erejéig a világ minden fontosabb híradójában, a többi meg kit érdekel? S el kell ismernem: a rétori képességekkel szűken megáldott kormányfő az időkerék elindításakor elmondta élete legjobb beszédét. Nyilván napokon át trenírozták, bevágatták vele, ő pedig ezúttal nem bakizott. Nem úgy, mint egy nappal korábban: azt mondta, az Európai Unióba „csak a fél országot nem vinné”. Horn Gyulával ellentétben (akit hiába szerepeltetnek nemzetközi körkapcsolásokban jeles európai politikusok társaságában, javíthatatlan antidemokrata, s – akárcsak az előző rendszerben – a honi jobboldalt diszkriminálná, sőt el is törölné a föld színéről) Medgyessy feltehetőleg úgy gondolta, hogy nem csak a fél országot vinné; de egyszerűen nem érzi a magyar szórendet. Menthetetlen. Csúfondáros játéka volna a történelemnek, ha az eljövendő korok az időkeréknél produkált kivételes megnyilvánulás alapján ítélnék meg kommunikációs kvalitásait…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.