Havi fizetésével megegyező összeget kap készpénzben természetbeni juttatásként Soroksár polgármestere – állítja a Fidesz kerületi szervezete. Geiger Ferenc így havonta összesen több mint egymillió forintot visz haza.
Az önkormányzati törvény értelmében a testület rendeletben szabályozhatja a természetbeni juttatások mértékét. A jogszabály azonban azt is tartalmazza: természetbeni juttatásnak számít a tömegközlekedési bérlet, illetve az, hogy a polgármester kedvezményesen használhatja az önkormányzati intézmények szolgáltatásait. Ez utóbbi például az uszodát jelentheti. A tömegközlekedési bérletről még annyit ír az önkormányzati törvény, hogy a polgármester kérésére annak ellenértéke készpénzben is kifizethető.
Az önkormányzati törvény értelmében a polgármester és az alpolgármester tisztségük ellátásával összefüggő költségeit meg kell téríteni. Amennyiben ezt a polgármester számlákkal igazolja, úgy minden költsége megtéríthető. A települési vezetők azonban dönthetnek úgy is, hogy általányként kérik a költségtérítést, ebben az esetben az összeg nem haladhatja meg a polgármester illetményének 20-30 százalékát. A természetbeni juttatás után az önkormányzati törvény szerint nem kell személyi jövedelemadót fizetni.
Geiger Ferenc havi fizetése 583 ezer forint körül van. Egy tavaly év végi lakossági fórumon a havi illetményével kapcsolatban úgy fogalmazott: „Nem tudom pontosan, de körülbelül ennyi lehet.”
A fizetésével megegyező összeget Geiger Ferenc 1998 augusztusa óta kapja. Ez azt jelenti, hogy azóta több tíz millió forintot vett fel törvénysértő módon – véli a Fidesz soroksári elnöke, Kubatov Gábor. A Fidesz XXIII. kerületi szervezete emiatt a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordult. Kubatov Gábor szerint ugyanis a pénzt jogalap nélkül vette fel a szocialista támogatással megválasztott független polgármester. Hozzátette: a kerületben nem jut elegendő pénz az oktatási és szociális intézményekre, az utak aszfaltozására és közvilágításra sem. Közölte azt is, a jelek szerint sem a pénzügyi bizottság, sem a jogi bizottság nem kíván vizsgálatot indítani az ügyben. Kubatov Gábor úgy véli: a polgármester által elkövetett jogsértés a testület és a jegyző felelősségét is felveti. Emlékeztetett, az önkormányzatoknál a jegyző a törvényesség őre.
Geiger Ferenc polgármester lapunk kérdésére elmondta, 2003 nyarán változott úgy a jogszabály, hogy a településvezető az illetményének harminc százalékát kaphatja költségtérítésként. Mint mondta, azóta ő is csak ezt az összeget veszi fel. Hangsúlyozta: nem természetbeni juttatást kap, hanem költségtérítést. Közölte azt is, 1998-ban valóban természetbeni juttatásként vette fel a fizetésével megegyező összeget, ám amióta a jogszabály erre nem ad lehetőséget, költségtérítést kap. Felhívta a figyelmet arra is: 2003 nyaráig az önkormányzati törvény engedte a fizetéssel megegyező összegű költségtérítést.
A 2001. szeptembere és 2003 nyara között hatályos, a polgármesteri tisztség ellátásáról szóló törvény azonban szintén harminc százalékban állapította meg a költségátalány összegét. A lapunk birtokában lévő jegyzőkönyvek szerint 2002-ben, az önkormányzati választások után tartott testületi ülésen olyan határozat született, amely nem költségtérítést, hanem természetbeni juttatást állapít meg a polgármesternek.

Hajmeresztő szökési terv Esztergomban