Kezdetben hétmilliárdos rekordbűnügyként emlegették, mára hétszázezer forintos gyanúsítássá zsugorodott az a politikai indíttatású hajtóvadászat Szegeden, amit a – többek között közterületi reklámhordozókat koncesszióban üzemeltető – Szegedi Városkép Kft. egykori ügyvezetője, Katona András ellen indítottak a dél-alföldi városban. A három éve húzódó ügy fordulatairól nemrég sajtótájékoztatón számolt be az érintett védői jelenlétében.
Katona András meghurcoltatásának története gyakorlatilag 2001-ben kezdődött. Ugyanis az akkori közgyűlés elutasította Csapó Balázs, a Szegedért Egyesület elnöke vételi ajánlatát a Szegedi Városkép Kft. 85 százalékos üzletrészére, s egy másik ajánlatot fogadott el. Válaszul Csapó – aki azóta a baloldali városvezetés jóvoltából érdekvédelmi megbízottként dolgozik a városban – feljelentést tett Katona András, továbbá Bartha László akkori fideszes polgármester és Tímár László akkori alpolgármester ellen hűtlen kezelés gyanújával az üzletrészeladás miatt. A feljelentés pikantériája, hogy a győztes ajánlat alig különbözött attól, amivel a feljelentő akart nyerni. Bartha esetében – lévén, ő országgyűlési képviselő – a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal folytatott vizsgálatot, s bűncselekmény hiányában megtagadta a nyomozást. S noha a tényállás a másik két gyanúsított esetén is ezzel megegyező volt, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság mégis nyomozást indított ügyükben.
Kezdetben 7,5 milliárd forintos hűtlen kezelés volt a gyanú tárgya. Ez úgy jött össze, hogy a 25 évre szóló koncesszió alapján a szakértő szerint majdan várható bruttó bevétel feltételezett értékét vették alapul. A nyomozó szervek hamar belátták a hűtlen kezelés tarthatatlanságát, s ezután csalás gyanújával folyt tovább a nyomozás. Különös módon már csak Katona ellen, s a kár összegét is leszállították hárommilliárd forintra. Végül két és fél éves procedúra után az ügyészség 2004 januárjában ezt az eljárást is megszüntette. A baloldali többségű önkormányzat panasszal élt, amelyet április 15-én az ügyészség elutasított.
Katona kálváriája azonban korántsem ért véget: három év elteltével hűtlen kezelésért mégiscsak vádat emeltek ellene többek között azért, mert még ügyvezetősége idején 750 ezer forint értékben teniszbérletre és nyelvtanfolyamra költött a cég. „Az ország legnagyobb összegű bűnügyének” emlegetésével meghurcolt Katonának tehát az eredetileg fölhozott milliárdok mindössze tízezred részével kell a bíróság előtt elszámolnia. A helyi sajtóban közben megjelent: a város kormánypárti vezetése – amely közben visszavásárolta a szóban forgó üzletrészt – nem nyugszik bele, hogy Katonát az eredeti ügyben felmentették, s a pótmagánvád eszközével kíván élni. Tehát újabb hónapoknak vagy éveknek kell ahhoz eltelniük, amíg Katona András végleg tisztázhatja magát az évek óta tartó gyanúsítások és vádak alól. Azonban – mint mondja – az állandó feszültségben, zaklatásban eltelt éveket senki sem adhatja vissza neki és családjának.
Orbán Viktor: Nem hagyhatjuk, hogy gyermekeink fizessenek Brüsszel globalista fantáziáiért
