Baráth Etele, a kancellária politikai államtitkára az Orbán-kabinetet hibáztatta a Nemzeti fejlesztési terv késedelme miatt, Vastagh Pál, az MSZP vezérszónoka kiemelte, hogy 2006 végéig több mint 1,350 milliárd forint fejlesztési forrás áll rendelkezésre az uniós tagság következtében. Magyarország helyzetét jó indulópozíciónak nevezte, kiemelve, hogy a kisebbségi jogokat várhatóan sikerül beépíteni az EU alkotmányába. Szent-Iványi István, az SZDSZ vezérszónoka arról beszélt, hogy az EU elvárásainak megfelelt Magyarország. Az utolsó országjelentésben kapott négy figyelmeztetés tárgyát lényegében megoldottuk.
Az ellenzék a kormányoldallal ellentétben úgy látja, Magyarország még nem eléggé felkészült a csatlakozásra. Szájer József, a Fidesz vezérszónoka tíz pontban foglalta össze a kormány uniós csatlakozásból fakadó feladatait. Mint mondta, a kabinetnek biztosítania kell az uniós forrásokat elosztó szervezetek pártatlanságát, versenyképességi program kidolgozásával kell segítenie a gazdákat és a vállalkozókat a csatlakozásból adódó kezdeti nehézségek áthidalásában. Szerinte ennek érdekében fel kell hagyni a megszorító csomagokkal.
Kelemen András (MDF) szerint a kormányváltás visszavetette az uniós felkészülést, az EU-s pénzeket fogadó intézmények felállítását pedig összekuszálta. Medgyasszay László (MDF) a földtörvény módosítását emelte ki, amellyel szerinte az a veszély állt elő, hogy a zsebszerződéssel megszerzett gazdaságok, illetve a nagyüzemek külföldi bérlői a derogáció megszűnésével élhetnek majd elővásárlási jogukkal. Szanyi Tibor földművelésügyi államtitkár, utalva az ellenzéki bírálatokra, a vitában a kormány nevében kikérte magának, hogy „folyamatosan olyan károgásnak legyenek kitéve, amelyhez képest a varjú egy énekesmadár”. Medgyasszay László szerint azonban nem nevezhető varjúkárogásnak, ha az ellenzék objektíven felhívja a figyelmet a felkészülés hiányosságaira. Sajnálatosnak nevezte, hogy a kormány ezekre a bírálatokra csak kioktatással válaszol. Ennek kapcsán Kelemen András megjegyezte: már-már úgy tűnik, akinek kételyei vannak, vagy aggódik az uniós felkészültségünk miatt, az a kormány szemében egy sötétben bujkáló ellenforradalmár.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?