Rossz ellenzékként viselkedik a kormány

A Fidesz kulturális tagozata május 15-én konferenciát rendez az Európai Unió és a magyar tudomány kapcsolatáról, lehetőségeiről. Pálinkás József, a szövetség kulturális tagozatának elnöke elmondta: meghívták minden parlamenti párt uniós parlamenti képviselőjelöltjét, mert olyan stratégiai kérdésről van szó, amely kiemelt szerepet kap az Európai Unióban, és az egész ország versenyképességét érinti. Az előző kormány oktatási minisztere – akit nemrégiben választottak levelező tagból a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává – kifejtette: a kormányzat megszorító tudomány- és oktatáspolitikája szembemegy az Európai Unió gyakorlatával, ahol a kutatás-fejlesztés kiemelt szerephez jut, és jelentős pénzekkel támogatják azt.

2004. 05. 13. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintha paradox módon büntetés alatt lenne a tudományos szféra, riasztó hírek érkeznek az egyetemeket, kutatóintézeteket ért retorziószerű pénzelvonásokról. Nem naivitás-e azt gondolni, hogy egy tudományos konferencia jobb belátásra bírhatja azokat az erőket, amelyek az európai uniós belépésünk idejére valóságos költségvetési zsákban futásra kényszerítenek nagy múltú intézményeket?
– A mi kötelességünk az, hogy friss európai uniós tagként felhívjuk a figyelmet a lehetőségekre és az ország jövőjét fenyegető veszélyekre. Éppen ezért minden parlamenti párt európai parlamenti listavezetőjének meghívót küldtünk a szombati konferenciára, amely A magyar tudomány az Európai Unióban címet kapta. Szeretnénk, ha komoly szakmai vitát folytathatnánk az unióban megnyíló lehetőségekről és a Magyarországon szükséges intézkedésekről. Pártpolitikai álproblémák helyett tartalmi kérdésekről, konkrét és fontos nemzeti ügyekről szeretnénk beszélni. Az unióban állandó, termékeny dialógus folyik a kutatás-fejlesztésről és a pénzek elosztásáról is. Kevesen tudják, hogy az EU-ban az agrárpolitikán és az infrastrukturális fejlesztéseket érintő szerkezeti politikán kívül a kutatás-fejlesztés az a terület, amelyre az unió költségvetésében a legtöbbet áldoznak. Úgy gondolom, a jelenlegi kormánypártok is egyetérthetnek azzal, hogy Széchenyi gondolatát, amely szerint a nemzet igazi ereje a kiművelt emberfők számában rejlik, az unióban is képviselnünk kell, hisz minden létrehozott termékben a tudás jelenti a legnagyobb hozzáadott értéket. Mi sem mutatja jobban a kutatás-fejlesztés uniós megbecsültségét, mint az, hogy a jelenlegi büdzsében erre a célra 17,5 milliárd euró áll rendelkezésre, a következő, a 2007-ben induló költségvetésben pedig szakértői munkaanyagok szerint negyvenmilliárd euróra emelik ezt a költségvetési tételt. És erről már a magyar képviselők is szavazni fognak!
– Ezek alapján még hangsúlyosabb az a kontraszt, ami a kutatás-fejlesztés uniós és hazai kormányzati respektjét jellemzi. Így még egyszer föl kell tennünk a kérdést: a mostani durva baloldali kampány ismeretében nem illúziókat kergetnek-e, amikor konszenzust szeretnének kialakítani a tudományban?
– Vannak biztató jelek, elég, ha arra gondolunk, hogy az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága legutóbbi ülésén koalíciós képviselők is elismerték: a baloldali kabinet szavai és tettei nincsenek összhangban. Ismerve a kormánypárti frakciófegyelmet, meglehetős bátorságról tanúskodtak ezek a kijelentések. Remélem, hogy a kormánypárti képviselőjelöltek is tisztában vannak azzal, egyáltalán nem mindegy, miként dolgozunk az unióban azért, hogy számunkra is kedvező célokra fordítódjék ez a jelentős, sok milliárd eurós keret. A nagy fejlesztésekre költsön-e sokat az unió – amit a nagyobb országok szeretnének –, vagy arányosabb elosztású legyen a felhasználás. Az sem mindegy, hogy az alapkutatásokra, vagy az alkalmazott kutatási területre szán-e Brüsszel több pénzt, illetve valóban érvényesül-e a szubszidiaritás elve, amely szerint egy adott kutatási feladatot azon a szinten kell támogatni, ahol az a legjobban megvalósítható. Az én álláspontom: az uniónak olyan kutatási területekre is pénzt kell adnia, amelyek egy-egy régiónak fontosak, mivel az EU versenyképessége is így növelhető igazán. Ugyanígy természetesen a magyar tudománypolitikának is figyelnie kell arra, hogy Szegeden, Debrecenben vagy Pécsett olyan fejlesztések kapjanak támogatást, amelyek segítségével kiegyensúlyozott felzárkózás valósulhat meg.
– A kormányzat viszont nem nyitott vitát a tudományos kutatási pénzek megkurtításáról, így az OTKA és a Nemzeti kutatás-fejlesztési program pénzeinek megrövidítéséről sem. Nemzetközi hírű tudósok aggódnak a magyar tudomány jövője miatt. Megfordítható-e a folyamat, ha az MSZP–SZDSZ jobb belátásra tér?
– Az MTA közgyűlésén felháborodásuknak adtak hangot a tudósok az utóbbi két év negatív tendenciáival kapcsolatban. Lipták András, az Országos Tudományos Kutatási Alap előző elnöke drámai képet vázolt fel a helyzetről. A szikár tények beszédesek: 2002-ben még 6,8 milliárd forint állt a rendelkezésükre, ez évben pedig már csupán 5,4 milliárd, így még az érvényben lévő szerződéseket is fel kellett mondaniuk. Hozzáteszem, a tervekben további egymilliárdos csökkentés szerepelt, amelytől csak a hazai és nemzetközi tiltakozás hatására álltak el! 1991-es alapítása óta másodszor (először a Horn-kormány második évében, 1996-ban) fordult elő, hogy az OTKA költségvetési támogatása nominálértékben is csökkent. Az én miniszterségem alatt, 2001–2002-ben még jelentősen, két év alatt több mint kétszeresére emelkedett a keret. 2001-ben hétmilliárd forintos költségvetéssel létre- hoztunk egy új pályázati alapot, a Nemzeti kutatás-fejlesztési programot, amelyet a Magyarországról 2002-ben kiadott országjelentés külön kiemelt, s elismeréssel szólt a bővítésről, a pályázati rendszer korrektségéről és szigorú átláthatóságáról. A számadatok itt is riasztók: 2002-ben megállították, tavaly pedig abbahagyták a programot. Idén állítólag folytatják, ám ha kivételesen beváltják ígéretüket, akkor is kimaradt két esztendő, ami a tudományos kutatásokban óriási lemaradást jelenthet.
– Holott szlogenszinten mást sem hallani, mint hogy modern köztársaságot építenek és tudásalapú társadalmat. Egyre-másra születnek a nagy ívű ötletek.
– Sajnos azt tapasztalni, hogy a kormányzat szembemegy az uniós folyamatokkal, és ez nem csupán a tudomány, az oktatás költségvetésében is jelentkezik. Feltűnt jó néhány magabiztos, de a kutatás- és oktatásirányításhoz vajmi keveset értő „szakértő” a minisztériumok tájékán, akiknek a hatására oldalszám születnek a tanulmányoknak nevezett tragikomikus agyszülemények, amelyek még csak véletlenül sem kínálnak megoldást köz- és felsőoktatásunk valós problémáira. Ahelyett, hogy például az intézményrendszert tennék alkalmassá az uniós szintű oktatásra és kutatásra, politikai szimpátiák alapján osztanak pénzt a tanulmányíróknak. Ahelyett, hogy az úgynevezett bolognai folyamat részeként megvalósítanák az EU-harmonizációt a magyar felsőoktatásban, makacsul ragaszkodnak a felsőfokú tanintézmények irányítási rendszerének olyan átalakításához, amelyet még soha, sehol nem próbáltak ki. Például a laikusok számára is hihetetlenül ostoba elgondolások mentén az egyetemeket vállalkozói menedzsmentek irányítanák, a diákok pedig nem szakokra, csupán „képzési ágakra” felvételiznének, s saját maguknak kellene kialakítani a tanrendjüket. A minisztérium azt sugallja, hogy nincs szükség követelményekre, pedig az EU-ban csakis szigorú kritériumrendszernek megfelelve lehetnek versenyképesek a jövő generációi. Ugyanez az elképesztő folyamat zajlik a közoktatásban is. Felmérhetetlen károkat okoz ez az ultraliberális nemtörődöm szemlélet, s valójában a fiatalok becsapása történik.
– A hírek szerint az egyetemeken nincs pénz a tudományos fordításokra, de még a folyóiratokat sem tudják sok helyütt megrendelni.
– A helyzet még ennél is rosszabb, mivel ezeket a folyóiratokat interneten sem tudják a jövőben elérni. 2001-ben minden tudományos periodikát elektronikus formában is megrendeltünk, ám a kiadók feltételül szabták, hogy az eddig megvásárolt nyomtatott példányokat továbbra is meg kell vásárolnunk. Ha tehát a papírpéldányt lemondják, úgy az interneten sem tudja egyetlen magyarországi intézmény sem elérni ezeket a létfontosságú forrásokat. Történik ez akkor, amikor a kormány az internet mindenhatóságáról szónokol úton-útfélen. A kulturális tagozat a minap egy tiltakozásában kultúrbotránynak minősítette, hogy az ELTE a megszorító intézkedések miatt lemondani kényszerült több száz olyan folyóirat megrendeléséről, amelyekre az országban egyedüliként fizettek elő.
– Az MSZP–SZDSZ az ilyen ténymegállapításokat menetrendszerűen azzal intézi el, hogy visszamutogat az előző kormányra.
– A legfőbb gond, hogy a kormány úgy viselkedik, mintha még mindig ellenzékben lenne. Mintha a kormányzati munka lényege csupán az lenne, hogy bebizonyítsák: az ellenzéknek nincs igaza. Nincsenek kijelölt céljaik, csak hányódnak az események közt, s az a tévképzetük, hogy a kormányzás csak jó kommunikáció és baráti médiakapcsolatok kérdése. Azért alakítanak ki mesterségesen háborús közhangulatot egy békés társadalomban, hogy érvek híján ne kelljen, ne lehessen lefolytatni a szükséges szakmai vitákat azokról az általuk gerjesztett káros folyamatokról, amelyek aláássák a versenyképességünket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.