Medgyessy bizalmasa a jelölt a PSZÁF élére

A miniszterelnök Farkas Istvánt, a Magyar Export-Import Bank Rt. (Eximbank), illetve a Magyar Exporthitel Biztosító Rt. (Mehib) – a két cég közreműködésével adott a magyar állam 2,5 milliárd forintos hitelt egy nagyváradi Mudura-beruházáshoz – elnökét jelöli a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vezetőjének.

Munkatársainktól
2004. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Farkas István lehet a PSZÁF-ot irányító felügyeleti tanács elnöke, miután Medgyessy Péter benne találta meg azt a személyt, aki – a miniszterelnöki remények szerint – minden gyanú felett állva képes a szervezet szakmaiságát és függetlenségét is biztosítani. A kormányfői jelölés tényét Gál J. Zoltán szóvivő jelentette be tegnap, amikor hatályba lépett a betétesek és befektetők védelméről szóló törvény.
Emlékezetes: a jogszabály miatt heves politikai vita alakult ki, az ellenzék szerint annak csak egyetlen célja volt, eltávolítani a K&H-ügy feltárásában elévülhetetlen érdemeket szerzett intézmény elnökét, a kormányváltás óta folyamatos támadás alatt álló Szász Károlyt.
*
A felügyeleti tanács elnökét a miniszterelnök javaslata alapján a köztársasági elnök nevezi ki. A kinevezés előtt a jelöltnek meg kell jelennie a pénzügyi és költségvetési bizottság előtt, Medgyessy kezdeményezésére meghallgatására soron kívül kerülhet sor.
Farkas István a 70-es és a 80-as években dolgozott a Pénzügyminisztériumban, 1989 szeptembere és 1990 májusa között Medgyessy Péter pénzügyminiszter helyetteseként az adótörvények előkészítését felügyelte. 1994 szeptembere és 1995 májusa között főcsoportfőnökként a bankprivatizáció kormánybiztosa, az Állami Vagyonkezelő Rt. elnöke volt. A szakembert 2002 szeptemberében Medgyessy kinevezte az Eximbank, illetve a Mehib elnökévé. Az állami pénzintézet a kormányváltás után tízmillió eurós hitelt adott a kormányfő romániai barátjának, Alexandru Mudurának egyik beruházásához, amelynek eredményeként Nagyváradon felépítettek egy bevásárlóközpontot. Az ügyletet a Mehib biztosította. A Lotus Plaza a brókerbotrány kapcsán is szóba került, a tulajdonos Lotus Market SA-ban ugyanis felbukkant a pénzmosásban érintett Britton-csoport több tagja, illetve a Montrade Ltd. is. A Lotus Market SA felügyelőbizottságában 2001 októberétől Kulcsár Attila is helyet foglalt.
A Eximbank igazgatóságából, illetve a Mehib felügyelőbizottságából Farkas ismerheti a K&H Equities Rt. meggyanúsított ex-vezérigazgatójának, Csuka Lászlónak a hölgyismerősét is, Fenyővári Noémit, aki korábban László Csaba volt pénzügyminiszter kabinetfőnöke volt.
A jogszabályok szerint a PSZÁF elnökének nem lehetnek cégei, részvénybefektetései és vállalkozásokban nem tölthet be vezető tisztséget. Farkas Istvánnak ezért távoznia kell családi vállalkozásából, a FI-AD Pénzügyi Tanácsadó Kft. ügyvezetői székéből is. Az üzletember részt vesz a Pusztazámor községben működő, mintegy 142,5 milliárd forint jegyzett tőkéjű Dunedin Szolgáltató Rt. irányításában. A társaságról mindössze annyi tudható: mostani és korábbi vezetői kanadai, ír és holland állampolgárok, és a cégcsoport egyik székhelye vélhetően Luxembourgban van. A vállalkozás – a cégadatok szerint – üzletviteli tanácsadással és hitelnyújtással foglalkozik, ám nincs nyilvántartva a PSZÁF által engedélyezett pénzügyi vállalkozások között. A törvény értelmében ilyen engedélyre akkor nincs szükség, ha például egy vállalat a cégcsoporton belüli kölcsönnyújtással foglalkozik és egyik csoporttag sem pénzintézet. Farkas emellett az egyesült államokbeli Delaware államban bejegyzett – e régió máskülönben off-shore paradicsomnak számít – kockázatitőke-befektető cég, a Hungarian Innovative Technologies Fund egyik cégében, az i-Cell Informatikai Fejlesztő és Szolgáltató Kft. felügyelőbizottságában is jelen van.



Megvannak a jelöltek? Az öttagú felügyeleti tanács – amelyben helyet kap az elnök is – már három taggal működőképes, és a testület megalakulásával megszűnik a PSZÁF jelenlegi vezetőinek mandátuma. Az MTI úgy tudja, hogy a kormányfő Náray Lászlót, a szervezet jelenlegi elnökhelyettesét és Asztalos Lászlót, a PSZÁF egyik elődszervezete, a Biztosítási Felügyelet korábbi elnökét jelöli. A felügyelet operatív munkáját irányító főigazgatói poszt várományosa Mátrai Miklós, az Allianz-Hungária Rt. vezérigazgató-helyettese, aki évekkel ezelőtt a Bankfelügyelet elnöki posztját is betöltötte. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.