Munkács nem akar rezervátum lenni

A közelmúltban tartott munkácsi polgármester-választás ismét rávilágított az ukrán hatalom romlottságára. Az eseményeket figyelemmel kísérők szerint mindazt, ami az ottani időközi választásokon történt, sok mindennek lehet nevezni, csak éppen demokratikusnak nem.

Székely Gergely
2004. 05. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Munkács, amely az utóbbi néhány évben a Kárpátalja legrendezettebb településévé lépett elő, mostanság a nagypolitika hadszínterévé vált. A megyébe magát befészkelő Ukrajnai Egyesített Szociáldemokrata Párt (USZDP/o/) ugyanis képtelen volt megemészteni, hogy a csendes kisváros szinte egyedüli településként nem volt hajlandó meghajolni akarata előtt. Újra és újra jobboldali, a Mi Ukrajnánk tömörülés színeiben indult politikus került a város élére. Ami pedig sérti az önérzetüket és a büszkeségüket, annak véget is kell vetni, okoskodhattak a párt boszorkánykonyhájának mesterszakácsai, akik hamarjában ki is főzték, hogy miképpen is fektethetnék két vállra a renitenskedő kisvárost.
A választás és főképpen az azt követő szavazatszámlás során lejátszódott események azonban sokkolták nemcsak a sokféle szabálytalansághoz és törvénytelenséghez hozzászokott hazai, hanem a jelentős számú külföldi megfigyelőt is. Az EBESZ parlamenti közgyűlésének elnöke, Bruce George levélben kérte az ukrán államfőt, hogy vesse latba tekintélyét a Munkácson történtek kivizsgálására. Leszögezte, hogy az általa képviselt szervezetet, különös tekintettel az októberben sorra kerülő elnökválasztásra, rendkívüli aggodalommal tölti el a megfigyelőkre, az ukrán parlament képviselőire és az újságírókra gyakorolt erőteljes nyomás, megfélemlítés és az eredmények manipulálása. Hasonló hangnemben reagált az eseményekre az Európa Tanács, valamint az Egyesült Államok, Németország, Kanada kijevi nagykövetsége is.
Az erőszak, a félelem és a megaláztatás városává vált Munkács pedig tiltakozik, tüntet, keresi igazát, és nem akar az egyesített szociáldemokraták rezervátuma lenni. Vajon meddig tarthat még az emberek türelme? – teszi fel a korántsem szónoki kérdést a kijevi Zerkalo Nyegyeli című hetilap elemzője. Vajon ezek után mit lehet várni az őszi elnökválasztástól, lesz-e annyi bőrdzsekis, borotvált fejű fiatalember, hogy jusson belőlük az egész országra?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.