Az Európai Unió előnyeit az egész ország élvezni fogja – idézte tegnap a parlamentben Medgyessy Péter miniszterelnök szavait Mátrai Márta (Fidesz). – Ki gondolta volna, hogy elsőként az ön fia részesülhet az előnyökből? – tette fel a kérdést a kormányfőnek. – Medgyessy Gergely és Baráth Gergely (Baráth Etelének, a Miniszterelnöki Hivatal EU-s pénzek fölött bábáskodó politikai államtitkárának a fia) cége referencia nélkül, minimális alaptőkével egy év után kapott 100-100 millió forintos megbízást a legnagyobb hazai távközlési cégtől és az ország legnagyobb bankjától – mondta. Hangsúlyozta: még a szocialisták közül is sokan kételkednek abban, hogy megkapták volna-e a szerződéseket, ha nem a miniszterelnök és egy másik kormánytag gyermekéről van szó. – Félő, hogy a fiúk Matávval kötött szerződése összefüggésben van azzal a 3,2 milliárd forintos adókedvezménnyel, amelyet 2003-ban kapott a távközlési cég a kormánytól. Az Európai Unió és az Európai Parlament nagyon érzékenyen reagált a korrupcióra – mutatott rá Mátrai Márta. Feltette a kérdést: összeférhetőnek és etikusnak tartja-e a miniszterelnök fia lobbiszerződését saját tevékenységével?
Medgyessy Péter válaszában mindent tagadott, és rendre hazugnak nevezte a Fidesz az ügyben megszólaló politikusait. Hazudtak, amikor azt állították, hogy a cég megbízást kapott a Moltól, illetve 100-100 millió forintot kapott a Matávtól és az OTP-től – mondta. Azt is hazugságnak nevezte, hogy a távközlési cég 3,2 milliárd forintos támogatást kapott volna a kormánytól. Kifejtette: a társasági adóról szóló törvény alapján egy automatizmus útján igényelhető 218 millió forintos kedvezményről van szó. Úgy vélte: az ellenzéknek joga van támadni a kormányt a jó ízlés határain belül. Medgyessy szerint nincs joguk fiatal családok életébe beleszólni, igazságtalanul megvádolni fiatalokat, akik végzik a dolgukat.
Mátrai Márta hangsúlyozta: a Matávnak nyújtott, 3,2 milliárd forintos kedvezmény világosan benne van a vonatkozó kormányhatározatban. Rámutatott arra: az adókedvezménnyel megdőlt a miniszterelnök azon állítása, hogy a Medgyessy és Baráth fiúk cége nincs semmilyen kapcsolatban a kormánnyal, illetve a közpénzekkel. A képviselő nem, az Országgyűlés 185 igen szavazattal, 144 nem ellenében elfogadta a kormányfő válaszát.
Ezt követően még több alkalommal felvetették az ügyet fideszes képviselők az azonnali kérdések órájában. Répássy Róbert és Surján László felszólalásaira Draskovics Tibor pénzügyminiszter, illetve Kiss Péter kancelláriaminiszter a kormányfőhöz hasonló tagadó válaszokat adott. Draskovics szerint a fideszes politikusok magukból indulnak ki, amikor úgy vélik, hogy csak politikai pozíció segítségével lehet érvényesülni. A miniszter cáfolta, hogy a Matáv igénybe vette volna a 3,2 milliárdos adókedvezményt, amely szerinte csak egy lehetőség a cég számára. Hozzátette: mindössze 220 millió forintnyi kedvezményben részesült az idén a távközlési vállalat. Répássy viszont felhívta a figyelmet, hogy a kormányhatározat öt éven át ad lehetőséget a 3,2 milliárd forintos adókedvezmény lehívására. Surján László azt emelte ki, hogy a Matáv március 1-jétől már megbízott egy munkatársat a brüsszeli lobbitevékenységgel, ezért is furcsa, hogy ugyanerre szerződést kötöttek a miniszterelnök és az államtitkár fiának cégével. Kiss Péter kancelláriaminiszter viszont arról beszélt, hogy ideje volna belátnia a Fidesznek a tévedését, és bocsánatot kérnie.
A parlamenti felszólalásokat összegezve Áder János fideszes frakcióvezető a hazugság minősített esetének nevezte azt, amit Medgyessy Péter mondott Mátrai Márta interpellációjára. Megjegyezte: céljuk az volt, hogy tiszta vizet öntsenek a pohárba, de a kormányfő szavai után ez a víz csak még zavarosabb lett. Áder tételesen, a vonatkozó kormányhatározatot is bemutatva igazolta a Fidesz állításait a 3,2 milliárdos adókedvezményről. Hangsúlyozta: a 100 milliós megbízási díjat az érintettek, azaz Baráth Gergely, Baráth Etele és a Matáv is elismerték. Kijelentette: akkor lehetne esetleg világos választ kapni a felvetésekre, ha nyilvánosságra hoznák az ominózus szerződés részleteit.

Fontos dologra hívta fel a figyelmet a NAV