Kaukázusi dominók

2004. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik mostanság, ha Igor Ivanov elindul a Kaukázusba, akkor ott egy régi vezető bukik. Így volt ez most is. Az Adzsáriát 14 éve egyeduralkodóként irányító Aszlan Abasidzét, akárcsak fél éve Eduard Sevardnadzét is ő beszélte rá, hogy hajoljon meg a realitások előtt és adja át hatalmát. Nem volt túlságosan nehéz dolga, hiszen az adzsár elnök hatalmát mostanra szisztematikusan felőrölte ellenfele.
A rendszer bomlasztásában kulcsszerepet játszottak a közvetetten Soros György által finanszírozott „független” tévécsatornák. A Rusztavi-2 és az Imedi tendenciózusan sulykolták az emberekbe a változás szükségességét. Mindezt nyomatékosította a Tbiliszi által foganatosított gazdasági blokád és a demonstratív hadgyakorlatok. Ezzel párhuzamosan léptek színre a tbiliszi fordulat után Batumiban is megjelenő aktivisták, Szaakasvili hívei. A Belgrádban, majd Tbilisziben is bevált forgatókönyv alapján az előfutárok itt is a diákok voltak. Érezte Abasidze is, hogy folyamatosan fogy körülötte a levegő, s a határok lezárásával próbálta megelőzni a hatalmára veszélyes gondolatok beszüremkedését. A grúz erők bevonulását vagy a tbiliszi politikusok Adzsáriát is feltüzelő megjelenését ugyan sikerült megakadályozni, az információáramlást azonban nem. Abasidze az éterben vesztett, túl régi vágású volt ahhoz, hogy felismerje ennek jelentőségét.
A vég csak idő kérdése volt, s a „spontán” fellázadt tömeg láttán, a Tbilisziből húsz autóbuszon közeledő felfegyverzett önkéntesekről hallva már csak egy lehetősége volt. A kialkudott garanciákat hallva inkább Ivanov kezébe tette le a fegyvert, mint az Amerika bábjának tartott Szaakasviliébe. Sevardnadzéhoz hasonlóan ő is megértette, hogy ebből a helyzetből sokkal többet nem lehet kihozni. Eközben a vérontás elkerülésében közreműködő Moszkva is megőrizhette arcát, bár mindenki tudja, hogy e diplomáciai siker legfeljebb gyógyír az újabb térvesztésre. A grúziai változások mögött ugyanis nyilvánvalóan kitapintható a térség feletti befolyásért folyó nagyhatalmi játszma. Az Egyesült Államok egy lépéssel közelebb jutott stratégiai céljai, a Közel-Kelettől a kaszpi olaj szempontjából fontos Közép-Keletig terjedő térség ellenőrzéséhez, a jól kigondolt terveket azonban itt is nagyon könnyen keresztülhúzhatják az iraki fejlemények.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.