Tovább lángol a támaszpont

Megközelíteni nem, de lokalizálni már sikerült azt a tűzvészt, amely egy ukrán katonai támaszpontot a múlt csütörtökön megrázó robbanássorozat nyomán ütött ki. Az áldozatok számáról és a katasztrófa méreteiről továbbra is ellentmondók a hírek.

2004. 05. 10. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiadós eső sietett a mentőcsapatok segítségére a hét végén a Novobogdanovka közelében lévő ukrán katonai támaszponton, amelyet a múlt csütörtök óta hatalmas robbanások sorozata borított lángba – adta hírül az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség. A beszámoló szerint amikor a katasztrófa bekövetkezett, négy-öt másodpercenként követték egymást a detonációk. Pénteken már csak percenként néhány robbanás hallatszott, szombaton pedig fél óra is eltelt két dörrenés között.
Mint arról már beszámoltunk, a támaszponton 4500 vagon hadianyagot repített a levegőbe a láncreakció-szerűen terjedő robbanássorozat, több tíz kilométernyi távolságba szórva szét a repeszeket. Az első hírek szerint a balesetnek öt halálos áldozata van – három idős emberrel az ijedség okozta szívinfarktus végzett –, és tízen megsérültek. A környékről több mint tízezer embert evakuáltak. A támaszpont katonái közül az ITAR-TASZSZ szerint nem sérült meg senki, az MTI tegnap viszont úgy értesült, hogy több, az üzemanyagraktárban szolgálatot teljesítő katonát még keresnek. Sokan ugyanis a föld alatti helyiségekben kerestek menedéket. Közülük tizenegyet már sikerült kimenteni, de a katasztrófa időpontjában nyolcvanan voltak a telepen.
A helyszínre orosz szakemberek érkeztek speciális oltóberendezésekkel, az ukrán védelmi minisztérium pedig helikopterről mérte fel a legbiztonságosabb útvonalat a tűzoltótartályoknak a tűz epicentrumához való eljuttatásához. Egyelőre azonban csak a körzet szélein tudnak tevékenykedni, mert pénteken már az ott tárolt Grad rakéták is felrobbantak, és még nem múlt el a veszélye annak, hogy a nagyobb hatótávolságú Uragan és Szmercs rakéták is detonálnak. Az eső ugyanis heves széllel érkezett, ami ismét felszította a lángokat, és újabb robbanásokat idézett elő. A BBC szerint a térségről készült műholdfelvételek azt a benyomást keltik, mintha Ukrajnában háború dúlna.
Az eső más súlyos gondot is okozhat – állítják ukrán környezetvédelmi szakértők. A napok óta tomboló tűz miatt a légkör vegyi anyagokkal szennyeződött, amelyeket az esővíz bejuttat a talajba. Emlékezetes: a balesetről szóló első tudósításokban hírt adtak arról, hogy a lőszerraktár közelében ammóniás salétrommal telített ciszternák vannak, s ha azokat eléri a robbanássorozat, súlyos környezeti károk keletkezhetnek. Az ITAR-TASZSZ tegnapi beszámolója szerint azonban az ukrán miniszterelnök-helyettes határozottan tagadja, hogy a lőszerraktárban ammóniát vagy bármiféle vegyi, illetve nukleáris anyagot tároltak volna.
Európa legnagyobb, hatreaktoros Zaporozsje atomerőművét – amely mindössze negyven kilométerre van a katasztrófa helyszínétől – a létesítmény vezetői szerint nem fenyegeti veszély. Bár készültséget rendeltek el, az erőműben még az sem okozna jóvátehetetlen kárt, ha nagy sebességgel rázuhanna egy MiG vadászrepülő – állították. A katasztrófa pontos okának megállapítására vizsgálóbizottság alakult.



Detonációk lőszerraktárakban
2000. április 14.: Kongóban 109 halálos áldozata és 258 sebesültje volt a kinshasai katonai repülőtéren történt lőszerrobbanás-sorozatnak, amelyet egy közeli raktárépületben keletkezett rövidzárlat okozott.
2001. március 3.: Guinea fővárosában, Conakryban 42 ember halt meg egy lőszerraktárban bekövetkezett robbanás miatt.
2001. július 16.: Kína Sanhszi tartományában egy illegális robbanószer-raktárban bekövetkezett detonáció 69 ember életét követelte.
2002. november 21.: Ecuadorban három halottja és háromszáz sérültje volt a Riobamba központjában lévő katonai laktanya lőszerraktárában bekövetkezett robbanásnak.
2003. január 23.: A perui Tumbes városában hét katona életét vesztette, és nyolcvanan megsérültek, amikor felrobbant a hadsereg egyik lőszerraktára.
2003. augusztus 11.: A mexikói Sanctorumban egy lőszerraktárban robbanás történt, amelynek következtében heten életüket vesztették. Az illegálisan működő raktárban tűzijátékhoz használatos lövedékekhez szükséges lőport tároltak, ám az épület közelében óvatlanul tüzet gyújtottak.
2003. augusztus 14.: Tűz támadt az orosz Távol-Keleten a zsidó autonóm megye katonai körzetében lévő lőszerraktárban: ketten meghaltak, hatan súlyos sérüléseket szenvedtek.
2003. október 10–11.: A kelet-ukrajnai Artemivszk város katonai raktárában 1700 tonna lőszer robbant fel, miután tüzet okozott a szakszerűtlen hegesztés. Ketten megsérültek, 1500 embert evakuáltak. Forrás: MTI–SAB

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.