Bush úgy fogalmazott az al-Ahram című egyiptomi lapnak adott nyilatkozatában, hogy e dátum most sokkal kevésbé tűnik reálisnak, mint 2003 tavaszán, amikor kidolgozták a kvartett (az Egyesült Államok, az Európai Unió, az ENSZ és Oroszország) rendezési tervét, az útitervet. Hangsúlyozta, hogy továbbra is törekedni kell e határidő tartására, de hozzátette, hogy egyre kevesebb esélyt lát erre. A terv megvalósulásának halasztódását egyebek között a nem szűnő erőszakcselekmények rovására írta. Zalman Soval, az izraeli kormányfő diplomáciai tanácsadója szerint „nyilvánvaló, hogy a 2005-ös dátum már egyáltalán nem reális”. Az izraeli tanácsadó a Palesztin Hatóságra hárította ezért a felelősséget. „A Palesztin Hatóság nem hajlandó küzdeni a palesztin terrorizmus ellen, emiatt még mindig csak az útiterv kiindulópontjánál tartunk” – mondta Ariel Saron izraeli miniszterelnök tanácsadója.
Jasszer Arafat ellenben még mindig lehetségesnek látja az önálló palesztin állam létrehozását 2005-ig. Újságírók előtt hangoztatta Ramalláhban, hogy az eddig aláírt megállapodások értelmében már 1998-ban vagy 1999-ben létre kellett volna jönnie a palesztin államnak. Ahmed Korei palesztin miniszterelnök szerint elégséges idő van még 2005-ig egy békeszerződés megvitatására, a tárgyalások sikeres befejezésére. Kijelentette: elég volt az átmeneti megoldásokból, minden további halogatás csak árt a békefolyamatnak. Hangot adott annak a véleményének, hogy a kvartett irányításával kellene folytatni az izraeli–palesztin béketárgyalásokat. A kvartett által kidolgozott útitervből eddig még szinte semmi sem valósult meg.
Időközben kiderült, hogy lemondta a jövő hétre tervezett egyesült államokbeli látogatását Ariel Saron. Egy héttel korábban a miniszterelnök pártja, a jobboldali Likud elutasította Saron tervét a Gázai övezetből való kivonulásra, amely pedig április közepén, az izraeli vezető legutóbbi washingtoni látogatása idején megkapta George Bush támogatását. Saron konzultációkat kezdett a párt minisztereivel és a kormánytöbbség más tagjaival.
Kairóban az Arab Liga. Az Arab Liga 22 tagállamának külügyminiszterei a megrekedt izraeli–palesztin rendezés, az iraki konfliktus és az Egyesült Államok által sürgetett politikai reformok ügyében próbálnak közös nevezőre jutni Kairóban, szombaton megkezdett, két-három naposra tervezett értekezletükön. A mostani találkozón a Tuniszban márciusban félbehagyott munkájukat folytatják a résztvevők. A tuniszi találkozó kudarcát kivált az Izraelhez fűződő viszony, a közel-keleti megbékélést célzó erőfeszítések eltérő megítélése okozta. (MTI)