Pozsony elutasította a tokajiegyezséget

Neszméri Sándor
2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eduard Kukan külügyminiszter kezdeményezésére nemet mondott a szlovák kormány arra a megállapodásra, amelyet Révkomáromban egyeztetett Simon Zsolt szlovákiai és Németh Imre magyar földművelésügyi miniszter április 28-án. A szlovák külügyi tárca szerint az egyezmény hátrányos Szlovákia szempontjából.
A megállapodás értelmében a történelmi Tokaj-vidék (1908-ban meghatározott) Szlovákiához csatolt 170 hektáros területe helyett 565 hektáron termelhettek volna olyan szőlőt a gazdák a megfelelő technológiák betartása mellett, amelyből tokaji aszú készül, s Szlovákia exportengedélyt kapott volna. Kukan szerint azonban a szlovák kormány már korábban 906 hektárban határozta meg az ilyen régiót, s Pozsonynak ehhez kell magát tartania. A földművelésügyi miniszterek megállapodása azonban azért is hátrányos Kukan szerint, mert nagyon „szigorú technológiai előírásokat tartalmaz”, Szlovákiának pedig csak arra kellene köteleznie magát, hogy a jövőben nem gyárt kétputtonyos aszút. A szlovák diplomácia vezetője azt is szeretné, ha a tokaji bor kérdését nem tárcaközi, sőt nem is kormányközi egyezmény szabályozná, hanem a köztársasági elnökök által aláírt államközi szerződés. A szlovák agrárminisztérium államtitkára szerint a kormány döntése és Kukan véleménye azt jelenti, hogy a „tokajivitát” leghamarabb a jövő év szeptemberében tudják lezárni a felek.
Az érintett térség gazdái, tehát a szőlőskei, borsi és újhelyi borászok felháborodással vették tudomásul a döntést, mondván, ebből is látszik, mennyire nem érdekli a szlovák kormányt a térség sorsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.