Politikai hajtóvadászat bűnügynek álcázva

Haág Zalán
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdetben hétmilliárdos rekordbűnügyként emlegették, mára hétszázezer forintos gyanúsítássá zsugorodott az a politikai indíttatású hajtóvadászat Szegeden, amit a – többek között közterületi reklámhordozókat koncesszióban üzemeltető – Szegedi Városkép Kft. egykori ügyvezetője, Katona András ellen indítottak a dél-alföldi városban. A három éve húzódó ügy fordulatairól nemrég sajtótájékoztatón számolt be az érintett védői jelenlétében.
Katona András meghurcoltatásának története gyakorlatilag 2001-ben kezdődött. Ugyanis az akkori közgyűlés elutasította Csapó Balázs, a Szegedért Egyesület elnöke vételi ajánlatát a Szegedi Városkép Kft. 85 százalékos üzletrészére, s egy másik ajánlatot fogadott el. Válaszul Csapó – aki azóta a baloldali városvezetés jóvoltából érdekvédelmi megbízottként dolgozik a városban – feljelentést tett Katona András, továbbá Bartha László akkori fideszes polgármester és Tímár László akkori alpolgármester ellen hűtlen kezelés gyanújával az üzletrészeladás miatt. A feljelentés pikantériája, hogy a győztes ajánlat alig különbözött attól, amivel a feljelentő akart nyerni. Bartha esetében – lévén, ő országgyűlési képviselő – a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal folytatott vizsgálatot, s bűncselekmény hiányában megtagadta a nyomozást. S noha a tényállás a másik két gyanúsított esetén is ezzel megegyező volt, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság mégis nyomozást indított ügyükben.
Kezdetben 7,5 milliárd forintos hűtlen kezelés volt a gyanú tárgya. Ez úgy jött össze, hogy a 25 évre szóló koncesszió alapján a szakértő szerint majdan várható bruttó bevétel feltételezett értékét vették alapul. A nyomozó szervek hamar belátták a hűtlen kezelés tarthatatlanságát, s ezután csalás gyanújával folyt tovább a nyomozás. Különös módon már csak Katona ellen, s a kár összegét is leszállították hárommilliárd forintra. Végül két és fél éves procedúra után az ügyészség 2004 januárjában ezt az eljárást is megszüntette. A baloldali többségű önkormányzat panasszal élt, amelyet április 15-én az ügyészség elutasított.
Katona kálváriája azonban korántsem ért véget: három év elteltével hűtlen kezelésért mégiscsak vádat emeltek ellene többek között azért, mert még ügyvezetősége idején 750 ezer forint értékben teniszbérletre és nyelvtanfolyamra költött a cég. „Az ország legnagyobb összegű bűnügyének” emlegetésével meghurcolt Katonának tehát az eredetileg fölhozott milliárdok mindössze tízezred részével kell a bíróság előtt elszámolnia. A helyi sajtóban közben megjelent: a város kormánypárti vezetése – amely közben visszavásárolta a szóban forgó üzletrészt – nem nyugszik bele, hogy Katonát az eredeti ügyben felmentették, s a pótmagánvád eszközével kíván élni. Tehát újabb hónapoknak vagy éveknek kell ahhoz eltelniük, amíg Katona András végleg tisztázhatja magát az évek óta tartó gyanúsítások és vádak alól. Azonban – mint mondja – az állandó feszültségben, zaklatásban eltelt éveket senki sem adhatja vissza neki és családjának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.