Az Egyesült Államok határozott szándéka, hogy június 30-án létrehozzák a szuverén iraki államot. Ez derült ki George W. Bushnak a héten az Egyesült Államok Carlisle-ben (Pennsylvania) lévő katonai főiskoláján mondott beszédéből. Bush öt lépésből álló programot jelentett be, amelynek első lépése a szuverenitás átadása, ezt követi a biztonság megteremtése, az infrastruktúra újjáépítése, a nemzetközi támogatás megerősítése és végül a nemzeti választások megtartása jövő januárban. Az iraki átmeneti kormányt egy elnök, két alelnök és egy miniszterelnök vezeti majd. Az amerikai csapatok az ENSZ által felhatalmazott nemzetközi katonai erő részeként ideiglenesen még Irakban maradnak, de csak azokat a feladatokat látják el, amelyeket Irak biztonsága és szuverenitása megkövetel.
A szuverenitás átadásához azonban még bizonyos problémákat meg kell oldani. Például kétséges a leendő iraki miniszterelnök személye, miután az erre kiszemelt vezetőt, Ezzedin Szálemet, az Egyesült Államok által kinevezett kormányzó tanács elnökét két héttel ezelőtt egy öngyilkos merénylő sajnálatos módon felrobbantotta.
Az új várományos, az atomtudós Husszein Sahrisztáni, talán elődje sorsa miatt is, egyelőre még vonakodik elfogadni a felkínált állást. Lakhdar Brahimni ENSZ-nagykövet néhányszor találkozott Sahrisztánival, és megpróbálta meggyőzni arról, menynyire alkalmas lenne arra, hogy az új iraki kormányban szolgálja hazáját. Sahrisztáni azonban kijelentette, hogy ezt jobban szeretné valamilyen más módon tenni.
További problémát jelent, hogy a koalíció két fő ereje, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között némi eltérés van az iraki szuverenitás értelmezésében. Tony Blair kedden kijelentette, hogy a hatalomátadás nemzetközi hitelessége céljából a szuverén iraki kormánynak vétójogot kellene adni az ideiglenesen ott tartózkodó csapatok akcióival kapcsolatban. De alig néhány óra múlva Colin Powell, az Egyesült Államok külügyminisztere megkérdőjelezte ezt az elképzelést, mondván, „az amerikai csapatok amerikai parancsnokság alatt maradnak, és azt fogják tenni, amit saját maguk megvédése érdekében szükségesnek tartanak”. Ezt követően Tony Blair is újraértelmezte a korábban mondottakat: „Mindketten (Bushsal) teljesen egyetértettünk abban, hogy az iraki népnek teljes szuverenitást kell adni, és hogy a nemzetközi katonai erőknek amerikai parancsnokság alatt kell maradniuk” – válaszolta a brit alsóházban egy, az Amerikával való ellentéteket firtató kérdésre.
Az Egyesült Államok javítani szeretné azt a képet, amely róla az iraki foglyokkal való bánásmód napvilágra kerülése után – különösen az arab világban – kialakult. Ennek egyik fontos lépéseként hétfői beszédében Bush azt is bejelentette, hogy a szégyenletes és az amerikai értékekkel össze nem egyeztethető eseményeknek helyt adó Abu Graib börtönt le fogják rombolni. Újak építésére minden bizonnyal a béketerv harmadik pontjaként említett infrastrukturális fejlesztésben kerül majd sor.

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett