A pályázat-előkészítő alapok támogatásával kívánja elősegíteni az állam, hogy hazánk hozzájusson az európai uniós pénzekhez. Éppen ezért ezt a területet kiemelten kezelik, nem vonnak el forrásokat – közölte a napokban Medgyessy Péter a Dolgozószoba című televíziós műsorban. Annyit fizetünk, amennyire szükség van – tette hozzá a miniszterelnök.
A Nemzeti Fejlesztési Hivatal a PEA1 és PEA2-n keresztül nyújt segítséget az EU-forrásokra pályázó szervezeteknek, hogy olyan anyagokat készítsenek, amiket a strukturális alapokhoz lehet benyújtani. A PEA1 működtetésére az idén és jövőre összességében 7,5 milliárd forint jut, ebből tizenkétmillió eurónak megfelelő összeg hazai költségvetési, tizenötmillió euró pedig PHARE-forrás. A PEA2-t kizárólag költségvetési forrásból működteti a hivatal. Lapunk információi szerint a 2004. évi költségvetési törvény tervezetében a PEA2 támogatásaként 6,4 milliárd forint szerepelt, és 5,7 milliárd forintot fogadott el az Országgyűlés erre a célra. A Draskovics-csomag rendelkezései miatt ezt a pénzt sem lehet azonban felhasználni, a legutóbbi költségvetési megszorítás miatt a PEA2-re az idén 3,9 milliárd forintot fordíthat a hivatal. Medgyessy Péter szerint ugyanakkor nem csökkentették az alapoknak nyújtandó költségvetési támogatást.
Az uniós források felhasználásánál a legnagyobb probléma a pályázatok elkészítése: amennyiben az EU-hoz benyújtott anyagok tartalmilag és formailag nem megfelelőek, a pályázók nem jutnak támogatáshoz. A PEA1 és PEA2-n keresztül nyújt támogatást az állam a pályázóknak, például civil szervezeteknek, önkormányzatoknak, önkormányzati intézményeknek – az uniós előírások miatt egyedül a gazdasági társaságok részvétele nem lehetséges –, hogy megfelelően tájékozódjanak a pályázati lehetőségekről, és az EU elvárásai szerinti követelményeket teljesítsék egy-egy projekt elkészítésénél. A PEA2-ben külön képzési alapot hoztak létre a támogatást igénybe vevő célcsoportok részére, amelyben az EU-pályázatokkal kapcsolatos legfontosabb ismeretek elsajátításához szükséges képzésekhez lehet támogatást igényelni.
Sok a szélhámos. Egyre több vállalkozó panaszkodik arról, hogy uniós pályázatot készítő cégek naponta „zaklatják” ajánlataikkal. A tevékenység jól jövedelmez, ezért egyre felkapottabb. A pályázatírók kisebb csoportja szélhámos, s abban az esetben is elkészíti a dokumentumot, ha tudja, az ügyfél például veszteséges cége miatt semmiképpen nem juthat uniós támogatáshoz. Megdöbbentő, de több kiírásra is nagy számban érkeztek alaki hibás vagy hiányos pályázatok, a dokumentumot készítők teljesítményét pedig nehéz mérni. Kertész Ferenc, az Európai Uniós Pályázati Szakértők Szövetsége elnökhelyettese ismertette: elkészítették minőségbiztosítási rendszerüket, s azt azt javasolja a megbízóknak, olyan céget válasszanak, amely rendelkezik ezzel. A szakember szerint a benyújtott pályázatok és az elfogadottak aránya nem mutatja hatékonyan a pályázatíró cégek eredményességét, mivel a lobbitevékenységben nem vehetnek részt, csupán az anyag elkészítéséért felelősek. Ha mégis lobbiznak, az korrupció vagy protekcionizmus. A profizmust így inkább abból lehet megállapítani, hogy az elutasított pályázatokon belül mekkora részt képvisel a hiányosan vagy pontatlanul beadott dokumentumok aránya. (Cs. A.)