Valójában nem a közelgő önkormányzati választásokat, hanem a román demokráciát vizsgáljuk – fejtette ki az Európai Néppárt alelnöke –, csak a demokráciának az a természete, hogy teljesebb színben mutatja meg magát a választási versengés időszakában, mint máskor. Az utóbbi idők eseményei rávilágítottak számos kétségre, de ezekben nem szeretnék állást foglalni, hiszen épp ez a vizsgálat célja. A néppárton belül mindenesetre kialakult az a benyomás, hogy abban az országban nem lehet minden rendben, ahol több tízezer választópolgár akarata nem érvényesülhet. Romániának – ha valóban az Európai Unió tagja akar lenni – teljesítenie kell a demokrácia bizonyos kritériumait, mint ahogyan a csatlakozást megelőzően Magyarországnak is teljesítenie kellett ezeket. Aki a tű fokán nem megy át, az nem jut be az unióba – mondta Orbán Viktor.
A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke Szász Jenő meghívására érkezett a székelyföldi városba, ahol a Fő téren felavatták a magyar történelem tizenhárom személyisége előtt tisztelgő Emlékezés parkját. Mint ahogyan azt a szombati számunkban megírtuk, a négy magyar szobrászművész munkái anyaországi szervezetek és magánszemélyek adományából jöhettek létre, és egy park közepén, fantasztikus környezetben állították ki azokat.
A sok ezer ember előtt megtartott avatóünnepségen Tőkés László határozottan bírálta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetését, amiért ötvenezer magyar ember akaratát söpörte le az asztalról, ellehetetlenítve jelöltjeik választási részvételét. Az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezete – mely óriási összeget költ a két hét múlva sorra kerülő választásokon a független színekben induló polgármester legyőzésére – az Orbán Viktor látogatása előtti napon színes szórólapon hozta a székely anyaváros lakóinak tudomására, hogy a város jövője érdekében még Magyarország korábbi miniszterelnökének is kezet nyújtanak.
Az Emlékezés parkjának létrehozása különben megmozgatta a városlakók fantáziáját: ezernégyszáz család válaszolt arra a pályázati felhívásra, amely a nagy személyiségekkel kapcsolatos emlékeket, benyomásokat firtatta generációkat átívelő viszonylatban. A székely ruhába öltözött győztes gyerekek a jutalom mellett a szobrok leleplezésében is segédkezhettek.
A város polgármestere, Szász Jenő ünnepi beszédében kifejtette: egy olyan időszakban mertek nagyot álmodni, amikor mások arra buzdítják a magyarságot, hogy merjen kicsi lenni. A Magyar Polgári Szövetség elnöke kitart az eredeti céljai mellett: az erdélyi magyar autonómiáról és a szülőföld elhagyása nélkül elnyerhető magyar állampolgárságról nem mondanak le annak ellenére, hogy most nem méretkezhetnek meg a választásokon. Az autonómia ott kezdődik, hogy nem félünk, mondta, mert önrendelkezés nélkül nincs remény a dolgok jobbra fordulására. Erdélyben ma, „ahol magyarok laknak, ott rosszak az utak, és ahol rosszak az utak, ott biztosan magyarok laknak”. – Udvarhely több mint város – fejtette ki –, ostromlott, de erős vár a magyar érdekek érvényesítéséért folyó küzdelemben. Nem akarnak sem többet, sem kevesebbet az Európában elfogadott autonómiáknál, hiszen Székelyföld minden szempontból megfelel egy EU-régió paramétereinek.
A legnagyobb érdeklődéssel várt felszólaló, Orbán Viktor szerint „Európában nemhogy fel kellene adni a magyar nemzeti érdekeket – beleértve a székelyföldi autonómiát –, hanem éppen fordítva: azok a nemzetek sikeresek, amelyek jól tudják képviselni érdekeiket”. Az anyaországi politikus vendéglátójával közösen elültette az emlékezés fáját, egy fenyőfacsemetét.
A szobrok ünnepélyes leleplezése után a tömegből többen felismerni vélték Wass Albert vonásait a Vándor székely allegorikus alakjában. Mint ismeretes, a román hatalom ma is háborús bűnösnek tartja az írót, akinek a könyvei évek óta vezetik az eladási listákat. Szobrait a közelmúltban bedeszkázták vagy templomokba kényszerítették, a nevét viselő bögözi iskolának pedig a tanügyminisztérium nyomására nevet kellett változtatnia.
Az avatást követő sajtótájékoztatón Orbán Viktor kérdésünkre reagált az RMDSZ kampányában segítő liberális politikus, Szent-Iványi István állítására, mely szerint a romániai magyarok megosztottságáért kizárólag a Fidesz elnöke a felelős. – Aki ilyen szamárságokat mond, annak ajánlott, hogy gyakrabban látogasson el Székelyföldre – válaszolta a volt miniszterelnök, aki kilencven óta évente több alkalommal jár Erdélyben. Viták mindig voltak a magyar közösségen belül – fejtette ki –, csak az a kérdés, hogy a mindenkori vezetésnek megvan-e a kellő bölcsessége, tehetsége, és a kellő hadiszerencse ahhoz, hogy ezt a közösséget egyben tartsa. Most úgy látom, éppen elfogyott ez a képesség. Orbán arra intette a magyar politikai élet vezetőit, hogy engedjék a határon túli magyarokat a saját sorsukról dönteni: „Budapestről ne tanácsoljuk azt sem, hogy mindenképpen maradjanak egységben, és azt sem, hogy váljanak szét; majd eldöntik ők maguk.”
A nap befejezéseként a városban megtartották az anyaországban igen népszerű Történelem, Fő utca című rendezvényt, amelyen a polgári kormány egykori miniszterei és magyarországi művészek vettek részt. A nagy sikerű műsor után több százan aláírták azt a kétezer-négy oldalas könyvet, amelyet a múlt héten nyitottak Esztergomban, kifejezve az unióhoz csatlakozottak és a kívül rekedtek egységének fontosságát és a nemzet egésze iránti felelősséget.

Tízemeletes ház égett Szombathelyen, ki kellett üríteni az épületet - videó