Nagy veszélyben az agrártermelők

Nemzeti birtokpolitikai tanács alakult neves szakemberek részvételével a Magyar Szellemi Védegylet hét végi konferenciáján. A legfrissebb kormánystratégia szerint a következő tíz évben legalább félmillió ember veszíti el a magyar mezőgazdaságban a munkáját.

Nánási Tamás
2004. 05. 24. 19:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze 80-100 ezer egyéni gazdasággal és 6-7 ezer társas agrárvállalkozással számol tízesztendős távlatban a Nemzeti Agrárkerekasztal elé került legfrissebb ágazati stratégia – jelentette be a konferencia résztvevőinek Ángyán József, a Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetének igazgatója. Ez az előrejelzés a jelenlegi adatokhoz képest azt jelenti, hogy a következő évtizedben legalább félmillió ember veszíti el a munkáját a magyar mezőgazdaságban. A kerekasztalon tárgyalt vitaanyag „menekülési útvonalak” kidolgozását szorgalmazza a földönfutóvá vált családok számára, miközben arra, hogy miképp lehetne az agráriumban tartani őket, érdemi észrevételt nem tartalmaz. Azt viszont leszögezi a dokumentum, hogy a támogatásokból csak a versenyképes nagyságú gazdaságok részesülhetnek, a kicsik pedig a szociális ellátásba kerülnek.
*
Egy nemrégiben tárgyalt titkos kormányzati előterjesztés szerint hamarosan ötvenezer állattenyésztéssel foglalkozó család kerül a tönk szélére. A dokumentum a feszültségek csökkentéséért közérzetjavító intézkedések meghozatalát javasolja a kormánynak. A vidék közérzetét valójában egy agrárpolitikai fordulat hozná rendbe, amely a dél-amerikai latifundiumok világa helyett a változóban lévő uniós szabályozást tartja követendőnek – fejtette ki Ángyán József.
Brüsszelben már rájöttek arra, hogy a szabadjára engedett globális nagytőke pusztulást hoz a vidéknek. Ezért a kifizetések egyre nagyobb részét kapják a táj megőrzésében, a környezet védelmében, a falvak megélhetésében szerepet vállaló, és egymással szövetkező kisgazdaságok, amelyeket nem lehet kiszolgáltatni a piac farkastörvényeinek. Az EU-ban tehát van már bevált megoldás a kicsik problémájára, amit ökoszociális piacgazdaságnak, második pilléres, vidékfejlesztési támogatásoknak neveznek. Ez utóbbinak elhanyagolható szerepet szán a magyar kormány, amit mutat az is, hogy a nemzeti vidékfejlesztési tervünkből nemrégiben már a tizennegyedik változat készült el, mivel a többit Brüsszel visszaküldte.
A nemzeti birtokpolitikai tanács megalakulását a védegylet Számadás 2004 című tanácskozásán Tanka Endre egyetemi docens, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető tanára jelentette be. A kutató szerint kétarcú az unió közös agrárpolitikájának tizenkét esztendeje tartó reformja. A kisgazdaságok védelme mellett Brüsszel rendkívül nagy gesztusokat tesz az ipari jellegű agrártermelésben érdekelt nagytőkének. Az egyik új uniós rendelkezés szerint például a termelés mennyiségét szabályozó kvóta már a jövő évtől szabadon megvásárolható lesz, amivel a külföldiek még a hazai nagybirtokosok alól is kihúzhatják a földet. Minden magyar vállalkozás veszélyben van. A védelem egyetlen hathatós eszköze az üzemszabályozás bevezetése, ami nem megy másként, csak ha társadalmi közmegegyezés vagy nyomás van mögötte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.