Sztárok viadala az európai választásokon

Szerte Európában növekvő aggodalom kíséri a részvételi arány csökkenését az európai parlamenti választásokon. A politikusoknak mind nagyobb fejtörést okoz a választópolgárok mobilizálása, nem csoda hát, ha sokan igazi „nagyágyúkat” vetnek be a mozgósítás érdekében.

Ruff Orsolya
2004. 05. 13. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hírességek közül is talán a legismertebb Dolly Buster, aki a parlamenten kívüli Független Kezdeményezés (NEI) listavezetőjeként indul a megmérettetésen. A Németországban élő cseh származású pornósztár – aki Katerina Bochnícková néven látta meg a napvilágot – első nyilatkozatai egyikében közölte, hogy Csehország érdekében kíván dolgozni az Európai Parlamentben. A párt vezetője, Richard Kont szerint Dolly Buster jó esélyekkel indul a választásokon, mivel – mint mondotta – az embereknek már elegük van a hivatalos politikusokból. Erősen kétséges azonban, hogy a NEI, mely három százaléknál többet még soha nem tudott összegyűjteni, hozzásegíti-e a pornócsillagot politikai céljai eléréséhez. Csehországban egyébként nem Dolly Buster az egyedüli híresség, aki politikai karrierre ácsingózik az Európai Parlamentben. Közéjük tartozik Vladimir Remek, az első cseh űrhajós, aki a Kommunista Párt színeiben kívánja meghódítani a szavazókat – megfigyelők szerint nem is esélytelenül. Remek jelenleg a moszkvai cseh nagykövetség kereskedelmi munkatársa, és megválasztása esetén is Oroszországgal kíván foglalkozni.
Szlovákiában Mikulás Dzurinda pártja is egy hírességgel erősít az európai parlamenti választásokra. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió egyik favoritja a szlovák nemzeti jégkorong-válogatott népszerű játékosa, Peter Stastny, aki azonban sokkal szívesebben nyilatkozik a hokiról, mint EU-ügyekről. Az észtek számára biztosított hat hely egyikének esélyese a 22 éves észt topmodell, Carmen Kass is, aki a kormányzó Res Publica párt egyik jelöltje. Kass 14 éves korától szerepel a nagy nemzetközi bemutatók kifutóin, s képviselővé választása esetén sem hagyná abba a modellkedést. Elsősorban a fiatalok problémáival szeretne foglalkozni, ezen belül is a drog elleni küzdelemmel.
A híres-neves aspiránsok között egyébként szép számmal akadnak újságírók is. Jean-Marie Cavada, a Radio France elnöke pár nappal posztjáról való lemondása után jelentette be, hogy az UDF színeiben – igaz, pártonkívüliként – indulni kíván a parlamenti választásokon. A 64 éves jelölt Chirac elnök pártjának koalíciós partnere, a François Bayrou által vezetett párt egyik kiemelt jelöltje lesz. Az olasz RAI műsorvezetője, Lilli Gruber április végén jelentette be, hogy felhagy az újságírással, és a jövőben a politikára akar összpontosítani. A népszerű televíziós személyiség Romano Prodi pártjának listájáról kíván bekerülni az Európai Parlamentbe. (Az Európai Bizottság jelenlegi elnöke már közölte, hogy mandátumának lejárta után visszatér a nemzeti politikai színtérre.)
Megfigyelők szerint nem véletlen, hogy az európai pártok mind több híres embert kívánnak megnyerni maguknak. A tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy a választási részvétel egyre csökken. Míg az első, 1979-ben tartott EP-voksoláson a választópolgárok 63 százaléka tartotta fontosnak, hogy leadja voksát, addig legutóbb csak 49,4 százalékuk járult az urnákhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.