Kacsa vagy sem a brit kínzás?

Jotischky László
2004. 05. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vihart kavartak Nagy-Britanniában a Daily Mirror című napilapban – amely az iraki háborút mindig ellenezte – megjelent képek, amelyeken brit katonák iraki foglyokat kínoznak. Sokan gyanítják, hogy a fényképek hamisítványok. A védelmi minisztérium azonnal megindított vizsgálatát azonban lelassítja, hogy a szóban forgó ezred már korábban visszatért ciprusi támaszpontjára. A fényképek eredetiségét több körülmény megkérdőjelezi, leginkább az, hogy a rajtuk látható felszerelés egy része nem volt használatban Irakban. A minisztérium egyik miniszterhelyettese erről már nyilatkozott az alsóházban, de közölte, hogy az ügy minden részletét kivizsgálják.
Bármekkora undort keltettek is a fényképek, felmerült a kérdés, hogy miért ennyi idővel az állítólagos atrocitások után kerültek a lap birtokába, és hogy Piers Morgan főszerkesztő elsőnek miért nem a védelmi minisztériumhoz fordult a felháborító atrocitások ügyében.
A válasz önként adódik: az ügy szenzáció, és a bulvárlapok szeretik a szenzációt. Morgan nem volt hajlandó közölni, hogy fizetett-e a fényképekért. A főszerkesztőt alsóházi vizsgálóbizottság elé idézték, ahol minden bizonnyal azt kérdezik majd tőle, hogy kitől jutottak hozzá a fényképek, amelyek valódiságáért tűzbe teszi a kezét, holott minisztériumi forrásból megkérdőjelezik eredetiségüket.
Mindenesetre figyelemre méltó, hogy míg az amerikaiak nem tagadják a katonáik kegyetlenkedését ábrázoló felvételek hitelességét, Nagy-Britanniában kétely fogadja a brit képeket még olyanok részéről is, akik helytelenítik az iraki beavatkozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.