Liberalizáció a közúti és a vasúti fuvarozásban

A MÁV-on és a GYSEV-en kívül hazai magántársaságok is jelezték, hogy a liberalizációs lehetőségeket kihasználva részt kívánnak venni a vasúti árufuvarozásban. Egészen más a helyzet a közúti szakmában, ott ugyanis jelenleg harmincezer, főként kis- és közepes vállalkozás próbál fennmaradni a piacon.

Putsay Gábor
2004. 05. 10. 16:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külföldi vasúttársaságok egyelőre nem, három hazai magáncég viszont jelezte a Központi Közlekedési Felügyeletnél, hogy a részlegesen liberalizált hálózaton árufuvarozó tevékenységet végeznének a Magyar Államvasutak (MÁV) Rt. és a Győr–Sopron– Ebenfurti Vasút (GYSEV) Rt. mellett. Ismeretes: az ország európai uniós csatlakozásával május 1-jétől a MÁV Rt.-nek a 7800 kilométer hosszú hálózatán a pályakapacitás húsz százalékát kell megnyitnia más társaságok előtt. Mindez azt jelenti, hogy azok a vállalatok, amelyek vasúthatósági engedéllyel rendelkeznek, illetve a vasúti árufuvarozásra alkalmas eszközparkot üzemeltetnek, igénybe vehetik a hazai hálózatot. Az Európai Unió hivatalnokai szerint a liberalizáció megteremti a versenyt, így a vasúti szállítás részaránya emelkedhet az iparágon belül. A teljes vasúti liberalizáció a jelenlegi elképzelések szerint 2007-ben lesz, ekkor a hálózaton a húszszázalékos korlátozás is megszűnik. Hazánkban egy 2002-ben alkotott jogszabály határozza meg, milyen feltételekkel jelenhet meg egy vállalat a vasúti árufuvarozói piacon. Így például csak az a társaság végezhet ilyen tevékenységet, amely képzett vasúti szakemberekkel rendelkezik, és megfelelő pénzügyi referenciákat biztosít a működéshez. Mint ismeretes, a vasúti járművek vétele, fenntartása és üzemeltetése rendkívül költséges tevékenység, viszont egy minimális eszközparkkal rendelkeznie kell a társaságnak. (A cégek általában bérlik a tehervagonokat és a mozdonyokat, egy komplett szerelvény összeállításához legalább tizenöt kocsi szükséges.) A járművek forgalomba kerülését szintén a közlekedési hatóság engedélyezi, a cégnek pedig garantálnia kell a rendszeres karbantartást, a fővizsgákat. A vasúthatósági kérelmeket kilencven nap alatt bírálja el a felügyelet, szabad utat azonban csak akkor adnak, ha minden engedélyezési, financiális és biztonsági követelménynek eleget tesznek a vasútifuvar-piacon megjelenő társaságok. A külföldi vasúttársaságok egy külön biztonsági tanúsítvány birtokában vállalhatnak önálló fuvarokat a magyar vasúti hálózaton, az engedélyt szintén a közlekedési felügyelet adja ki. A tanúsítvány azt igazolja, hogy a személyzet a társaság rendelkezésére álló eszközökkel képes a biztonságos közlekedés lebonyolítására. Erre leginkább azért van szükség, mert az európai vasúti rendszerek eltérők, így például egy német vagy egy osztrák mozdonyvezetőnek – ugyanígy a magyarnak is, ha valamely tagország hálózatán közlekedik – ismernie kell a vasúti jelzéseket és a forgalmi előírásokat. Szükséges továbbá a nyelvismeret is, hiszen a mozdonyvezetőnek értenie kell a menet közben kapott utasításokat.
Szakemberek szerint a piacra lépő vasútvállalatoknak mindenképpen új fuvarokat kell szerezniük ahhoz, hogy versenyben maradjanak. A magyar vasúthálózaton a MÁV Rt. évente negyvenöt-, a GYSEV Rt. hat és fél millió tonna árut szállít, a társaságok azonban a legnagyobb partnereikkel már megkötötték a hosszú távú szerződéseket. Európai uniós csatlakozásunkkal az előrejelzések szerint a jelenlegihez képest nagyságrendekkel növekszik az elszállított áruk mennyisége, és a közúti fuvarozás túlsúlya ellenére vasúton is több lesz a fuvar. Egyes szakmai vélemények szerint amennyiben a piaci liberalizáció kedvező lesz a vasútnak, hatvanmillió tonnányi árut is szállíthatnak a társaságok a hazai hálózaton. A legnagyobb verseny mindenképpen az európai tagállamok közötti tranzitszállításban várható, főképpen azért, mert ez a legjövedelmezőbb üzlet a társaságoknak. Itt azonban számítani kell a nagy tőkeerővel és megfelelő eszközparkkal rendelkező osztrák és német vasutak túlsúlyára.



Közúti fuvarozás – A csatlakozók versenyelőnyei. A közúti áruszállításban fel lehet készülni arra, hogy az eddigi belföldi fuvarozók közül sokan áttérnek a nemzetközi szállításra – állítják szakemberek. A tagállamok felé az eddigi korlátozott számú útvonalengedély helyett közösségi engedély, úgynevezett EU-licenc birtokában szállíthatnak a fuvarozók. A közösségi engedélyeket a közlekedési felügyeleteknél lehet megvásárolni, bár a fuvarozáshoz szintén különféle szakmai és pénzügyi feltételeknek kell eleget tenni. Az országban jelenleg harmincezer közúti árufuvarozó vállalkozás működik, ezen belül a nemzetközi fuvarozók aránya 20-25 százalékkal is emelkedhet. Elsősorban azok a cégek boldogulnak a kibővült piacon, amelyek korszerű eszközparkkal rendelkeznek, vagy amelyek csatlakozni tudnak egy-egy nagyobb logisztikai vagy szállítóláncolathoz. A piacon ugyanis a multinacionális cégek miatt leginkább a nagy tömegű szállításra van igény. Ugyanakkor a magyaroknak nem a nyugati fuvarozók, hanem az újólag belépő tagországok vállalkozói lesznek a legnagyobb vetélytársai. A csatlakozó kelet-közép-európai államokban – például Szlovákiában – alacsonyabbak a bérek és az adók, ami jelentős versenyelőnyhöz juttatja a fuvarozókat. A belföldi piacon ugyanakkor nem kell a tagállamok fuvarozóinak a rohamára számítani, hiszen külföldi cég hazánkban nem folytathat közúti áruszállítási tevékenységet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.